12 C°

Carevo novo ruho

Autor: Roman Morović

29.03.2010. 22:00

U dramatičnoj završnici košarkaši Zadra uspjeli su sinoć u Krešinom domu pobijediti Cedevitu, u utakmici punoj preokreta. Minutu prije kraja Rok Stipčević, koji do tog trenutka nije zabio niti jedan koš iz igre, a slobodna bacanja je šutirao 1-4, zabio je tricu za vodstvo Zadra 80-77. Anderson je prošao kroz zadarsku obranu i položio za 80-79, a manje od pola minute prije kraja na liniji slobodnih bacanja našao se Trent Plaisted. Promašio je oba, ali je ključnu loptu tada uhvatio Tomislav Ružić, baš kao i u prvom susretu ovih protivnika ove sezone.
Kapetan Zadra je pogodio prvo (81-79), a nakon promašenog drugog bacanja, najbolji igrač utakmice Marko Car baca se u aut i osigurava domaćima još jedan napad, osamnaest sekundi prije kraja. Gotovo da Zadrani nisu uspjeli izvesti loptu iz auta, ali se Perić snašao i pogodio protivničkog igrača pa je tek iz drugog pokušaja lopta došla do Stipčevića. On je hladno pogodio dva bacanja, Cedevita je nakon time-outa promašila napad, a Perić zabio još jedno bacanje za 84-79. Šteta jedino za tricu Andersona sa sirenom za konačnih 84-82, što bi u konačnici mogli igrati ulogu zbog koš razlike, ali u ovom trenutku najvažnije je da je Zadar utakmicu dobio i upisao treću uzastopnu pobjedu na otvaranju lige za prvaka.
Bolji početak gostiju
Zadar je startao, u poslednje vrijeme uobičajenom petorkom Morović, Stipčević, Perić, Ružić i Plaisted, a Slobodan Subotić, trener Cedevite, od prve minute je na teren poslao Andersona, Baždarića, Opačka, Marsha i Žižića. Dvaput su poveli domaći koševima Ružića, ali do sredine prve četvrtine gosti rade seriju 7-0 (Opačak 5, Marsh 4) i dolaze do vodstva 5-9. Zadar uzvraća serijom 8-0 (Perić 4, Ružić Boisa) za 12-9, no dobru zadarsku seriju prekida Damjan Rudež dvjema uzastopnim tricama (12-15). Car je izjednačio, a Amerikanci Marsh i Anderson osigurali Cedeviti +4, nakon prvih deset minuta igre. Drugu četvrtinu otvorio je Boisa jednim slobodnim bacanjem, ali Rudež i Marsh ubrzo odvode Zagrepčane na +7, 16-23. Raspoloženi Car tricom pa slobodnim bacanjima vratio je Zadrane na -2 (21-23), ali u 16. minuti opet je +7 (23-30) za goste, nakon koša Žižića i trice Andersona. Koševima Plaisteda i Cara domaći su ponovno na -3 (27-30), a nakon dva uzastopna koša Morovića i na pola koša zaostataka, 32-33. Krasić je zabio tricu, a Žižić u posljednjoj minuti prvoga dijela još četiri poena pa se na odmor otišlo sa +6 Cedevite, 34-40.
Zadrani izvukli -10
Na otvaranju drugog dijela gosti dolaze do najveće prednosti na utakmici. Krasić i Rudež rade mini seriju 5-2 za +9, 36-45. Ista je razlika nakon trica Cara i Krasića, a nakon jednog slobodnog bacanja Cara, Rudež je zabio za najviših +10, 40-50 u 23. minuti. Još dvaput su gosti imali toliku razliku (42-52, 44-54), drugi put nakon koša Žižića, koji je izazvao ogromne prosvjede publike i klupe Zadra, koja je i prvom dijelu više puta burno reagirala, nezadovoljna nekim sudačkim odlukama. No, to kao da je probudilo domaće košarkaše. Povukao je odlični Marko Car sa pet uzastopnih poena, a nakon trice kapetana Ružića dvije minute prije kraja četvrtine Zadar je opet na samo -2, 54-56. Baždarić je u dva navrata vratio goste na +5, ali su u samoj završnici zabili Ružić i Perić (60-61), a Dubrovčanin je u posljednjem napadu atraktivnom blokadom još više podigao atmosferu u dvorani. Posljednja četvrtina gotovo da nije mogla bolje započeti za Zadar. Ružić je s penala izjednačio na 61-61, četvrte prekršaje zaradili su Žižić i Baždarić, a Cedevita je ušla u bonus nakon samo jedne minute. Na Subotićevu tricu za 63-66 odgovorili su Ružić i Perić za prvo vodstvo Zadra nakon uvodnih 12-9, 67-66. Prednost gostima vratio je Baždarić, ali Car i Ružić tricom pet minuta prije kraja donose domaćima +4, 72-68. Marsh je smanjio s linije slobodnih bacanja, a Perić prvo položio pa zakucao za 76-70. No, nitko u dvorani nije niti pomislio da je utakmica riješena. Subotić, Žižić i Baždarić (trica) napravili su seriju 7-1 i minutu i pol prije kraja izjednačili rezultat na 77-77, nakon čega je usljedila već opisana završnica.

