Šabić u zadnjoj sekundi odnio »dvicu«

Zadar poražen kod Cedevite Junior u 9. kolu
Pri vodstvu 66:65, šuter Cedevite priredio je Helbichovom sastavu hladan tuš, a da nesreća nikad ne dolazi sama potvrdila je i neugodna ozljeda Justina Cartera u trećoj četvrtini
KK ZADAR
Branitelji naslova šokirani u Domu Sportova - Tomislava Buljana blokirao je Ivan Miličević

Cedevita Junior u Ligi prvaka je do jučerašnjeg susreta sa Zadrom uspjela tek jednom pobijediti, dok su ih branitelji naslova ove sezone sva tri puta nadmašili. No, sastav Damira Mulaomerovića iako joj sami bodovi nisu igrali neku ulogu uspjeli su zakomplicirati situaciju u borbi abaligaškog terceta za najbolje pozicije na ljestvici jer se Zadar nakon dramatičnog dvoboja u Domu Sportova praktički doveo u bezizlaznu situaciju. Po svemu sudeći u doigravanje će ući s tek treće pozicije jer je teško vjerovati da će Split propustiti kod Zaboka u zadnjem kolu potvrditi »dvicu«. Na tom šokantnom porazu posebno se trebaju »zahvaliti« domaćem beku-šuteru Emiru Šabiću koji im je sekundu prije kraja, pri vodstvu 66:65, dalekometnim ubačajem priredio hladan tuš i tako odnio ispred nosa utješnu nagradu u vidu pozicije broj dva, a da nesreća nikad ne dolazi sama potvrdila je i neugodna ozljeda Justina Cartera u trećoj četvrtini, dok je Helbichu veliki kadrovski hendikep predstavljala nemogućnost korištenja usluga neoporavljenog Pavla Marčinkovića.

Loše otvaranje

Da ni ovaj odlazak u Zagreb, i to kod slabijeg protivnika od Cibone, neće proći bez trauma potvrdilo je samo otvaranje dvoboja na koje su Zadrani poprilično »zakasnili«. Praktički su četvrtinu i pol bili potpuno podređeni protivnik, posebno u napadačkom dijelu. Rasterećeni domaći sastav nanizao je ekspresno tri trice i ubacio dvaput koš s dodatnim što im je dalo veliki vjetar u leđa sa 16:4 vodstvom u prvih pet minuta igre. U narednih 120 sekundi Helbichova momčad uspjela je konačno nešto i pogoditi, no nije stigla dalje od pet minusa (16:11), dok je završnica prve dionice potom donijela novi mini uzlet Cedevite na krilima Radovića za solidnih devet poena prednosti (22:13). Koliko je inferioran bio napad Zadra u tom razdoblju posvjedočit će čak 14 njihovih promašaja iz igre (5-19) dok je Cedevita promašila tek triput (7-10). Ako ništa drugo katastrofalnu obranu u toj dionici Helbichovi igrači nadomjestiti su puno čvršćim pristupom na defanzivnom kraju terena, ali i dalje se iznimno teško dolazilo do ubačaja. Ipak, kopnio je u napadu i domaćin koji je polovicom 15. minute još uvijek egzistirao na zalihi iz prve četvrtine (29:20), da bi se napokon u smiraj prvog poluvremena pokrenuo i gostujući sastav. Drežnjak je u nekoliko navrata vješto iskoristio igru leđima pod košem, a otvorio se i vanjski šut kapetana Mavre te se vodstvo Cedevite pred odlazak na odmor praktički istopilo (35:33).

Dramatična završnica

Činilo se da je Zadar konačno našao uzlaznu putanju i da će u trećoj četvrtini uspjeti doći i do vodstva, no to se nije dogodilo još dugih 13 minuta. Za utjehu ostalo im je isto odstojanje od četiri razlike (54:50), no sve je potpuno pokvarila ozljeda Cartera koji je u doskoku nezgodno pao i ozlijedio nogu, a to je značilo da će Zadrani u odlučujući dio utakmice morati ući lišeni njegovih usluga. Ipak, taj ogromni hendikep kao da je dao špurijusa gostima koji su sedam minuta prije kraja tricama Brale i Mavre prvi put stigli do prednosti (54:56). Koševi su u tim trenucima postali prava rijetkost, a Cedevita je uspjela odgovoriti tri minute kasnije preko Planinića koji je zakucao za 59:58. Mavra je potom s četiri vezana poena, uz ubačaje Bursaća i Drežnjaka donio svojoj momčadi pet plusa (61:66), ali u zadnjoj minuti su napravili nekoliko kobnih pogrešaka i tako ponudili Vitaminima šansu koju su na kraju objeručke prihvatili. Planinić je smanjio na 63:66, potom je Bursać imao priliku završiti posao, no promašio je dva bacanja, a Filipović je na drugoj strani bio precizan s linije za 65:66. Ostalo je 30 sekundi do kraja te je Mavra uzeo odgovornost na svoja leđa, čekao do kraja napada, ali i promašio cijeli koš. U preostalih pet sekundi domaćin je uspio pronaći put do pobjede, preko Šabića koji je svojom šestom tricom, i to s preko osam metara, oduzeo Helbichovom sastavu prednost domaćeg terena i u eventualnoj polufinalnoj seriji. Uz Šabića koji je zabio 18 koševa iskazao se u domaćim redovima bivši igrač Zadra Jure Planinić s 14 ubačaja, dok je kod gostiju Mavra zabio 19, a jedini još dvocifren bio je Drežnjak s 10 poena.