Srijeda, 24. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

10 C°

200 eura je limit preko kojeg Biograd neće otkupljivati zemljište!

Autor: Velimir Brkić

26.07.2013. 22:00
200 eura je limit preko kojeg Biograd neće otkupljivati zemljište!

Foto: Velimir BRKIĆ



Grad Biograd na Moru nastavlja s kupnjom zemljišta za potrebe izgradnje komunalne infrastrukture, prometnica i drugih javnih sadržaja.
Posljednjih šest godina Grad Biograd je kupio zemljište vrijedno 12 milijuna kuna, obznanio je gradonačelnik Ivan Knez. Sukladno elaboratu sudskog vještaka građevinske struke i procjenitelja, diplomiranog inženjera građevine Marina Beverina iz Zadra, u Pakleničkoj ulici u biogradskoj četvrti Granda u svrhu izgradnje prometnice Grad će otkupiti zemljište po tržišnoj cijeni od 1.500 kuna po metru četvornom. Radi se o zemljištu površine 146 metara četvornih u vlasništvu Šime Strpića, za što će Grad platiti 219.000 kuna.
Malo previše
– S obzirom na iznimni iznos radi rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, kao gradonačelnik samostalno mogu zaključiti ugovor o kupoprodaji nekretnine do 170.000 kuna. Za sve preko tog iznosa odluku donosi Gradsko vijeće, objasnio je Knez na prvoj radnoj sjednici Vijeća.
Prijedlog Odluke o kupnji nekretnine u svrhu izgradnje prometnice u gradskoj četvrti Primorje ukupne površine 316 metara u suvlasništvu Martina Erlića iz Tinja, gradonačelnik je na sjednici Vijeća povukao.
– Sudski vještak i procjenitelj je utvrdio cijenu od 2.280 kuna po četvornom metru, što je za trećinu zemljišta od 105 metara četvornih u vlasništvu Erlića ukupno 239.400 kuna. Kako je uobičajena cijena zemljišta do 200 eura po metru četvornom, mišljenja sam da je ovih 300 eura po metru malo previše, kazao je Knez, naglasivši kako od predmetnog zemljišta ne odustaju, ali po drugačijim uvjetima.
Osim kupnje zemljišta biogradski vijećnici su prihvatili i Odluku o prodaji nekretnine u gradskom vlasništvu u Ulici Ivana Gorana Kovačića, na kojoj se nalazi dio izgrađene kuće suvlasnika Marka i Gojke Miočević iz Biograda. Cijena je 1.500 kuna po metru četvornom.
Knez ističe kako je održavanje komunalnog sustava grada uvijek kompromis vizija i mogućnosti, odnosno sredstava koja su na raspolaganju. U vremenu recesije, poslove koje se odnose na izgradnji nove i održavanju postojeće komunalne infrastrukture nužno je raditi na što efikasniji i jeftiniji način kako bi se povećala sredstva za ulaganje.
Slijedi osmišljavanje projekata
– Svjesni toga, mi prvenstveno želimo ulagati u projekte koje donose društvene koristi kroz stvaranje dodatne vrijednosti i zapošljavanje. Mogućnosti za takvo što je jako mnogo, od projekata javno-privatnog partnerstva, privatnih investicija, mogućih sredstava iz proračuna RH, pa sve do sredstava Europske unije.
Gradska vlast pred sebe je postavila zadatak daljnjeg osmišljavanja projekata, njihove detaljne razrade, osiguranja izvora financiranja i konačne provedbe na zadovoljstvo svih građana.
– Namjera nam je je uključiti, odnosno omogućiti novoizabranim mjesnim odborima, da sami određuju projekte ključne za njihov društveni, ekonomski i kvalitativni razvoj, poručio je Ivan Knez.