Škifič načeo, Čakarun i Ružić dokrajčili Brođane

26.02.2011. 23:00

Košarkaši Borik-Puntamike maestralnom izvedbom su došli do važne gostujuće pobjede  protiv Svjetlosti koja je nadu u uspjeh polgala tek do druge polovice treće četvrtine kad su Puntamičani demonstrirali kako se igra obrana i pobjegli na nedostižnih 18 poena prednosti. Na kraju je završilo s 9 poena viška za zelene što će reći da su ostvarena oba cilja ili želje prije puta u Slavonski Brod. To su dva nova boda i i pobjeda veća od 8 poena koliko su Brođani slavili u Jazinama što bi moglo biti vrijedno u slučaju da se Plantakovi igrači ne plasiraju u Ligu za prvaka. Unatoč drugom mjestu na ljestvici i upisanih 10 pobjeda, dva kola prije kraja za odlazak u Ligu za prvaka morat će se uzeti pobjeda u narednom kolu protiv Kvarnera u Jazinama ili u posljednjem kolu na Gripama kod prvoplasiranog Splita.
Prvu četvrtinu je definitivno obilježio Jure Škifić koji je u simultanci protiv Brođana zabio nevjerojatnih 16 poena, a ostatak Puntamičana je doprinos dao preko Petanijeve trice i Ružićeve dvice. To je bilo dovoljno tek za poravnati rezultat 21:21 nakon prvih 10 minuta igre, a zeleni su imali pri kraju i tri poena prednosti (16:19). Početkom druge dionice imaju Brođani nakon treće trice Petkovića tri prednosti (26:23), no ubrzo Ružić polaganjem i Pešut tricom vraćaju zelene u vodstvo (26:28). Domaći košarkaši su uspijevali do posljednjih minuta pred poluvrijeme održavati egal kojeg su svojim poenima znali poremetiti na drugoj strani Mikulić i Petani. Ovaj potonji je ubacio tricu za najvećih pet poena plusa zelenih (39:44), no Vukičević je u posljednjem napadu Brođana vratio na tri zaostatka (41:44).
Nastavak je ponudio grandioznu izvedbu Plantakovih igrača u obrani što je i presudilo konačnog pobjednika. Naime, Brođani su uspjeli u tih 10 minuta igre postići tek šest poena od čega su tri bila s linije za slobodna bacanja. Odličnu obranu Puntamičani su dobro naplatili u napadu te je prednost iz minute u minutu rasla do brojke 18 u završnici treće dionice (46:64). Seriju od 14-0 pri rezultatu 50:46 za Borik-Puntamiku započeo je raspoloženi Čakarun jednim pogođenim bacanjem, da bi uslijedile trice Marića, Petanija i Škifića. Ružić je nakon toga stavio dvicu kao i Čakarun te je situacija pred početak četvrte četvrtine bila vrlo obećavajuća za zelene.
Trebalo je održavati stečenu prednost kako se ne bi došlo u gustu situaciju eventualnom serijom Brođana, a tome je sigurno doprinijela Ružićeva prva trica na utakmici za 51:69. Jesu domaći igrači lakše u tom razdoblju dolazili do poena nego u trećoj četvrtini, ali napadački učinak Puntamičana nije patio ponajviše zahvaljujući Čakarunu koji je uvijek znao pronaći rješenje protov domaće obrane i tako uz pomoć najiskusnijeg Ružića vodio do zaključivanja priče s velikom pobjedom u džepu. Junaka u redovima Puntamičana bilo je podosta. Škifić je bio najefikasniji  s 21 ubačajem, 8 skokova i 75% ubačaja za dva. Odličnu partiju je pružio drugi centar zelenih Marijan Čakarun koji je upisao 19 poena i 9 skokova. Ružić (15 poena i 7 skokova, 3 ukradene lopte) i Petani (12 poena, 4-4 za tri) su bili odmah iza ovog dvojca, a kod domaćih u pravom svjetlu se jedino predstavio mladi Šibenčanin Luka Petković s 30 poena.

SVJETLOST – BORIK-PUNTAMIKA 71:80

(21:21, 20:23, 6:20, 24:16)
SVJETLOST: Helbich 7 (3-4), Marić 11, Šarac 2, Mišić 1 (1-2), Živković 4 (2-4), Pandurić, Petković 30 (5-5), Kljaić, Vukičević 4, Karlović 12 (4-4), Matasović, Grgić.
BORIK-PUNTAMIKA: Mikulić 5 (2-2), Mrkić, Marić 5, Čakarun 19 (5-8), Ružić 15 (2-2), Pešut 3, Petani 12, Škifić 21 (6-6), Marin, Troskot, Jurjević, Šarlija.
Šut za 2: Svjetlost 16-34 (47%); Borik-Puntamika 20-37 (54%).
Šut za 3: Svjetlost 8-20 (40%); Borik-Puntamika 9-18 (50%).
Slobodna bacanja: Svjetlost 15-19 (79%); Borik-Puntamika 13-16 (81%).
Skokovi: Svjetlost 26 (19+7); Borik-Puntamika 34 (26+8).