6 C°

LAKO KROZ BALDEKIN Zadar se vratio na treće mjesto

29.04.2016. 22:00

U 10. kolu A-1 lige za prvaka košarkaši Zadra na Baldekinu su uvjerljivo svladali Šibenik rezultatom 69:95. Šibenčani su poveli samo na otvaranju serijom trica i to u dva navrata sa po devet razlike, no Zadrani su vrlo brzo preuzeli kontrolu nad utakmicom, te su bez ikakvih problema ubilježili treću uzastopnu pobjedu. Kada tome pridodamo da je Zagreb na gostovanju u Rijeci doživio treći uzastopni poraz (89:76), Zadar se četiri kola prije kraja izjednačio s “mravima” na trećem mjestu s omjerom 5-5. U sljedećem kolu momčad Ante Nazora u srijedu dočekuje Split.
Što se šibenske utakmice tiče, za istaknuti je učinak Ivana Ramljaka, koji bio na pragu “triple-doublea”, postigavši 16 poena, uz 10 skokova i sedam asistencija, te činjenicu da je Zadar imao čak 21 skok više (38-17). Najefikasniji je bio Boris Barać sa 22 poena i osam asistencija, Ante Delaš pridodao je 18 poena i pet asistencija, a Lovre Bašić 12 poena i šest asistencija.
Šok na otvaranju za Zadrane. Šarić, Bašić i Badžim pogodili su prva tri šuta za domaće i to trice pa je već u drugoj minuti rezultat bio 9:0. Malo kasnije iza linije 6,75 pogodio je i Blaće pa je Badžim polaganjem vratio +9 (14:5), no gosti su brzo uhvatili priključak. Ramljak prvom tricom i Delaš svojom drugom pokrenuli su seriju, kojoj se potom sa pet poena priključio i Domagoj Bošnjak. S ukupnih 13-0 Zadar je u šetoj minuti poveo 14:18. Šibenik je još malo držao priključak, ali su se Ramljak i Delaš u završnici prve četvrtine pobrinuli za zadarski bijeg na +7, 20:27.
Dobru dionicu odradio je i Barać, koji se sa prethodno spomenutim dvojcem pobrinuo da Zadar početkom druge četvrtine prvi put ode na dvocifrenu razliku, 22:33. Nakratko se Nazorova momčad opustila i odmah je kažnjena. Dva Domagoja, Bašić i Vrkić, te Badžim tricom i Radovčić koš-faulom vratili su Šibenčane na samo -3, 32:35 u 15. minuti. Za novo odvajanje Zadrana pobrinuo se kapetan Bašić s osam poena (dvije trice), a u međuvremenu se u strijelce upisao i Filip Kraljević. Mogli su gosti na poluvrijeme otići i s dvocifrenom prednošću, ali su u posljednjoj minuti izgubili par lopti i primili tricu sa sirenom (Badžim) pa je nakon 20 minuta igre na semaforu stajalo 37:45.
Vrlo agresivno krenuli su Zadrani u nastavak, te su preko četiri minute ostavili domaće bez poena. Za to su vrijeme Barać i Marinković napravili seriju 9-0 za bijeg na velikih +17, 37:54 u 25. minuti. Šibenskih 5-0 Nazor je prekinuo time-outom, nakon čega su stvari opet krenule onako kako on priželjkuje. Barać je vezao još pet poena, Delaš u međuvremenu stavio novu tricu i razlika je prvi put dosegla okruglih 20, 42:62. Opet je nešto ubacio Marinković pa je još jednu tricu stavio Delaš za 47:69 i sve do kraja bilo je samo odrađivanje posla.
ŠIBENIK 69

ZADAR 95
(20:27, 17:18, 16:26, 16:24)
ŠIBENIK – Dvorana Baldekin. Gledatelja: 800. Suci: Alfred Jovović (Velika Gorica), Zlatko Galiot (Zagreb) i Josip Jurčević (Split).
ŠIBENIK: Radovčić 7 (1-1), Šarić 5, Andabaka, Badžim 20 (1-3), Nakić, Bašić 11, Blaće 5, Paić 5 (2-2), Blažev 2 (2-2), Vrkić 6, Petani 8 (1-3). Trener: Jeronimo Šarin.
ZADAR: Bašić 12 (2-2), Jelenković, Kraljević 4, Šango, Delaš 18, Špaleta 2, Bošnjak 11, Marinković 10 (4-6), Barać 22 (7-8), I. Ramljak 16. Trener: Ante Nazor.
Šut za dva: Šibenik 13-22, 59%; Zadar 23-32, 72%.
Šut za tri: Šibenik 11-32, 34%; Zadar 12-32, 38%.
Slobodna bacanja: Šibenik 5-9, 56%; Zadar 13-16, 81%.
Skokovi: Šibenik 17 (14+3); Zadar 38 (27+11).
Osobne pogreške: Šibenik 19; Zadar 19.
Kvarner nanio Zagrebu treći uzastopni poraz
Nakon izjednačenog prvog poluvremena, Kvarner je boljom igrom nastavku svladao Zagreb rezultatom 89:76. Riječane su predvodili Mauro Veljačić sa 19 poena, Petar Marić s 18, uz pet skokova i četiri asistencije, te Šime Špralja i Siniša Štemberger sa po 14 koševa. U redovima Zagrepčana najefikasniji su bili Luka Božić sa 20 poena i Jakov Vladović sa 16, ali to nije bilo dovoljno da momčad Danijela Jusupa izbjegne treći poraz u nizu, nakon Splita i Cedevite. Cedevita se ovaj put nije mučila s Goricom kao u prvom susretu, kada je slavila tek nakon produžetka. Završilo je 100:56, pri čemu su najefikasniji kod “vitamina” bili Marko Arapović (16p) i Luka Žorić (14p). Cibona se revanširala Splitu za poraz u Zagrebu u prvom dijelu Lige za prvaka, svladavši ga na Gripama s uvjerljivih 69:96. James Florence zabio je 24 koša, Marin Rozić 17, a Ante Žižić 16, dok kod Splita nitko nije ubacio više od 10, na koliko su se zaustavili Toni Dijan, Josip Matić i Bruno Markulin.
A-1 Liga za prvaka
Rezultati 10. kola: Šibenik – Zadar 69:95, Kvarner – Zagreb 89:76, Cedevita – Gorica 100:56, Split – Cibona 69:96
1. Cedevita 10 10 0 922:680 20
2. Cibona 10 7 3  890:763 17
3. Zadar 10 5 5  782:728 15
4. Zagreb 10 5 5  771:841 15
5. Split 10 4 6  729:727 14
6. Kvarner 10 4 6  775:826 14
7. Gorica 10 4 6 755:848 14
8. Šibenik 10 1 9 737:938 11
Raspored 11. kola: Zadar – Split (srijeda, 4. svibnja, 19 sati), Šibenik – Kvarner, Cibona – Cedevita, Gorica – Zagreb.