Subota, 27. travnja 2024

Hrvatski juniori osmi u Europi

Autor: Roman Morović

01.08.2009. 22:00

Hrvatska U-18 reprezentacija završila je Europsko prvenstvo u francuskom Metzu na osmom mjestu. Jednako kao i U-20 selekcija i hrvatski su juniori došli do četvrtfinala EP-a ali su onda, nakon poraza u četvrfinalu, potpuno pali i izgubili još dvije utakmice u razigravanju od 5. do 8. mjesta. Izabranike Hrvoja Vlašića prvo je u subotu porazila Rusija, a potom u nedjelju u borbi za 7. mjesto Italija. Iako se osmo mjesto možda čini kao realan doseg ove generacije treba uzeti u obzir brojne probleme i ozljede koje su pratile ove momke od početka prvenstva, kao i umor ključnih igrača Prostrana i Batura koji su se tek nedavno vratili sa Svjetskog prvenstva na Novom Zelandu.
Protiv Rusa promašili šut za pobjedu
Protiv Rusije Hrvatska je po tko zna koji put loše otvorila utakmicu i nakon dvije i pol minute igre bila u zaostatku -5, 2-7. Ipak, tada dvije trice u kratkom razdoblju pogađa Ivan Batur i sredinom prve četvrtine rezultat je 12-13. Serijom 6-0 Hrvatska dolazi i do prvog vodstva na utakmici (18-13), a s tom je razlikom je i završila prva četvrtina, nakon koša Batura za 23-18. Početkom druge četvrtine Rusi uspijevaju izjednačiti (25-25) da bi u 15. minuti Prostran tricom opet odveo Hrvatsku na +5, 36-31. Ipak, Rusi se još jednom vrlo brzo vraćaju u egal, a nakon trice Knyazyuka na odmor odlaze s vodstvom +2, 40-42. Na početku drugog poluvremena Hrvatska tricama Došena i Prostrana nakratko prelazi u vodstvo (46-45), no sljedi furiozna ruska serija 14-2 i u 25. minuti Rusija tako prvi put ima dvocifrenu prednost, 48-59. Uoči posljednjih deset minuta igre Hrvatska je zaostajala 14 poena, 55-69 i činilo se tada da će Rusi mirno privesti susret kraju u svoju korist. Ipak, Hrvatska se nije predavala. Malo po malo prednost Rusa se topila i tri minute prije kraja, nakon trice Juričića, Hrvati su došli na samo -3, 68-71. Balashov je tada pogodio dva slobodna bacanja za Rusiju, a Juričić i Prostran za Hrvatsku i u posljednju minutu ulazi se pri rezultatu 72-73. Kulagin je pogodio samo jedno slobodno, Prostan ponovno oba za izjednačenje (74-74), 14 sekundi prije kraja. Juričić se odlučuje na prekršaj, Kulagin je ovoga puta dvaput precizan s penala, a Juričić i Vrlika u posljednjem napadu promašuju šuteve za produžetak, odnosno moguću pobjedu.
Protiv Italije presudio umor
Prvih pet minuta utakmice protiv Italije proteklo je u izjednačenoj igri, a cijelo vrijeme Talijani su imali minimalnu prednost. Pri rezultatu 12-11, De Nicolao radi seriju 5-0 i Italija prvi put ima +6, 17-11, a nakon trice Vitalija u 8. minuti i +8, 24-16. Ipak, u samoj završnici prve četvrtine Batur i Prostran smanjuju na -4, a nakon koša Baldi Rossija i trice Čuture rezultat je 26-23. Tokom cijele druge četvrtine niti jedna momčad nije se uspjela značajnije odvojiti, a tek u posljednjoj minuti prvog poluvremena De Nicolao i Iannuzzi donose Talijanima +5, 47-42. Tu je razliku odmah na početku treće četvrtine tricom smanjio Prostran, a nakon koša Moraschinija Batur novom tricom smanjuje na samo pola koša zaostatka, 49-48. Sljedi mini serija 5-0 Polonare za 54-48 i Talijani u idućih nekoliko minuta uspješno zadržavaju tih šest poena prednosti. Pri rezultatu 64-59, četiri minute prije kraja treće četvrtine Italija u dvije minute radi seriju 8-0 i prvi put na utakmici dolazi do dvoznamenkaste prednosti, +13, 72-59. Ta se serija u konačnici pokazala ključnom jer su “azzuri” u posljednjoj četvrtini rutinski priveli utakmicu kraju (najviše je bilo +15, 77-62), dok je Hrvatima jednostavno ponestalo snage i energije za još jedan preokret.