Košarkaši Zadra poraženi na premijeri ABA lige kod FMP-a

01.10.2018. 19:16

Igrači Aleša Pipana porazom su otvorili novu sezonu regionalne lige. Tradicionalno neugodan domaćin FMP još jednom se pokazao nerješivom zagonetkom iako je tijek utakmice davao nadu da se Zadrani mogu na kraju osladiti pobjedom. Presuda je ipak pala u završnici kad je domaći sastav tricama Aleksandra Bursaća prelomio utakmicu. A sve je izgledalo polovicom treće četvrtine povoljno za momčad s Višnjika, no ključnim trenutkom se pokazala prerana peta osobna organizatora igre Malcolma Granta koji donio do pada u igri Zadra.
Domaćin je ušao u utakmicu prilično oslabljen, bez važnih karika Zorana Paunovića i Kanađanina Ammanuela Diresse, ali i Pipanu je nedostajao Mario Little. Stoga su sve karte u FMP-u bacili na Dragana Apića koji je prvo poluvrijeme pravio pravi dar-mar u zadarskoj obrani. Simultanka Apića koji je u tom razdoblju zabio čak 25 poena i imao bacanja 13-13, nije bilo dovoljna za vodstvo domaćih, jer se u zadarskim redovima na sličan način kroz prvih 20 minuta nametnuo Luka Božić. S Božićevih 17 poena i čak 9 skokova i uz veliku pomoć Domagoja Vukovića te Petra Marića Zadrani su otišli u svlačionicu s tri poena prednosti (43:46). Ulaz u treću četvrtinu nije bio onakav kakav je naredio Slovenac na klupi Zadra i FMP je brzo preokrenuo situaciju u svoju korist. Stao je 'nažalost' po Zadrane Apić, a uključili su se aktivno u igru Matic Rebec, Stefan Pot i Duop Reath. Ovaj potonji je tricom donio vodstvo 52:50, ali Grant je s uzvratio s četiri osobne na leđima te stavio dvije trice i dvicu te podijelio nekoliko asistencija za povratak na zadarskih tri prednosti (59:62). No, onda je Amerikanac na vrlo bizaran način, simulacijom prekršaja u napadu, zaradio petu isključujuću osobnu te praktički ostavio momčad na cjedilu. Ostalo je dugih 15 minuta do kraja i sva muka organizacije igre je pala na leđa Bašića i Brzoje koji su držali konce rezultata sve dok je Vuković trpao iza perimetra. A naznake nizbrdice u igri Zadra naznačio je kraj treće dionice i početak posljednje četvrtine kad je FMP imao osam prednosti nakon trice Rebeca (76:68). Na račun Vukovića i Brzoje rezultatski je održana neizvjesnost do posljednje tri minute (86:83), no tada je na scenu stupio Bursać s tri dalekometna projektila za 14 viška (97:83) kojima su potopljene sve nade Zadra za uspješnom premijerom ABA lige.
Najbolji kod Zadra je bio Luka Božić s 22 poena, čak 16 skokova, 3 asistencije i 3 ukradene lopte dok je Domagoj Vuković također završio utakmicu s dvostruko-dvostrukim učinkom (22 p, 11 sk). FMP je imao četvoricu dvoznamenkastih, a prednjačio je Apić s 29 poena, dok su Rebec i Bursać ubacili po 18.
FMP 99
ZADAR 86
(17:22, 26:24, 30:22, 26:18)
ŽELEZNIK – Sportska dvorana FMP. Suci: Miloš Koljenšić, Marko Juras, Vladan Šundić.
FMP: Rebec 18 (6-7), Reath 5, Jeremić 6 (3-3), Apić 29 (13-13), Pot 13 (7-9), Stojačić, Bursać 18, Radovanović 8 (1-1), Šešlija, Nikolić, Đorđević 2. Trener: Vladimir Jovanović.
ZADAR: Grant 9 (1-3), Bašić 6 (1-2), Marić 8 (3-3), Krajina 10 (2-2), Vuković 22 (4-4), Špralja, Tomas, Božić 22 (9-10), Planinić. Trener: Aleš Pipan.
Šut za dva: FMP 18-36 (50%); Zadar 21-37 (57%).
Šut za tri: FMP 11-23 (33%); Zadar 8-25 (32%).
Slobodna bacanja: FMP 30-33 (91%); Zadar 20-24 (83%).
Skokovi: FMP 28 (17+11); Zadar 35 (25+10).
Osobne pogreške: FMP 26; Zadar 28.