Novo priznanje

BBC-jeva sportska osoba godine: Lionel Messi

21.12.2022. 10:01

Argentinska nogometna zvijezda Lionel Messi koji je s Argentinom na netom završenom svjetskom prvenstvu u Katru osvojio naslov svjetskih prvaka proglašen je Svjetskom sportskom zvijezdom godine za 2022. prema izboru BBC-ja.

Messi (35) je odveo Argentinu do njihovog prvog trijumfa na Svjetskom prvenstvu nakon 36 godina.

Napadač PSG-a osvojio je i Zlatnu loptu, koja se dodjeljuje najboljem igraču na turniru, nakon što je zabio sedam golova na svom petom Svjetskom prvenstvu.

U finalu je Messi zabio dva gola, a i realizirao je penal u raspucavanju kada je Argentina pobijedila Francusku 4-2 na jedanaesterce nakon uzbudljivog remija 3-3.

On je tako najveću nagradu u nogometu dodao na svoj popis trofeja koji uključuje sedam naslova Zlatnih lopti – koji se svake godine dodjeljuju najboljem nogometašu – četiri Lige prvaka, jedan Copa America, deset naslova prvaka Španjolske s Barcelonom i naslov prvaka Francuske s PSG-om .

Uz to, u karijeri je zabio nevjerojatnih 793 gola.

“To sanja svatko dok je mali. Imao sam dovoljno sreće da postignem sve i ono što mi je nedostajalo, pronašao sam ovdje”, rekao je Messi nakon što je u nedjelju podigao pehar svjetskog prvaka.