Srijeda, 8. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

Bajić neće na Sandera

Autor: Novi list

01.10.2012. 22:00
Bajić neće na Sandera


U priopćenju DORH-a navodi se da je istup Sanadera bio u suprotnosti sa Zakonom o državnom odvjetništvu, ali DORH će bez obzira na pritiske obavljati dužnost – progon počinitelja kaznenih djela


Iako je Ivo Sanader svojim istupom u “Nedjeljom u 2” izvršio određeni pritisak na DORH, kao i samog glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića nije za sada odlučeno da se protiv njega zbog toga pokrene bilo kakava postupak.
Proizlazi to iz jučerašnje službene reakcije Državnog odvjetništva na Sanaderove optužbe na Bajićev račun. Naime, u priopćenju se tek podsjeća da je Zakonom o državnom odvjetništvu zabranjen svaki oblik utjecaja, a posebno svaki oblik prisile prema državnim odvjetnicima, kao i korištenje medija i javnih istupanja u kaznenim postupcima.
“Neosporno je da je istupanje optuženog Sanadera u suprotnosti sa Zakonom, ali DORH će bez obzira na sve pritiske obavljati svoje temeljno pravo i glavnu dužnost, a to je progon počinitelja kaznenih djela, nastojeći time pridonositi izgradnji neovisnosti pravosuđa i zakonitom ostvarivanju svoje ustavne uloge”.  U istom reagiranju negira se da je Mladen Bajić Sanaderu poklonio dvije slike, te se dodaje kako nikada nije bio u njegovoj kući.  
Sastanak u Banskim dvorima što ga je Sanader spominjao kao trenutak kada je dat nalog za njegov “politički progon”, bio je prema tvrdnjama iz DORH-a, sazvan unaprijed i to u vezi pregovora oko Poglavlja 23 i 24.
“DORH je znatno prije održanog sastanka, a od 2009. i u suradnji s policijom, provodio izvide, u odnosu na sumnje da su počinjena kaznena djela koja su danas predmetom inkriminacije protiv optuženog Sanadera”, podsjećaju iz DORH-a.
Oznake tajnosti
Bajić nije Sanadera “dva puta molio za produženje mandata” jer je to, stoji u reagiranju, objektivno bilo nemoguće budući da je Sanader samo jednom bio predsjednik Vlade dok je Sabor odlučivao o davanju novog mandata Glavnom državnom odvjetniku. U ostala dva slučaja predsjednici Vlade u bili Ivica Račan i Jadranka Kosor.
Osvrnuvši se i na optužbe o “curenju informacija”, iz DORH-a podsjećaju da državni odvjetnik s nekih dijelova istrage može skinuti tajnost ukoliko za to postoji interes javnosti.
Mada je Sanader u emisiji kazao da su zatražili zaštitu i od saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, doznaje se da pritužba još nije stigla. Potvrdio nam je to i predsjednik Odbora Miroslav Tuđman. Kako se neslužbeno saznaje iz krugova bliskih Sanaderovim odvjetnicima, pritužba bi Saboru službeno trebala biti poslana danas ili sutra.
Vruć materijal
Drugi koje je Sanader prozivao nisu našli potrebe da se osvrnu na njegov nastup. Tako i Jadranka Kosor, za koju je Sanader kazao da je naredila njegov politički progon, nije željela davati izjave. Većina političara s kojima se jučer moglo kontaktirati tvrdila je čak kako nije niti gledala Sanaderov razgovor na televiziji. Čini se da je Sanader ipak “prevruć” materijal da bi se aktivni političari uključili u komentiranje.
Dio pravnih krugova smatra kako je direktnim otvaranjem fronta s Mladenom Bajićem Sanader krenuo na sve ili ništa.
– Jasno je kako se u slučaju Fimi medija bliži kraj procesa. Kako vlada velika neizvjesnost i iščekivanje, Sanader je odlučio sublimirati sve svoje pritužbe, koje je iznosio i prije, i s njima izaći na najjačem mediju – televiziju. Ne sumnjam da je Sanader prije ovakvog postupka popričao sa svojim odvjetnicima, i da su se i oni složili s ovakvom strategijom, koja je ipak plesanje na rubu, kaže jedan zagrebački pravnik, smatrajući kako Sanader ide jako blizu pritiska na sud, ali da je dovoljno inteligentan da ne prijeđe tu granicu.
Već izgovoreno
Doduše, navodi odvjetnik, Sanader je o većini stvari već prije govorio.
– Pritužbe na rad DORH-a i pritisak od strane medija traju od početka procesa, odnosno bar od Sanaderova prislinog povratka u Hrvatsku. Jedine prave novosti su slike koje je Bajić poklonio, kao i navod da državni odvjetnik po noći ide do nekih prijatelja koje nagovara da terete Sanadera, kaže pravnik, pomalo i razočaran što je ostalo upitno koji su to “prijatelji”.
Što se slika tiče, iz krugova bliskih Sanaderu doznaje se kako čak i da ga je Stanković pitao o kojim se slikama radi i koliko vrijede, odgovora ne bi bilo. Kako se doznaje, priču o tim slikama Sanaderov braniteljski tim čuva za završnicu sudskog procesa. Tada bi se mogao ponoviti zahtjev da se za svjedoka pozove glavni državni odvjetnik, o čemu će morati odlučivati sudsko vijeće.


Zanimljiva šutnja o Karamarku




Mnogima je bila zanimljiva činjenica da Ivo Sanader tijekom jednosatnog intervjua niti jednom nije spomenuo trenutnog predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka, koji je u vrijeme početka progona nekadašnjeg premijera bio ministar unutarnjih poslova. Dapače, kad je Sanader spominjao sastanak Jadranke Kosor i Mladena Bajića na kojem je, kako tvrdi, dogovoren njegov progon, niti riječju nije spomenuo Karamarka. Iako je javno poznata stvar da su se na sastanku 4. siječnja 2010. godine našli premijerka, glavni državni odvjetnik i ministar unutarnjih poslova. Prema krugovima bliskim Sanaderu, nekadašnji premijer u više je navrata iznosio kako smatra da Karamarko nema ništa s njegovim progonom. Što je u najmanju ruku neobična konstrukcija, s obzirom da su baš Karamarkovi policajci morali obaviti operativni dio čitave istrage. Dio političkih krugova smatra kako postoji mogućnost da Karamarko ima neke podatke koji bi dodatno mogli naškoditi Sanaderu, te da ovaj zbog toga ne želi “zaratiti” sa šefom HDZ-a. Treba napomenuti, Karamarko je 2008. godine došao na čelo MUP-a u Sanaderovoj Vladi nakon što je došlo do vala nasilja primarno na zagrebačkim ulicama. I to s pozicije ravnatelja Središnje obavještajne agencije.