Petak, 19. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

6 C°

Pripreme za državnu maturu “jack pot” za strukovnjake

Autor: Anita Ćustić

18.01.2010. 23:00
Pripreme za državnu maturu “jack pot” za strukovnjake

Foto: Zvonko KUCELIN



Vanjak je pojasnio da se učenik koji se iz opravdanih razloga nije u propisanome roku mogao prijaviti za polaganje ispita državne mature može prijaviti naknadno, ali najkasnije deset radnih dana prije početka ispitnoga roka 19. veljače 2010. godine, te da o opravdanosti razloga odlučuje školsko ispitno povjerenstvo, a odluku na temelju odgovarajućih dokaza donosi ravnatelj škole


Državna matura koju provodi Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje, a za koju su pripreme započele još 2006. godine provođenjem nacionalnih ispita među maturantima, u ovoj bi se školskoj godini trebala prvi put i provesti. Za uspješno provođenje prve “prave” državne mature važan je upravo ovaj mjesec, jer prijave za polaganje započele su još 1. prosinca 2009. godine, a svi gimnazijalci i maturanti četverogodišnjih strukovnih škola dužni su podnijeti prijavu do 1. veljače 2010. Doznajemo to u razgovoru s Andrijom Vanjakom, županijskim koordinatorom za provedbu državne mature, koji navodi da su pretprijave obavljene do 15. listopada te da nakon prijava za ovaj ljetni rok slijede prijave za jesenski rok u razdoblju od 20. do 24. srpnja, a za onaj zimski će se prijave moći obaviti do 30. studenoga 2010.
PIN i TAN
– Do 1. studenoga 2009. godine u sve su škole za svakog učenika stigla po dva broja, takozvani PIN i TAN, koji svakom učeniku služe za dodatnu zaštitu i privatnost podataka prilikom prijave ispita državne mature i studijskih programa kroz Nacionalni informacijski sustav prijava na visoka učilišta (NISpVU). Tako su se do 15. studenoga svi učenici pomoću svojeg korisničkog računa, imena, zaporke i PIN-a prijavili u sustav, kazao je Vanjak, pojasnivši da su od tada, ako je razrednik sve potrebno upisao u eMaticu, u sustavu vidljive sve ocjene koje je učenik ostvario kroz tri razreda, podaci o natjecanjima, sportskim rezultatima i slično.
Istaknuo je također da su do 1. prosinca, od kada su i započele prijave, svim učenicima u škole dostavljene nove brošure u kojima je opisan postupak prijava ispita državne mature i studijskih programa i njihovih uvjeta za prijavu upisa.
– Prijava ispita državne mature i prijava za upis na studijske programe izvodi se putem Nacionalnog informacijskog sustava prijava na visoka učilišta (NISpVU) kojemu se pristupa preko internetske stranice www.postani-student.hr. Kako bi se prijavio u sustav na toj internetskoj stranici, učenik treba imati korisničku oznaku, lozinku (elektronički identitet iz sustava AAI@EduHr) i PIN koji zajedno s TAN-om dobiva u školi u zatvorenoj omotnici. PIN je osobni identifikacijski broj koji služi za dodatnu zaštitu i privatnost podataka svakoga učenika, a TAN je broj kojim učenik na kraju cijeloga postupka potvrđuje namjeru upisa na željeni studijski program. Korisničku oznaku i lozinku učeniku dodjeljuje administrator imenika škole, pojasnio je Vanjak, naglasivši da kandidati koji dolaze iz drugih država ili su srednje obrazovanje završili prije 2010. godine nemaju svojega školskog administratora ili ispitnoga koordinatora. Stoga će PIN i TAN dobiti registracijom na internetskoj stranici www.postani-student.hr, a u slučaju gubitka trebaju se javiti Središnjem prijavnom uredu, dok se učenici koji imaju redoviti status u slučaju gubitka javljaju svojem školskom ispitnom koordinatoru.
Dakle, polaganje ispita državne mature potrebno je prijaviti putem spomenute internetske stranice gdje učenik odabire koje ispite želi polagati na državnoj maturi i za upis kojih se studijskih programa želi prijaviti.
Naknadna prijava
Vanjak je pojasnio da se učenik koji se iz opravdanih razloga nije u propisanome roku mogao prijaviti za polaganje ispita državne mature može prijaviti naknadno, ali najkasnije deset radnih dana prije početka ispitnoga roka 19. veljače 2010. godine, a o opravdanosti razloga odlučuje školsko ispitno povjerenstvo te odluku na temelju odgovarajućih dokaza donosi ravnatelj škole. Također, ravnatelj škole odluku dostavlja Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja koji prijavljuje učenikove ispite državne mature.
Podsjetimo, dakle, riječ je o standardiziranim završnim ispitima na kraju četverogodišnjeg srednjoškolskog obrazovanja, za čiju kvalitetu jamči država, a čiji će rezultati predstavljati važan čimbenik pri upisima na studije. Upravo to što svi oni učenici četverogodišnjih strukovnih škola koji žele nastaviti školovanje na višim i visokoškolskim ustanovama moraju pristupiti državnoj maturi koncipiranoj prema gimnazijskom programu, izazvala je masovni revolt tamošnjih učenika. No strukovnjaci su se naposljetku ipak pomirili sa situacijom te prihvatili organiziranu dodatnu nastavu u cilju nadoknade gradiva, odnosno usvajanja razlika u gradivu između svojih i gimnazijskih programa, a dodatne su pripreme tako organizirale škole u kojima je program iz obveznih predmeta manjkav u odnosu na standard znanja koji će se tražiti na državnoj maturi.
– Državna matura nije koncipirana prema gimnazijskom programu već prema dosadašnjim prijemnim ispitima, što znači da je sve isto kao i do sada. Rekao bih da je dodatna nastava “jack pot” za strukovnjake i to s obzirom na to da su se do sada učenici sami pripremali, primjerice, oni koji su nakon završene Tehničke škole namjeravali upisati FER i slično, kazao je Vanjak, naglasivši da je netočna i informacija o tome da će ovogodišnji maturanti koji na dan pisanja testa iz nekog od obveznih ili izbornih predmeta na državnoj maturi budu bolesni, na taj način izbjeći ovo testiranje, jer će im se kao rezultat uzeti prosječna ocjena iz tog predmeta postignuta u trećem i četvrtom razredu.
Kako navodi Vanjak, o ovome su pričali oni koji su sami to priželjkivali, ali ne i predstavnici Nacionalnog centra pa je tako ovakva informacija, kaže, potpuno pogrešna.