Iz Jazina otišli važni bodovi

27.03.2012. 22:00

Sonik-Puntamika ispustila je protiv Kvarnera velika dva boda koja bi joj mogla itekako nedostajati do kraja Lige za ostanak. Gostima su uporno odolijevali svim pokušajima domaćina da riješe što prije pitanje pobjdnika te su u nekoliko navrata se vraćali iz dvoznamenkastih zaostataka te u završnici prelomili serijom 12-0 utakmicu.
Važnost bodova iz ove utakmice nije se pokazala utegom Puntamičanima na samom otvaranju. U petoj minuti, zeleni dolaze do osjetnijeg vodstva nakon koša i dodatnog Marića (10-6). Češković je upozorio na svoju preciznu ruku u sljedećem napadu tricom sa osam metara (10-9), ali u sljedeće tri minute igrači Nevena Plantaka dodaju gas i prave seriju 12-2 za odlazak na +11 (22-11). Šarlija i Marić su ugradili zbirno 9 poena dok je i Grabovac doprinio sa košem i dodatnim. Učinilo se da će Riječani pasti bez ispaljenog metka u ranoj fazi utakmice, no vrlo brzo je došao demantij. U preostale dvije minute do kraja prve dionice gosti pronalaze pravi ritam u napadu, dok su u obrani postavili duboku i pokretljivu zonu što je kumovalo njihovoj seriji 9-1. Surina je pokrenuo sa dvoja četiri ubačaja, a posao je dovršio Pehar sa dva bacanja i jednim polaganjem.
U drugu četvrtinu se tako umjesto dvoznamenkaste prednosti zelenih ušlo sa mizernih tri poena viška (23-20). Nervoza na klupi Puntamičana bila je više nego očita, jer se ovu utakmicu nije smjelo izgubiti, a koš Surine početkom druge dionice za 23-22 podigao je vodu skroz do grla. Ipak borbeni domaći igrači su shvatili da bez pravog zalaganja neće do bodova spasa. Pokrenula se obrana iz kojih se ostvarilo nekoliko kontranapada za lagane poene i pritisak je svaki novim ubačajem zelenih bio manji. Jurlina je otvorio novu seriju 10-0 koju su dovršili Čakarun, Pešut sa četiri poena te Drezga za 33-22. Smanjili su Riječani preko Bobana i Češkovića na 33-29, no posljednja minuta je pripala domaćim igračima koji su na krilima Jurjevića i Šarlije došli do velikih +10 za nastavak (39-29).
Ipak ni to nije bilo dovoljno da se u drugom dijelu gleda utakmice sa manje nervoze na klupi Sonik-Puntamike. Kvarner je vrlo brzo uhvatio priključak. Pehar je najprije smanjio na 39-31, a treću tricu je stavio raspoloženi Češković (39-34). Drezga je uzvratio istom mjerom na drugoj strani (42-34), no gosti su opet efikasno pronalazili rupu u zelenoj obrani. Češković neometano pogađa dvicu, Juričić stavlja tricu za primicanje na -3 (42-39). Nije pomoglo pet ubačaja u nizu Grabovca (47-39), jer su Riječani ponovno brzo odgovorili serijom 9-0. Juričić je ubacio drugu tricu dok Pehar nije propustio kazniti izgledne situacije pod obručem za prvo vodstvo Kvarnera (47-48). Četiri minute prije kraja treće dionice opet je utakmica postala itekako neizvjesna. Smirenje su ipak za to razdoblje donijeli Šarlija sa košem i dodatnim te Drezga također sa linije za bacanja (52-48). Kvarnerovci su kao i svaki put do tada pronašli put ka egalu. Tricom Bobana dolaze na 53-53, pet sekundi prije kraja treće četvrtine, no Pešut je donio tricom sa sirenom (56-53) olakšanje za veliku borbu koja se očekivala u posljednjih 10 minuta. Riječani su dvije minute čekali na novo poravnanje koje je ostvario Juričić novom tricom, ali srećom Šarlija je spretno reagirao nakon promašene trice Drezge sa skokom u napadu iz kojeg je zabio koš i izborio dodatno bacanje (59-56). Pešutovim bacanjima zeleni imaju i +6 (65-59), pet i pol minuta do kraja. No, tada su kola Puntamičana naglo krenula nizbrdo. Gostima je pošlo za rukom u ključnim trenucima napraviti seriju 0-12 koja je presudila domaćoj momčadi. Glavne riječke vedete Češković i Šimović donijele su novo poravnanje (65-65). Zvono za uzbunu došlo je nakon novog ubačaj Češkovića kojim su Riječani prešli u drugo vodstvo u utakmici (65-67). Još je situacija postala ozbiljnija nakon Blajićevog ubačaja koji je donio +4 (65-69) gostima za posljednje tri minute. Zadrhtala je ruka zelenima u napadu u tim trenucima dok su gosti osokoljeni dobrom igrom pogodili preko Šimovića (65-71) koji je ubrzo morao van parketa zbog petog prekršaja, kao i Cinac prije toga. Posljendnji pokušaj povratka zeleni su inicirali minutu i 20 sekundi prije kraja kad je Marić smanjio na 67-71. Nakon toga je Šarlija izborio prekršaj pod košem koji je trebao biti sankcioniran kao namjeran, no suci su pokazali da su samo dva bacnja. Šarlija je jedanput bio precizan i u posljednju minutu se ušlo sa samo tri zaostatka. Sreća je bila neprijatelj zelenih jer je Češkoviču upala u koš jedna lopta koja se nećkala (68-73). Pešut je uspio smanjiti na 70-73, a ostalo je tek 28 sekundi u kojoj su Puntamičani pokušali s prekršajima izboriti povratak. Češković je stavio samo jedno bacanje dok je Pešut uspio ponovno pogoditi za samo minus dva (72-74). Češković je sljedeći put precizan sa linije (72-76), no Šarlija je kupio novu nadu brzim košem na drugoj strani (74-76). U 10 preostalih sekundi Juričić je uspio dati jedno bacanje nakon prekršaja Dražovića (74-77), no to se pokazalo posljednjim poenima u utakmici, jer Marić kao ni Jurjević nakon njega nisu uspjeli sa trice donijeti produžetak.

