Utorak, 19. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

9 C°

Pjesma bez riječi, more bez soli, momčad bez vizije

30.01.2011. 23:00
Pjesma bez riječi, more bez  soli, momčad bez vizije


Zadar danas u momčadi ima četiri (Mason, Žuža, Longin, Downey) igrača koji tu nisu bili prošlo ljeto. Posljedice? Posljednje mjesto u NLB ligi i mučenje s Cipranima u Eurochellenge cupu


Ljeto 2010. Hrvoje Perinčić, Jakov Vladović, Ricardo Greer, Jurica Golemac, Brandon Brown na jednoj strani. Na drugoj Hrvoje Perić, Tomislav Ružić, Rok Stipčević, Vladimer Boisa, Vedran Morović, Trent Plaisted i Jure Škifić. Prva petorica su došla u Zadar, a preostala sedmorica otišla. Niti dva mjeseca kasnije šestorici su se pridružila još trojica (Perinčić, Greer, Golemac), a usamljeni Vladović i Brown naknadno je dobili društvo. Najprije Ive Ivanov, koji je iz Borika došao “pet do 12”, pa Ivan Tomas (u međuvremenu otišao), potom Chester Mason, pa Jurica Žuža, od neki dan Branimir Longin i Devan Downey, a ugurao se tu i mladi Marko Ramljak koji je stigao u rujnu. Činilo se da će Ramljak najprije na usavršavanje u Pet bunara, no potrebe su bile drugačije i Ramljak je zaigrao za prvu momčad. Kada se sve zbroji na Višnjiku su tijekom jedne polusezone praktički uspjeli promijeniti cijelu momčad. Dobro, ne baš momčad, recimo petorku. Zadar danas u momčadi ima četiri (Mason, Žuža, Longin, Downey) igrača koji tu nisu bili prošlo ljeto. Posljedice? Posljednje mjesto u NLB ligi i mučenje s Cipranima u Eurochellenge cupu. Konačno, ako se momčad slaže kada sezona ulazi u svoju drugu polovicu onda je doista teško očekivati bilo kakav značajniji rezultat. Da ne govorimo u upitnoj svrsishodnosti priprema koje su trajale gotovo dva mjeseca. Jedina korist iz tih i takvih priprema je individualan rad igrača na fizičkoj spremi dok se prijateljske utakmice iz današnjeg kuta čine nepotrebnima jer se uigrava momčad koja se raziđe prije nego što počne borba za bodove. Dok je Zadar držao momčad na okupu, makar jednu sezonu (tada je valjda bilo novca?) još je nekako išlo, no kada je Višnjik postao kolodvor sve je stalo. Trofeje podižu neki drugi, u dvorani Krešimira Ćosića pobjeđuju svi, ili gotovo svi. Dakako, toliko puta spomenuta financijska situacija ima svoju cijenu, složiti momčad s tankim novčanikom nije lagana misija, ali bez obzira na sve to teško se ne zapitati jesu li potrebne baš tolike promjene ili čemu dovoditi igrača (ili igrače) na nekoliko tjedana. Čak 36 igrača (bez Downeyja) nastupalo je za Zadar u posljednje dvije i pol sezone. Može li se i takvo što objasniti manjkom novca?
2008./09.
Vratimo li se dvije i pol godine unatrag doći ćemo na početak fenomena slaganja momčadi tijekom sezone. Nije Zadar u svemu tome usamljen slučaj, ali zar bi to trebala biti utjeha? U ljeto 2008. okupljala se, činilo se, vrlo kvalitetna momčad. Živjelo se na euforiji preseljenja u dvoranu Krešimira Ćosića i bilo je jasno da treba imati momčad koja će i u novoj dvorani svima pokazati tko je gazda u Zadru. Euforija je dodatno podgrijavana titulom prvaka Hrvatske koju je Zadar osvojio u lipnju 2008. nakon 3:2 pobjede u finalnoj seriji protiv Splita. Romel Beck, američki razigravač, otvorio je niz koji i danas traje. Niz neobjašnjivo brzih dolazaka i odlazaka igrača, trenera, predsjednika, direktora… U rujnu 2008. Beck je otišao s ispisnicom iz Zadra bez da je odigrao ijednu službenu utakmicu. Razlog je, navodno, bilo neslaganje s Acom Petrovićem, trenerom. Vrlo brzo postalo je jasno da Beck neće biti izoliran slučaj. Malik Dixon, još jedan američki razigravač, također se kratko zadržao u Zadru. No, za razliku od Becka Dixon je stigao i nešto odigrati. Konačno, u siječnju 2009. Dixon je dobio otkaz u Zadru odakle je krenuo put Igokee. Poseban slučaj bio je Marlon Garnett koji nije bio na pripremama sa Zadrom već je na Višnjik došao u listopadu 2008. da bi u istoj godini već postao bivši stanovnik Zadra. Kasnije je u Hrvatskoj još igrao za Cedevitu. Bugarin Dejan Ivanov obećavajuće je počeo sezonu i u spomenutom kvartetu u Zadru se zadržao najduže, do veljače 2009. kada je i on morao potražiti novu košarkašku adresu. Angažiran je potom Desmon Farmer u čijoj će karijeri ostati zapisano da je u Zadru bio mjesec i pol dana. U međuvremenu Petrovića je na klupi najprije zamijenio Denis Pleslić, kojeg je potom naslijedio Zmago Sagadin. Ukratko, Zadar je od rujna 2008. do ožujka 2005. otpustio čak pet stranaca i dva trenera. Sagadinu se pripisuju zasluge za dolazak Vladimera Boise, krilnog centra, koji je trebao biti zamjena za Ivanova te do tada malo poznatog Marka Cara, razigravača. Tu je kupnja stala, Zadar se nije pojačavao za Prvenstvo Hrvatske, a Sagadin je najavio zaokret u prvoj momčadi koja se trebala početi više oslanjati na domaće igrače. Slovenski je stručnjak kroz A-1 ligu počeo ubacivati u igru mlade snage stvarajući momčad za iduću sezonu s obzirom da je bilo jasno da će 2008./09. od velikih najava ostati samo još jedna izgubljena sezona.
2009./10.
Bilo je to radno Zmagino ljeto 2009. Vrata Višnjika Sagadin je otvorio mladim igračima koji su svakodnevno dolazili na treninge za ljetnih žega i pokušavali dokazati da su baš oni igrači koje Zadar treba. Prvi put nakon dugo godina konačno je stigla i službena potvrda, Zadar od legije stranaca želi postati momčad s domaćim igračima. Koliko je takva odluka bila uvjetovana sve slabijim prilivom novca, a koliko stvarnim željama do danas nije jasno. Sagadin je shvatio poruku i zasukao rukave. Bez obzira na željeni domaći rukopis bez Amerikanaca se nije moglo, makar se tako mislilo. U kolovozu su dovedeni Micah Downs i Trent Plaisted koji su trebali pomoći na poziciji krila i centra. Sezona je već počela kada je u momčad vraćen Vedran Morović, svojevremeno jedan od najboljih mladih igrača Zadra koji u seniorskoj momčadi matičnog kluba do tada nikada nije dobio priliku pokazati što zna. Do veljače 2010. u momčadi više nije bilo ni Sagadina, ni Downsa. Plaisted je nekako izgurao sezonu do kraja, ali vrlo brzo nakon toga krenuo svojim putem. Nakon Sagadina momčad je preuzeo Danijel Jusup. U travnju 2010. društvo s Višnjika je ostalo i bez Damira Rančića. Ipak, prvi igrač koji je otišao iz Zadra tijekom sezone 2009./10. bio je Toni Prostran, mladi razigravač, koji je za mlade reprezentativne selekcije imao niz sjajnih nastupa. Prostranov odlazak nikako se nije uklapao u klupsku viziju domaćeg Zadra koji je izgubio svog najboljeg mladog igrača. Nakon što je tijekom ljeta Zadra iz Šibenika želio dovesti Mira Bilana taj se transfer realizirao pola godine kasnije, za mandata Zmage Sagadina…
Umjesto zaključka malo stihova. Zoran Jelenković u pjesmi Feral bez noći pjeva o pjesmi bez riječi, o moru bez soli… Nakon svega mogli bismo dodati i momčad bez vizije. Jer kada se već krenulo s mladima onda je taj smjer trebalo i zadržati. Ovako…


