Preko Darde korak bliže o(p)stanku

27.04.2012. 22:00

Stanovnici grada koji se vole hvaliti da je najkošarkaškiji u Hrvatskoj nisu se baš pretrgli priskočiti u pomoć Sonik-Puntamici koja je igrala jednu od najbitnijih utakmica sezone protiv VROS Darde. Bitka za ostanak u Jazinama namamila je tek 126 Zadrana na tribine, no zato su igrači pod vodstvom Marka Selina odradili svoj posao maksimalno učinkovito. Sa dva boda protiv Baranjaca put ka ostanku u ligi pred posljednja dva kola je bitno lakši, a k tome je i dobrodošla velika koš razlika koja bi možda mogla biti presudna u stvaranju trokruga sa Dardom i Dubrovnikom.
Glavninu posla Puntamičani su odradili u otvarajućih 10 minuta kad su stekli velikih 15 viška. Do treće minute na semaforu je svijetlilo 7-0 za zelene. Čakarun, Šarlija, pa Grabovac tricom otčepili su špinu Baranjaca koji su uspjeli u naredne dvije minute primaknuti se na krilima Pandurića i Bičvića do 9-8. No, uslijedilo je jedno duže razdoblje odlične igre Puntamičana koji su u obrani do kraja prve četvrtine dopustili tek četiri primljena poena, a u napadu su bili nepogrješivi. Seriju 18-4 otvorio je Šarlija sa četiri u nizu, veliku večer najavio je Grabovac koji je u kombinaciji sa Pešutom nemilice trpao koš Darde. Za kraj prvih 10 minuta svoj obol je dao i Čakarun košem i dodatnim bacanjem za 27-12 što je gostima bila jasna poruka da im se ne piše dobro u Jazinama.
U drugoj četvrtini slična priča. Samo što je Grabovca, Pešuta i Šarliju naslijedio kapetan Jurjević koji je sa šest poena u nizu povećao do 15. minute prednost Sonik-Puntamike na +18 (36-18). Nije trebalo dugo čekati na raspoloženog Grabovca koji je nakon poena Pandurića trećom tricom donio zelenima +19 (39-20). Ubrzo je ta razlika postala i izdašnijom, jer su Baranjci „popili” tri kontre nakon kojih su Jurjević i Šarlija dvaput zakucavanjima podigli na noge malobrojno gledateljstvo u Jazinama, a i povećali prednost na čak +22 (47-25). Gosti su uspjeli malo smanjiti (47-31) u posljednje dvije minute do poluvremena preko Kordića i Bičvića, a da ne bi pomislili da će se vratiti u živu utakmicu pobrinuo se Marić polaganjem što je zelenima za nastavak dalo ležernih +18 poena (49-31).
Nastavak je za razliku od prvog dijela ponudio drukčiju sliku na terenu, jer su Baranjci zaigrali puno bolje što se vrlo brzo osjetilo otapanjem velike prednosti Puntamičana. Tricom Budimira te košem Perajice Darda zaključuje mini-seriju 9-2 te su se primakli na ne toliko više nedostižnih -11 (51-40). Zona gostiju te mekaniji pristup u obrani zelenih doveli su do zabrinjavajućeg pada kojeg je na trenutak zaustavio Ramljak, pa nakon njega i Jurjević tricom za +15 (57-42). Ipak do 28. minute velikih +22 zelenih kojih su imali krajem druge dionice se istopilo na tek +8 (57-49). Probleme je najviše zadavao korpulentni Perajica pod košem, a i nervoza je počela kod Puntamičana raditi svoje. Srećom gosti nisu uspjeli iskoristi nekoliko izglednih prilika za još značajniji povratak u utakmicu, jer su nakon namjerne na Bičviću uspjeli tek zabiti jedno bacanje te nakon toga izgubiti loptu. Dražović, Jurjević, a nakon njih i Čakarun vraćaju na +14 (63-49), pred posljednju minutu treće dionice. Sa +13 (64-51) Sonik-Puntamika je ušla u odlučujućih 10 minuta koje je otvorio Čakarun sa linije za bacanja za 66-51, no Darda nije pokazivala znakove predaje. Perajica i Kordić donijeli su približavanje na -12 (66-54), a isto odstojanje je i šest minuta prije kraja (70-58).  Četvrta trica Grabovca ipak je uspjela primiriti ambicije Baranjaca koji su u posljednje četiri minute imali zadatak sustići 14 poena zaostatka (74-60) kako bi potvrdili ostanak u ligi. Tu kakvu-takvu nadu ubio im je Ramljak zakucavanjem za 76-60 što je bodove vjerojatno vrijedne spasa ostavilo u Jazinama koje će i u sljedeću subotu biti pod povećalom što se borbe za ostanak tiče, jer dolazi Dubrovnik.

SONIK-PUNTAMIKA – VROS DARDA 84:70

(27:12, 22:19, 15:20, 20:19)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 100. Suci: Alfred Jovović (Zagreb), Andrej Sušanj (Rijeka) i Denis Hadžić (Pula).
SONIK-PUNTAMIKA: Jurlina, Marić 8 (2-4), Segarić, Čakarun 14 (4-5), Pešut 10 (4-4), Dražović 2 (0-1), Glavan, Vraneš, Jurjević 13 (0-3), Grabovac 16, Ramljak 9 (0-1), Šarlija 12. Trener: Marko Selin.
VROS DARDA: Kordić 8, Vlaić, Budimir 13 (0-2), Mileković 4 (2-2), Bičvić 13 (1-4), Perajica 18, Mandić, Radoš, Čutuk, Kujundžić, Pandurić 14 (2-4). Trener: Senad Muminović.
Šut za 2: Sonik-Puntamika 28-43 (65%); VROS Darda 31-51 (61%).
Šut za 3: Sonik-Puntamika 6-16 (38%); VROS Darda 1-7 (14%).
Slobodna bacanja: Sonik-Puntamika 10-18 (56%); VROS Darda 5-12 (42%).
Skokovi: Sonik-Puntamika 22 (15+7); VROS Darda 24 (18+6).