FOTOGALERIJA: Zabok promašio produžetak

HT PREMIJER LIGA
Loptu je uhvatio Vučić koji je imao šansu za produžetak. Promašio je oba bacanja, ali uspio je dohvatiti loptu koju je uputio na koš sa sirenom gdje se zavrtila i na kraju izmigoljila sa obruča
Zvonko KUCELIN
Zabok je zadavao dosta problema - Lovre Bašić

Zadar je krenuo protiv momčadi pod trenerskom palicom Ivana Perinčića sa petorkom u kojoj nije bilo ni Ivanova ni Vladovića, a startali su umjesto njih Bašić i Vuković.

Od početka je krenuo i novopridošli Steven Gray, no ulaz u utakmicu i nije ispao baš po volji trenera Aramisa Naglića, pa je nakon tek četiri minuta igre morao zvati minutu odmora. Bilo je tada 8:10 za goste koji su u tom početnom razdoblju bez problema dolazili do zadarskog obruča. Pogodili su Zabočani dvije trice na otvaranju kao i Zadrani, a i nakon te minute odmora sjeo je još jedan dalekometni ubačaj od strane Jordana, nadovezao se Marić dvicom tako da se prednost Zaboka ubrzo podigla na 10:15. Srećom, brzo je pronađen put za povratak u egal zahvaljujući Amerikancu Grayu koji je u debiju na domaćem parketu fino namjestio svoju ruku. Stavio je svoju drugu tricu za poravnanje na 15:15, a trećom tricom je pred kraj prve četvrtine donio i dugo čekano vodstvo (21:20).

Gostujući sastav pokazao se dosta žilavim i početkom druge dionice. Izgledalo je da se Zadar odvaja poenima Vladovića (25:20), ali 7:0 serija Zaboka ponovno je zabrinula Naglića. Marić, pa Buljević tricom te na kraju Črnjević vratili su vodstvo (25:27), ali i Zadrani su pronašli svojih par minuta u kojima su nanizali 11 poena. Sve je pokrenuo Špralja s tricom i dvicom, a završio Krajina za najveću prednost domaće momčadi (36:27). Izgledalo je da je na redu bijeg i do dvoznamenkaste prednosti, ali dogodilo se potpuno obrnuto. Uslijedio je post Naglićevih igrača koje su na pravi način iskoristili Zabočani te sa novom serijom, 9:0, došli do izjednačenja (36:36), dvije minute do odmora. Veliki nered zadarskoj obrani pravio je omaleni Jordano, kao i Marić koji je ubacio svoju treću tricu u utakmicu, tako da se na odmor otišlo tek sa minimalnom prednošću (40:39).

Očekivao se povratak nabrijanih igrača iz svlačionice gdje ih je vjerojatno dobro ispeglao trener Naglić, ali očito nije bio dan kad su njegove riječi sjedale na svoje mjesto. Dokazali su to ponavljanjem scenarija sa početka utakmice kad je domaća klupa morala zvati minutu odmora nakon samo četiri minute igre. Vlaićevo zakucavanje dovelo je Zabok ponovno u vodstvo (47:48), što je bio signal za opću opasnost. Ono što je još više bilo zabrinjavajuće da te Naglićeve urgentne minute odmora nisu pokazivale nikakvo djelovanje. Rezultat je i dvije minute prije kraja treće četvrtine bio u egalu (53:53), a onda je konačno pronađena dobitna formula na osnovu koje je ostvarena prednost od devet poena (62:53). Krajina je ubacio četiri dok je Gray zabio iz kontre te tricu što je barem malo vratilo smiješak na lica domaće publike pred završnih 10 minuta. Tražio se konačni udar Zadra s kojim bi se riješilo pitanje pobjednika, ali nastupile su tri minute bez koša na obje strane. Gosti su imali plan uvući nervozu u domaće redove, a za to im je trebalo smanjivanje zaostatka što im se i ostvarivalo. U posljednjih pet minuta se ušlo sa tek pet viška na strani Zadra (67:62), a isto odstojanje je bilo i u sljedeće dvije minute (71:66). A nakon Marićeve trice primakli su se Zabočani na tek dva minusa (71:69). Uzvratio je Vuković polaganjem, ali izgubljena lopta Graya ozbiljno je nagrdila izglede Zadra za pobjedom, jer je Kapusta iz kontre pogodio za 73:71. Poeni Ivanova djelovali su kao apaurin u tim trenucima, jer je vodstvo od četiri poena 40 sekundi trebalo biti dovoljno, no novu glavobolju stvorio je Marić tricom za 75:74. Ponovno je priseban bio Ivanov poenom za 77:74 i trebalo je obraniti posljednjih 28 sekundi, ali Jordano je pogodio tricu za izjednačenje (77:77) 16 sekundi prije kraja. Uslijedila je faul završnica. Zabok je radio faul, Brzoja je pogodio oba, kao i Kapusta na drugoj strani. Onda je Gray bio precizan s linije (81:79), a Kapusta je pogodio tek jedno što je Gray potvrdio na drugoj strani za tri viška (83:80), šest sekundi do kraja. Naglić je naredio faul, Jordano je stavio prvo i namjerno promašio drugo bacanje. Loptu je uhvatio Vučić koji je imao šansu za produžetak. Promašio je oba bacanja, ali uspio je dohvatiti loptu koju je uputio na koš sa sirenom gdje se zavrtila i na kraju izmigoljila sa obruča.

ZADAR 83

ZABOK 81

(23:20, 17:19, 22:14, 21:28)

ZADAR - Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 1.000. Suci: Josip Radojković (Split), Nikola Perlić (Velika Gorica), Jelena Tomić (Zagreb).

ZADAR: Knowles, Bašić, Vladović 2, Ivanov 13 (0-2), Jelenković, Krajina 22 (0-3), Vuković 6 (1-2), Brzoja 6 (2-2), Špralja 5, Gray 21 (7-8), Božić 8. Trener: Aramis Naglić.

ZABOK: Marić 24 (2-2), Kapusta 5 (3-4), Kalpić, Jordano 17 (4-5), Vlaić 14 (4-4), Črnjević 7, Ćutuk, Vučić 11 (1-4), Tuđen, Buljević 3, Jambrović (0-2), Šakotić. Trener: Ivan Perinčić.

Prosječno: 5 (1 glasova)