SONIK-PUNTAMIKA – KVARNER 74:77

(23:20, 16:9, 17-24, 18-24)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 150. Suci: Tonči Anzulović, Tomislav Petrović i Boris Kruljac (svi iz Zagreba).
SONIK-PUNTAMIKA: Jurlina 2, Marić 11 (3-3), Segarić, Čakarun 4, Pešut 17 (4-4), Drezga 7 (4-4), Dražović 2 (2-4), Vraneš, Jurjević 5, Grabovac 8 (3-3), Ramljak, Šarlija 18 (8-11). Trener: Neven Plantak.
KVARNER 2010: Češković 27 (4-6), Lipovšćak, Kučan, Šimović 16 (2-3), Surina 4, Juričić 11 (2-4), Cinac, Pehar 10 (4-4), Boban 5, Legović, Širko, Blajić 4 (0-2). Trener: Aramis Naglić.
Šut za 2: Sonik-Puntamika 19-47 (40%); Kvarner 2010 22-42 (52%).
Šut za 3: Sonik-Puntamika 4-15 (27%); Kvarner 2010 7-16 (44%).
Slobodna bacanja: Sonik-Puntamika 24-29 (83%); Kvarner 2010 12-19 (63%).
Skokovi: Sonik-Puntamika 32 (24+8); Kvarner 2010 31 (26+5).

IZJAVE

NEVEN PLANTAK, TRENER SONIK-PUNTAMIKE:
– Čestitam Kvarneru na pobjedi. U drugo poluvrijeme su ušli puno agresivnije od nas i to ih je dovelo do pobjede. Imali su igrača odluke u Češkoviću koji je sve važne šuteve stavio i nemam ništa više za reći osim da nam ostaje da izvučemo pouke iz ovog poraza. Slijedi nam gostovanje u Dardi i treba igrati dalje.
ARAMIS NAGLIĆ, TRENER KVARNERA 2010:
– Izborili smo važnu pobjedu nakon mnogo pehova s rezultatima u posljednje vrijeme. Ova pobjeda nam je baš trebala i izboriti je u Jazinama protiv jako neugodne Sonik-Puntamike je veliki uspjeh. Odigrali smo jako dobro drugo poluvrijeme nakon lošeg prvog. Izgleda da je djelovala velika galam u svlačionici i momci su u drugom poluvremenu ginuli za svaku loptu što im se vratilo sa pobjedom s kojom smo došli bliže ostanku u ligi.