Petak, 26. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

5 C°

dvije tehnike

Probajte se ovako riješiti ružnih negativnih misli zbog kojih ne možemo zaspati

Autor: Mija Dropuljić

10.10.2023. 07:43
Probajte se ovako riješiti ružnih negativnih misli zbog kojih ne možemo zaspati

Foto: iStock

Možemo reći da su loša razmišljanja veoma česta pojava u raznim krevetima diljem svijeta. 



Koliko puta vam se dogodilo da vam se u krevetu prije spavanja roje samo negativne misle? Ležite i samo što niste usnuli, kad evo njih – polagano, ali sigurno loše misli se uvlače pod poplun. 


Te misli znaju biti povezane s trenutnim problemima, bilo na poslovnom ili pak privatnom planu.


Ako, primjerice, proživljavate loše dane na radnom mjestu, nije rijetkost da razmišljate kako će vam šef smanjiti plaću ili kako ćete čak ostati bez posla.




Takve misli znaju ići toliko daleko, da već nakon otkaza vidimo crni scenarij – posao nećemo naći, izgubit ćemo primanja… I tu kreću nove misli – kada izgubimo primanja, nećemo moći plaćati račune…


I tako u krug dok u jednom trenutku iscrpljeni od istih se ne prepustimo i u tom trenutku utonemo u san. 


Melatonin


Budite bez brige, niste u svojim negativnim mislima iz spavaće sobe jedini. Zapravo možemo reći da su loša razmišljanja veoma česta pojava u raznim krevetima diljem svijeta. 


Freundin piše da su stručnjaci proveli brojna istraživanja kako bi došli do odgovora na pitanje zašto. 


Melatonin je hormon koji je zaslužan za umora. Ako u trenutku umora, znači lučenja dotičnog hormona, nismo u mogućnosti zaspati, dolazi do promjene raspoloženja.


Nadodamo li na to frustrirajuću pojavu buđenja u trenutku kada smo napokon zaspali, posve je jasno zašto nam se krenu rojiti negativne misli. No, to razmišljanje nema samo trenutni učinak.


Negativne misli mogu imati utjecaj i na naše snove, stoga ćemo češće sanjati loše nego dobro. 


Kako se boriti protiv negativnih misli u krevetu?


Stručnjaci savjetuju više načina uz pomoću kojih se možemo riješiti tih misli. Dok ste svjesni svojih razmišljanja, pokušajte ih usmjeriti na one pozitivne. Za svaku pozitivnu misao, trebate otpustiti jednu negativnu. U pitanju je takozvana autogena tehnika. 


Riječ je o tehnici relaksacije i samopomoći koja se temelji na konceptu da se um i tijelo mogu smiriti i relaksirati putem “samopredavanja” određenim misaonim sugestijama.


Ova tehnika se često koristi kao metoda za smanjenje stresa, anksioznosti, poboljšanje sna i općenito unapređenje mentalnog i fizičkog blagostanja.


Autogeni trening je razvio njemački psihijatar Johannes Heinrich Schultz u 20. stoljeću. Temelji se na ideji da je um sposoban utjecati na fizičko stanje tijela putem koncentracije i sugestije.


Tehnika se sastoji od niza mentalnih afirmacija koje se ponavljaju dok osoba leži ili sjedi u udobnom položaju. Ove afirmacije se fokusiraju na osjećaje težine, topline i mira u različitim dijelovima tijela.


Kroz redovitu praksu autogenog treninga, osoba može postupno postići dublju relaksaciju i osjećaj kontrole nad svojim tijelom i umom. Ključno je redovito vježbanje kako bi se postigao željeni učinak.


Kako to izgleda zapravo u praksi?


Uzmimo gore navedeni primjer koji se odnosi na vašu poziciju na poslu. Umjesto da razmišljate hoćete li ostati bez posla, pokušajte razmišljati kako da poboljšate svoju poziciju.


Razmišljate o svim svojim prednostima i područjima u kojima ste na poslu dobri.


Razmišljanje o otkazu usmjerite prema svojim istinskim poslovnim željama – čime ste se oduvijek htjeli baviti, zamišljajte svoj novi posao iz snova i sve što možete s njim ostvariti…


Ustanite!


Dajte si vremena, ovo nije praksa koja će u jednoj noći polučiti uspjeh. Potrebno je puno truda i ponavljanja kako bi promijenili svoj način razmišljanja i usmjerili ga tamo gdje želimo da budu. 


Ako ova tehnika u početku ili općenite kod vas ne funkcionira, nemojte u krevetu stvarati dodatne frustracije. Ustanite!


Naime, što duže u krevetu ostanete s negativnim mislima, vaš mozak će početi povezivati krevet uz dotično stanje svijesti te će ugodno i smireno uspavljivanje postati sve teže i teže. 


Mnogim ljudima pomaže da negativne misli zapišu. Sjedite uz svoj radni stol ili u bilo koji drugi dio vašeg doma (bitno je da to ne radite u krevetu) te u bilježnicu zapišite sve što vas muči.


Idući dan, bilo ujutro ili popodne, prođite kroz vaše zapisane misli i ostavite komentar. Tako ćete imati osjećaj da se bavite s njima i da ih rješavate.


Ako su negativne misli u krevetu postale već sastavio dio vaše večeri, zapisivanje istih počnite prakticirati prije odlaska u krevetu.