Preko Riječana do petog mjesta

28.01.2012. 23:00

Piši bodove, ostalo zaboravi. Takav dojam su ostavili košarkaši Sonik-Puntamike i Kvarnera u 40 minuta na parketu prohladnih i praznih Jazina. Bila je to siromašna kvalitetom utakmica koja je na kraju pripala ipak malo raznovrsnijima i borbenijim domaćim košarkašima. Sonik-Puntamika je tako stigla do šeste ovosezonske pobjede i zasjela na odlično po njih peto mjesto A-1 lige.
Igrači Nevena Plantaka znali su da bi eventualni poraz od neugodnih Riječana donio gomilu problema, pa su ušli u utakmicu s valutom čvrste obrane. Na napad su valjda zaboravili u početne tri minute u kojima nisu zabili ni poena. Ipak uspjeli su brzo odgovoriti na 0-5 i 4-8 vodstva gostiju, te su preko trice Grabovca i dva solo prodora Marića došli do prvog vodstva u utakmici (11-8), polovicom prve dionice. Odgovor su Riječani nalazili preko razigranog dvojca Šimović-Cinac koji su održavali priključak u prvoj četvrtini. Na kraju je ta dionica pripala zelenima i to s četiri viška nakon Dražovićevog koša i dodatnog bacanja (21-17). Imaju Puntamičani početkom druge četvrtine i lijepih osam viška nakon poena Šarlije (27-19). Goste je na pristojnom odstojanju održavao nezaustavljivi Šimović, ali se učinilo nakon Pešutove trice za 34-26 da će domaći košarkaši na odmor sa dobrom zalihom. Međutim, nesmotrenost u posljednjih nekoliko napada koji su rezultirali izgubljenim loptama koštala ih je prepolovljavanja prednosti na četiri poena (36-32), što je u nastavku predmnijevalo neizvjesnu utakmicu.
U nastavku opet bolje otvaraju zeleni koji preko Šarlije i Pešuta dolaze do najveće prednosti do tada (41-32). Uzvratili su Riječani preko Surine koji je stavio tricu (41-37), a malo kasnije precizni su Češković i Blajić te se prednost Puntamičana istopila na samo dva poena (45-43). Pred samu završnicu treće četvrtine Dražović i Ramljak su donijeli dodatnu injekciju svojim suigračima ponovnim odlijepljivanjem na sedam viška (50-43), ali kao i drugoj četvrtini uprskali su stečenu prednost kad su dopustili Cincu da dva puta lagano poentira za 50-47, što je garantiralo neizvjesnost i u posljednjoj dionici.
Uspon i pad ponovio se kod Plantakovih igrača i u razdoblju od 31. do 35. minute kad su uspjeli stvoriti najveću prednost u utakmici (57-47) za koju su zaslužni bili Jurjević i Šarlija, a gosti su uspjeli pronaći stazu povratka preko Šimovića i Surine (57-54). Spasitelj zelenih kao i u utakmici sa Splitom pokazao se najmlađi na terenu Roko Jurlina, koji je u tim bitnim trenucima ubacio tricu i tako donio sedam viška (61-54) koje više nisu igrači Nevena Plantaka ispuštali iz svojih ruku. Bitno je i da su do kraja uspjeli očuvati osam poena prednosti s kojima su anulirali poraz od Kvarnera u Rijeci (64-72) što im može biti od velike važnosti u slučaju istog broja bodova sa Riječanima na kraju lige.
Od pojedinaca na terenu valja istaknuti 15 poena Petra Marića, ali i učinke Sonikovih centara Šarlije (10 poena, 7 skokova i 4 blokade) te Ramljaka (4 poena, 8 skokova i 1 blokada) dok je raspoložen bio i Pešut sa 11 poena, 3 skoka i 3 asistencije. Kod gostiju dominirao je Šimović s 24 poena i 12 skokova, dok je Cinac ubacio 17 poena i imao 7 skokova.

SONIK-PUNTAMIKA – KVARNER 65:57

(21:17, 15:15, 14:15, 15:10)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 200. Suci: Krunoslav Peić (Sl. Brod), Ivan Paić (Zabok) i Mario Goleš (Šibenik).
SONIK-PUNTAMIKA: Jurlina 4 (1-2), Marić 15 (1-2), Segarić, Čakarun 6, Klarić, Pešut 11 (2-2),  Dražović 8 (2-7), Vraneš, Jurjević 3 (1-2), Grabovac 4 (1-2), Ramljak 4, Šarlija 10 (0-2). Trener: Neven Plantak.
KVARNER 2010: Češković 2, Blajić 6 (4-5), Kučan, Šimović 24 (2-6), Surina 8, Juričić, Cinac 17 (4-4), Pehar, Boban, Legović, Širko, Lipovšćak. Trener: Aramis Naglić.
Šut za 2: Sonik-Puntamika  24-50 (48%); Kvarner 2010 19-45 (42%).
Šut za 3: Sonik-Puntamika 3-16 (19%); Kvarner 2010 3-14 (21%).
Slobodna bacanja: Sonik-Puntamika 8-19 (42%); Kvarner 2010 10-15 (67%).
Skokovi: Sonik-Puntamika 30 (23+7); Kvarner 2010 34 (28+6).

IZJAVE

NEVEN PLANTAK, TRENER SONIK-PUNTAMIKE
– Energetski smo puno bolje djelovali nego prošlo kolo u Dubrovniku. Dokaz tomu je i 15 osvojenih te samo 7 izgubljenih lopti. Imali smo 30 skokova što je dobro, međutim pokazale su se na ovoj utakmici naše stare boljke, šut za dva i slobodna bacanja. Uspjeli smo međutim sve to sakriti prvenstveno pravim zalaganjem i borbenošću kroz cijelu utakmicu i to nam je donijelo na kraju zasluženu pobjedu. Ove segmente igre koji su nam loši pokušavamo popraviti kroz treninge i sigurno očekujem da se to poboljša u narednim utakmicama.
ARAMIS NAGLIĆ, TRENER KVARNERA 2010
– Čestitam domaćinu na pobjedi, potpuno zasluženoj. Mislim da je utakmica bila dosta tvrda i loša sa košarkaškog stajališta. U to smo se odlično uklopili i mi sami, jer su nam zakazali upravo nositelji naše igre te smo cijelu utakmicu praktički bili samo na pogon Šimovića i Cinca. Ostatak momčadi je bio neprimjetan i sa tako malo raspoloženih igračima ne može se dobiti u gostima.

A-1 liga

Rezultati 15. kola: Darda – Zada 84:86, Sonik Puntamika – Kvarner 65:57, Križevci – Dubrovnik 68:80, Svjetlost Brod – Split 64:54, Alkar – Jolly 58:69. Zabok – slobodan.
Raspored 16. kola (4. veljače): Zabok – Sonik Puntamika, Kvarner – Križevci, Dubrovnik – Svjetlost Brod, Jolly – Darda, Split – Alkar. Zadar – slobodan.