Četvrtak, 18. travnja 2024

Knowles divljaštvom pokvario vrhunsku predstavu

18.03.2018. 21:11

Vrhunska košarkaška predstava Zadra na splitskim Gripama u kojoj su sa 32 razlike i 120 postignutih poena razmontirali Splićane zasjenjena je teškim incidentom 6.57 minuta prije kraja utakmice. Pri rezultatu 64:95 Zadrov Amerikanac Preston Knowles se u jednom dvoboju zakačio s Splitovim Pavlom Marčinkovićem. Pritrčali su ostali igrači kako bi ih rastavili, no u tom rastavljanju  prema Knowlesu se zaletio Splitov igrač Mate Kalajžić kojeg je omaleni Amerikanac na čuđenje svih prisutnih dočekao sa krošeom te ga oborio na pod. Taj divljački čin Amerikanca je proizveo opće naguravanje na terenu u kojem su sudjelovali praktički svi članovi obiju momčadi i stručnih stožera. Utakmica je prekinuta 15-ak minuta nakon čega su suci sa delegatima odredili isključujuće pogreške osmorici igrača Zadra kao i pomoćnim trenerima te fizioterapeutu, a kod Splita su isključena šestorica igrača kao i svo pomoćno osoblje osim trenera Ivice Skelina. U preostalih niti sedam minuta, praktički već odavno riješene utakmice, igralo se četiri na četiri (Zadar: Bašić, Brzoja, Kraljević, Vuković; Split: Filipović, Kalajžić, Katura, Špaleta) dok su pored klupa samo ostali treneri Skelin i Naglić.

Taj potpuno nepotreban incident u jednoj vrlo korektnoj utakmici pokvario je dojam o fenomenalnoj igri momčadi pod vodstvom Aramisa Naglića koji se protezao cijellom utakmicom. Izdominirali su svoje domaćine u svim segmentima košarkaške igre, a  vidjelo se na samom otvaranju da su Zadrani u Split došli posebno nadahnuti i naštimane ruke. Prednjačio je Steven Gray koji je već do sedme minute pogodio četiri trice iz četiri pokušaja i uz poene Ivanova bio najzaslužniji za bijeg na visokih plus 15 (11:26). Malo je nestalo goriva u završnici prve četvrtine što su Splićani iskoristili za primicanje na samo šest zaostatka (24:30). No, to je bio samo jedan mali intermezzo pred nastavak povećavanja prednosti u drugoj dionici. Povratila  se brzo ona razlika iz prve četvrtine nakon Vladoviće trice i poena raspoloženog Ivanova (38:55), a isto odstojanje je vrijedilo za ulazak u drugo poluvrijeme (44:61).
Prvi dio utakmice Naglićevi igrači su zaključili fenomenalnim postotkom šuta (tri 7-8, dva 15-22) dok je treća četvrtina bila točka na i nadanjima Splita za povratkom. Dvije trice Knowlesa, pa jedna Ivanova i nakon toga još dvije Graya početkom četvrte dionice (tada 6-6 šut za tri) odvele su utakmicu u revijalne vode jer je na semaforu stajalo 61:93 za goste. I sve bi se završilo na najbolji mogući način da u tim trenucima nije došlo do kratkog spoja u glavi inače mirnog Prestona Knowlesa koji će nakon ove utakmice vjerojatno biti teško sankcioniran zbog svog divljačkog poteza.
Na ovom linku pogledajte kako je izgledalo naguravanje na terenu.