Četvrtak, 28. ožujka 2024

14 C°

Kadeti Zadra 1952 prvaci Hrvatske

02.08.2021. 07:50

Kadeti Vaterpolskog kluba Zadar 1952 (igrači rođeni 2007. godine i mlađi) najbolji su u Hrvatskoj. Potvrdili su to sjajnim izvedbama na završnici Prvenstva Hrvatske, koja je prošli vikend odigrana u Splitu. Na putu do zlata igrači trenera Ive Radetića i Gorana Jovančević upisali su maksimalnih šest pobjeda, a posebno impresivni bili su u polufinalu i finalu u kojima su svladali najprije POŠK-a 1937, a potom i Jug, kojeg su u borbi za titulu nadjačali s 15:8. Mladi Zadrani od početka nadmetanja u skupini potvrdili su kvalitetu i kako je turnir išao kraju njihove su izvedbe bile sve bolje. U finalu su Dubrovčani vodili minimalno samo tijekom prve i u prvoj polovici druge četvrtine. Tri minute i 50 sekundi do kraja druge dionice, Zadar 1952 je prvi put poveo (4:3), te od tada ne da više nisu ispuštali, već su samo s vremenom i povećavali vodstvo. Već do kraja ove četvrtine bilo je 7:4 za Zadrane. U drugom dijelu treće četvrtine bilježimo i pet golova razlike (11:6). U potpuno istom ritmu, na krilima pobjede koja se već nazirala na obzoru, kadeti Zadra 1952 su jurnuli na dubrovačka vrata, te na kraju slavili s čak sedam pogodaka razlike. Briljirao je Bartol Košta (6 golova iz 7 pokušaja), te Ante Donđivić (šut 4-4), koji je dobio veliko priznanje nakon što je proglašen najboljim igračem turnira, a s 3,3 gola po utakmici bio je i najbolji strijelac svoje momčadi. Drugi strijelac igrača s Višnjika je Karlo Ražov (2,7), a treći Bartol Košta (2,5). Odlična je bila i zadarska obrana koju je predvodio vratar Pave Utković.
– Turnir je ovoj selekciji došao nakon što smo od rujna prošle godine odigrali smo četiri utakmice u kvalifikacijama za Prvenstvo Hrvatske. U Splitu smo rasli iz utakmice u utakmicu. Početak je bio dosta težak, protiv Jadrana smo utakmicu uspjeli prelomiti u zadnjoj četvrtini. Nije bilo lako ni s Medveščakom, protiv kojeg smo također do bodova došli boljom igrom u završnici utakmice. Vrlo važna je bila pobjeda u skupini protiv Primorja od kojeg smo prošle godine izgubili u finalu i polufinalu Prvenstva Hrvatske i Kupa – kaže trener Radetić koji ističe da je momčad najbolju utakmicu odigrala kada je bilo najpotrebnije, u finalu.
– Jedva smo čekali doći na turnir i pokazati što znamo. To se najbolje vidjelo u finalu. Čestitke svim momcima, od onih koji su igrali najmanje do onih koji su stalno bili u bazenu. Svi su uložili sve u ovu medalju – podvukao je Radetić.
Ova generacija Zadra već je u uzrastu nada potpisala dosadašnji najveći uspjeh u povijesti kluba, zlato s Prvenstva Hrvatske 2019. godine. Prethodno su 2018. kao mlađe nade bili drugi na PH. Lani, u kategoriji mlađih kadeta, osvojili su drugo i treće mjesto na završnici Prvenstva Hrvatske i Kupa. Ukratko, selekcija koja zaslužuje podršku s kojom bi u godinama koje dolaze i dalje mogla potpisivati dosege kakve zadarski vaterpolo nikada nije ostvarivao. Za nadati se da će tako i biti.
Redoslijed PH: 1. Zadar 1952, 2. Jug CO, 3. Primorje EB, 4. POŠK 1937, 5. Mornar BS, 6. Jadran, 7. Medveščak, 8. Mladost, 9. Solaris, 10. KPK.