8 C°

I minus 28 je uspjeh

27.08.2010. 22:00

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija u susretu 1. kola skupine B na Svjetskom prvenstvu u Turskoj izgubila u Istanbulu od SAD-a sa 78-106 (20-22, 6-26, 22-30, 30-28).
Najefikasniji u našoj reprezentaciji bili su Bojan Bogdanović sa 17 i Marko Popović sa 16 koševa, dok su Amerikance predvodili Eric Gordon sa 16 i Kevin Durant sa 14 poena.
U dvoboju protiv prvih favorita ovog SP-a naši su košarkaši igrali ravnopravno samo u prvoj četvrtini. Iako su Amerikanci furiozno krenuli u utakmicu i poveli 7-0, naši su se igrači brzo pribrali, te lijepim akcijama u napadu uz nekoliko promašaja Amerikanaca vrlo brzo uhvatili priključak. Košem Banića minutu i pol prije kraja prve četvrtine Hrvatska je jedini put na utakmici uspjela povesti sa 19-18. Ipak, prvih 10 minuta završilo je vodstvom Amerikanaca od 22-20.
Utakmica je rezultatski bila riješena u drugoj četvrtini koju su Amerikanci riješili u svoju korist sa 26-6. Naši su igrači u napadu promašivali iz svih pozicija, dok su Amerikanci povezali nekoliko trica zaredom i prednost je rasla iz minute u minutu.
Statistika je na kraju prvoga poluvremena pokazivala kako su naši reprezentativci pogodili tek jednu tricu iz 13 pokušaja, a još poražavajućiji je bio šut iz slobodnih bacanja, naši su pogodili tek jedno od šest.
Početak drugog poluvremena izgledao je kao i kraj prvoga, pa su Amerikanci stigli u 26. minuti do maksimalnih 34 koševa prednosti (68-34) i činilo se da će Hrvatska doživjeti katastrofu.
Srećom, do kraja utakmice proradio je šut Popovića i Bogdanovića koji su s nekoliko vezanih trica, te uz opuštanje Amerikanaca uspjeli ublažiti poraz.
U 2. kolu Hrvatska će u nedjelju igrati protiv Irana s početkom u 18 sati.

HRVATSKA – SAD 78:106

(20-22, 6-26, 22-30, 30-28)
Dvorana Abdi Ipekci.
Gledatelja: 12.500
HRVATSKA: Ukić 5, Kus, Popović 16, Bogdanović 17, Stipčević, M. Tomas 7, Planinić, Tomić 12, Lončar 2, Banić 8, Žorić 9, Andrić 2
SAD: Billups 12, Durant 14, D. Rose 9, Westbrook 10, Gay 10, Iguodala 5, Granger 9, S. Curry 4, E. Gordon 16, Love 7, Odom 6, Chandler 4
ŠUT ZA DVA: Hrvatska 23-47 (48.9 posto), SAD 29-44 (65.9 posto). TRICA: Hrvatska 8-24 (33.3 posto), SAD 12-30 (40.0 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 8-19 (42.1 posto), SAD 12-22 (54.5 posto).
SKOK: Hrvatska 41 (25 obrana+16 napad), SAD 39 (25+14). ASISTENCIJE: Hrvatska 9, SAD 22