Sezona 2008./09.




Ime i prezime    broj nastupa
Tomislčav Ružić 59
Todor Gečevski 58
Hrvoje Perić   56
Juby Johnson   53
Rok Stipčević   52
Damir Rančić    52
Jere Macura      46
Toni Prostran    35
Dejan Ivanov    32
Vladimer Boisa 22
Marko Car        21
Malik Dixon      17
Marlon Garnett  16
Desmon Farmer 12
Šime Olivari      6
Pavle Marčinković   4
Danijel Popović   3
Došli tijekom sezone: Garnett, Boisa, Car, Farmer, Pleslić (trener), Sagadin (trener).
Otišli tijekom sezone: Garnett, Dixon, Ivanov, Farmer, Petrović (trener)
Sezona 2009./10.
Ime i prezime    broj nastupa
Hrvoje Perić      56
Tomislav Ružić 56
Rok Stipčević   55
Marko Car        56
Trent Plaisted   54
Vladimer Boisa 52
Damir Rančić    37
Vedran Morović   48
Jure Škifić        29
Micah Downs    25
Pavle Marčinković  23
Miro Bilan         21
Ivan Batur       19
Marino Šarlija    19
Došli tijekom sezone: Morović, Bilan, Jusup (trener).
Otišli tijekom sezone: Prostran, Downs, Rančić, Bujan (trener), Sagadin (trener)
Sezona 2010./11.
 Marko Car        28
Brandon Brown 28
Pavle Marčinković        27
Ivan Batur         27
Ive Ivanov         27
Miro Bilan         27
Jakov Vladović 25
Mario Dundović            24
Marko Ramljak  12
Ivan Tomas       12
Chester Mason 9
Šime Olivari      9
Jurica Žuža       5
Josip Pelczmann          4
Jurica Golemac 4
Antonio Vlaić    2
Branimir Longin 1
Došli tijekom sezone: Tomas, Mason, Žuža, Longin, Downey
Otišli tijekom sezone: Golemac, Tomas


 


Stranci prolaznici


Čak 31 stranac (ne računajući Downeyja), od kojih su velika većina  bili Amerikanci, nastupali su za Zadar od 1993. kada je dres Zadra  obukao Eugene Anderson. Daleko najveći trag ostavili su Julius Juby  Johnson i Todor Gečevski koji su u Zadar došli i ljeto 2004. S njima u  momčad Zadar je osvojio dva prvenstva (2005., 2008,) i tri Kupa  Krešimira Ćosića (2005., 2006., 2007.). Johnson i Gečevski Zadar su  napustili nakon pet godina. Zadranima je u sjećanju ostao i Gerald Lewis  koji se u Jazinama zadržao dvije sezone (1997./98., 1998./99.) i sa  Zadrom osvojio Kup (1998.). Od ostalih stranaca više od jedne sezone  zadržala su se samo trojica Roby Johnson (otišao nakon prve sezone,  pa se vratio), Michael Meeks i Vladimer Boisa.