Ružićasto Gospino polje

Autor: Roman Morović

02.05.2009. 22:00

Dvadeset minuta trajao je otpor Dubrovčana protiv prvaka Hrvatske u sinoćnjoj zaostaloj utakmici 4. kola lige za prvaka. Domaći su se dobro držali na početku utakmice, a u drugoj četvrtini uspjeli su čak i dostići zadarskih +9, no kada se početkom treće četvrtine Zadar odvojio na dvocifrenu prednost gosti su bez većih problema priveli susret kraju, upisali osmu uzastopnu pobjedu u ligi za prvaka i izjednačili se s Cibonom na vrhu prvenstvene ljestvice.
Počelo je igrom koš na koš, a na koš uz dodatno bacanje Tomislava Ružića za 4-7, odgovorio je Amerikanac u dubrovačkim redovima Dejon Prejean tricom za treće izjednačenje na utakmici. Kod rezultata 8-9 gosti rade seriju od osam uzastopnih poena (dvije trice Rančić) i prvi put se odvajaju na +9, 8-17, nakon čega je domaći trener Darko Kunce morao sazvati minutu odmora. Rančić i Boisa održavali su zadarskih devet poena prednosti, a kapetan Todor Gečevski dvima je uzastopnim dvicama Zadru donio i prvu dvocifrenu prednost na utakmici, 18-29. Ipak, Dubrovčani se nisu predavali i uspjeli su u završnici prve četvrtine, koševima Prejeana i Karača stići na samo tri poena zaostatka 29-32.
Drugu dionicu tricom je otvorio raspoloženi Šćepanović za novo izjednačenje, 32-32, no Macura, Car i Gečevski vrlo brzo su vratili vodstvo na stranu gostiju, 32-38. Tada je, nakon zakucavanja kapetan Zadra, nezadovoljan jednom sudačkom odlukom, burno reagirao zbog čega je zaradio tehničku pogrešku. Domaći su se još jednom uspjeli približiti na -2 koševima Mislava Perića za 37-39, a vodstvo Zadra uglavnom su održavali raspoloženi Vladimer Boisa i Tomislav Ružić. Da gosti ipak ne odu na odmor s osjetnijom prednošću pobrinuo se kapetan Dubrovnika Maro Lučić tako da je rezultat na poluvremenu iznosio 45-50.
Trećom četvrtinom u potpunosti je dominirao Zadar predvođen sjajnim Tomislavom Ružićem. Upravo je on košem uz dodatno bacanje za 45-53 otvorio drugo poluvrijeme, a vrlo brzo Zadar je ponovno došao do dvocifrene prednosti, 45-59. Svega nekoliko minuta dobre obrane i sigurne realizacije u napadu Zadru je bilo dovoljno da slomi otpor, kvalitetom bitno inferijornijeg domaćina. Šćepanović i Perić pokušali su domaće vratiti na koliko toliko pristojnu razliku, no kada se uz Ružića razigrao i Jere Macura Zadar je definitivno prelomio utakmicu u svoju korist. Spomenuti je dvojac postigao 26 od 31 poena Zadra u trećoj četvrtini, a gosti su uoči posljednjih deset minuta igre imali velikih +20, 61-81.
Posljednja četvrtina bila je čista formalnost za momčad Zmage Sagadina, a prednost je na kraju utakmice ostala ista ona s kraja treće četvrtine +20, 81-101.

DUBROVNIK – ZADAR 81:101

(29:32, 16:18, 16:31, 20:20)
Dvorana Gospino polje. Gledatelja 500. Suci: Anzulović (Zagreb), Paić (Zabok) i Roglić (Split).
DUBROVNIK: Radić 5, Šćepanović 15, Prejean 12, Karač 13, Kralj, Oštrić 7, Vranješ 5, Hajdić, Lučić 15, Škifić, Perić 9, Habul. Trener: Darko Kunce.
ZADAR: Rančić 12, Perić, Stipčević, Johnson 10, Prostran 2, Gečevski 12, Olivari, Ružić 33, Popović, Macura 13, Car 5, Boisa 14. Trener: Zmago Sagadin.
Slobodna bacanja: Dubrovnik 17-23, 74%; Zadar 20-25, 80%.
Šut za dva: Dubrovnik 23-41, 56%; Zadar 36-50, 72%.
Šut za tri: Dubrovnik 6-17, 35% (Šćepanović 2, Karač 2, Prejean, Oštrić); Zadar 3-19, 16% (Rančić 2, Ružić).
Skokovi: Dubrovnik 18 (6); Zadar 43 (18).
Osobne pogreške: Dubrovnik 22; Zadar 20.

PERIĆ S TEMPERATUROM NA KLUPI

Iako je doputovao s momčadi u svoj rodni grad Hrvoje Perić nije nastupio u sinoćnjoj utakmici protiv Dubrovnika zbog povišene temperature. Perić je utakmicu odgledao s klupe, a uoči utakmice predsjednik skupštine KK Dubrovnik Miho Popović uručio mu je poklon uz veliki pljesak s tribina dvorane u Gospinu polju. Dubrovačka je publika velikim pljeskom pozdravila i aktualnog prvaka Hrvatske KK Zadar, a cijela je utakmica protekla u vrlo korektnoj atmosferi.