IZJAVE

Košarkaši Zadra su se morali svojski pomučiti kako bi došli do pobjede. Jedva izborena pobjeda nesumnjivo je donijela olakšanje u momčad, a jedan od najzaslužnijih za pobjedu, uz Marka Cara, bio je kapetan Tomislav Ružić.
– Cedevita nam je ove sezone vrlo neugodan protivnik. Ne odgovaraju nam, njihov način igre nam ne paše. Individualno su vrlo kvalitetni i napadački potentni. No, uspjeli smo još jednu utakmicu koja je bila u egalu prelomiti u svoju korist. Izborili smo izuzetno važnu pobjedu i iznimno korisne bodove – kazao je kapetan Ružić, a slično je govorio Vladimer Boisa.
– Ova utakmica nam je bila izuzetno važna, tim više što se igrala na domaćem parketu. Sve utakmice kod kuće trebamo pobijeđivati kako bismo ostvarili što bolju poziciju pred doigravanje. Loše smo ušli u utakmicu, dok smo u drugom poluvremenu pojačali obranu što je proizvelo i kvalitetniju igru u napadu – kazao je Boisa, strijelac četiri koša.
Trent Plaisted je protiv Cedevite na parketu proveo 35 minuta, puno više od svoga prosjeka, što je iskoristio za 8 poena i 9 skokova.
 – Utakmica je bila vrlo napeta. Uz malu pomoć sreće uspjeli smo doći do pobjede. Cedevita je jako kvalitetna momčad i stoga moramo biti zadovoljni ishodom utakmice. U prvom poluvremenu smo bili u prilično velikom zaostatku, međutim, igraju se dva poluvremena. U drugom smo se dijelu vratili i zasluženo pobijedili. U subotu nas očekuje gostovanje u Osijeku protiv Darde, no, o njima jako malo znam. U sljedećim ćemo se danima pobliže upoznati s njihovom igrom – rekao je Plaisted. (M. LORDANIĆ)

ZADAR – CEDEVITA 84:82

(15:19, 19:21, 26:21, 24:21)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 1500. Suci: Herceg (Zabok), Medan (Dubrovnik) i Vovk (Slavonski Brod).
ZADAR: Rančić, Perić 19, Stipčević 6, Boisa 4, Šarlija, Marčinković, Ružić 20, Bilan, Morović 4, Car 23, Škifić, Plaisted 8. Trener: Danijel Jusup.
CEDEVITA: Subotić 5, Primorac, Krasić 13, Žižić 14, Rudež 13, Petrović, Kovačević 2, Anderson 10, Marsh 10, Opačak 5, Butorac, Baždarić 10. Trener: Slobodan Subotić.
Šut za dva: Zadar 24-41, 59%; Cedevita 24-39, 62%.
Šut za tri: Zadar 7-20, 35% (Car 4, Ružić 2, Stipčević 1); Cedevita 9-19 (Krasić 2, Anderson 2, Baždarić 2, Rudež 2, Subotić).
Slobodna bacanja: Zadar 15-31, 48%; Cedevita 7-9, 78%:
Skokovi: Zadar 29 (14+15); Cedevita 26 (20+6).
Osobne pogreške: Zadar 15; Cedevita 27.