Četvrtak, 18. travnja 2024

Preko žutih do četvrte pobjede

29.04.2011. 22:00

Borik-Puntamika s nevjerojatnom lakoćom nadvisila napadački blijedi Split što se dijelom  može pripisati nepremostivoj obrani Plantakovih igrača. Tek 56 poena gostiju u 40 minuta igre dovoljan je dokaz njihove nemoći koju nisu propustili kazniti Puntamičani za četvrtu pobjedu u Ligi za prvaka.
Početak je najavljivao tvrdu utakmicu, naravno s čvrstim obranama, tako da je rezultat nakon osam minuta igre bio napadačkih mršavih, ali odličnih 10:5 za Borik-Puntamiku. Šarlija je zaključio seriju 8:0 Puntamičana nakon što su u prvih pet minuta uporno tražili konkretniji napadački učinak. Splićani preko Katića i Mahalbašića koji je dobio priliku nakon Sobinove brze tri osobne, prilaze blizu u posljednjoj minuti, a Ružić je zaključio prvu četvrtinu polaganjem iz kontranapada za 12:8. Razmak je ponovno bio pet poena nakon Jurjevićeve trice iz kuta (15:10) početkom druge četvrtine. Smanjio je Dijan (15:12), no tada je proradio Čakarun. Prvo je poentirao i zaradio dodatno bacanje (18:12), a onda je pogodio preko Mahalbašića za 20:15. To kao je razbudilo Plantakove igrače koji su preko Ružića i Pešuta otišli na najvećih do tada devet razlike (24:15), pet minuta do poluvremena. Trener Vušković uspio je kosolidirati svoje redove minutom odmora, a na najbolji način su mu uzvratila dvojica Zadrana Dijan i Čiklić smanjenjem na 24:19. Čakarun na drugoj strani ponovno košem i dodatnim bacanjem vraća na 8 plusa dok je Čiklić uspio u sljedećem napadu uzvratio istom mjerom (27:22). Pred posljednju minutu Puntamičani rade novi zamah. Čakarun zakucava, a Škifić polaže iz kontranapada te je na semaforu svijetlilo finih 9 prednosti (31:22) s čime su zeleni zaradili dobru zalihu za nastavak kojeg je na najbolji mogući način otvorio Jurjević drugom tricom iz kuta za 36:24. Tih 12 prednosti vrlo brzo se pretvorilo u 15 nakon što su Škifić bacanjima i Pešut elegantnim polaganjem postavili na 40:25. Splićani nikako nisu uspijevali zabiti koš iz igre tek su Sobin i Subotić u dva navrata bili uspješni s linije za slobodna bacanja (40:28). Subotić je nakon četiri minute splitskog  posta u trećoj četvrtini ipak uspio zabiti za primicanje na 10 razlike (42:32), no uslijedila je nova mini serija zelenih preko Mrkića i Škifića (46:32). Dijan je privremeno poremetio niz Puntamičana (46:34) kojeg su nastavili Škifić dalekometnim šutom i Ružić efektnim polaganjem iz kontranapada za najtoplijih to tada plus 17 (51:34), tri minute prije kraja treće četvrtine. Gosti su u tom razdoblju uspjeli na krilima Subotićev pet poena primaknuti se na 15 zaostatka (58:43) što im nije davalo velike izglede u završnim minutama. Prve poene u posljednjoj dionici postigao je nakon tri minute bez poena na obje strane Ružić za povratak na 17 prednosti (60:43). Žuti brod još se više nakrivio Škifićevim košem i dodatnim bacanjem što je donijelo okruglih 20 viška (65:45). U preostalih pet minuta ostala se riješiti tek enigma razlike kojom će Splićani biti ispraćeni iz Jazina. Na svoje je došao u tim minutama Šarlija koji je s dva precizna šuta povisio na 69:45. U posljednje dvije minute se ušlo i s 26 viška (73:47) nakon Marićevog ubačaja, no Splićani su uspjeli malo ušminkali katastrofu poenima Subotića i Mahalbašića u završnici susreta koji je priveden s 19 prednosti domaćeg sastava. Škifić je kod zelenih završio s 14, dok je Čakarun dodao 12, a Pešut i Šarlija po 10 poena. Kod gostiju Subotić je jedini bio raspoložen s 23 ubačaja.

BORIK-PUNTAMIKA – SPLIT 75:56

(12:8, 21:16, 25:19, 17:13)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 300. Suci: Tonči Anzulović (Zagreb), Krunoslav Peić (Slavonski Brod), Mario Goleš (Šibenik).
BORIK-PUNTAMIKA: Mikulić 3, Mrkić 2, Marić 4, Čakarun 12, Ružić 8, Pešut 10, Petani 2, Škifić 14, Marin, Troskot 2, Jurjević 8, Šarlija 10. Trener: Neven Plantak.
SPLIT: Subotić 23, Čiklić 5, Katić 6, Dijan 9, Babić, Markulin, Režić, Najev, Matić, Sobin 4, Mimica 2, Mahalbašić 7. Trener: Mladen Vušković.
Šut za 2: Borik-Puntamika; Split.
Šut za 3: Borik-Puntamika; Split.
Slobodna bacanja: Borik-Puntamika; Split.