[ABA LIGA] Zadar slavio u Novom Mestu u 6. kolu

03.11.2018. 22:28
[ABA LIGA] Zadar slavio u Novom Mestu  u 6. kolu

Košarkaši Zadra uspješno su odradili drugo gostovanje u ABA ligi pod  vodstvom Ante Nazora. Slavili su minimalnim rezultatom na tradicionalno neugodnom gostovanju kod Krke koja je imala u posljednjim sekundama dva šuta za pobjedu. No, sreća je ovog puta bila na strani Zadrana  koji su zasluženo slavili u utakmici punoj preokreta.
Krenuo je Ante Nazor protiv Krke s pomalo neočekivanom petorkom.  Na klupi su ostali Vuković i Krajina dok su priliku od početka dobili kapetan Špralja i Brzoja. Nije ta rošada donijela nešto previše dobroga u  početnim minutama koje su definitivno pripale domaćinu. Posebno su  problem Zadranima predstavljale brze tranzicije Krke, a na račun tri  kontranapada Domena Bratoža imali su Slovenci nakon pet minuta igre  po njih vrlo ugodnih 18:10.

Odlična druga četvrtina
Nazor je zvao minutu odmora i dobro potrošio svoje glasnice, posebno urgirajući na obranu koja nije bila na visini zadatka. I upalilo je, jer je  do kraja prve dionice razlika spuštena na pet poena (22:17), da bi potom  uslijedila najbolja obrambena četvrtina dosadašnjeg dijela sezone u kojima je Zadar primio tek 10 poena. Serija 16:5, koju su razvukli Nazorovi  igrači na osam minute igre u drugoj četvrtini, preokrenula je ritam igre  na stranu Zadra. Zakucavanje Božića donijelo je prvo vodstvo u utakmici  (23:24), a mladi Luka Tomas je tricom donio 25:27. Zanimljivo da je Tomas u igri participirao jako dugo nakon što je Bašić odradio praktički pola prve  i prvi dio druge četvrtine. Malcolm Grant je ostao na klupi nakon  što ga je Nazor izvadio  polovicom prve četvrtine i može se reći da nije  pogriješio. Donio je Tomas nakon dobre dionice Bašića dozu sigurnosti  u napadu dok je u obrani bio itekako koristan. Ulaskom Littlea i Magarityja Zadrani su ostvarili i najvećih šest prednosti (27:33), a sa sličnim odstojanjem (32:36) otišlo se put svlačionica gdje su zadovoljniji mogli biti  Nazorovi igrači dopustivši tek   32 poena u 20 minuta igre.
Ipak nije se moglo računati na predaju žilave momčadi Krke koja se tijekom treće četvrtine uspješno vraćala u egal iako su Zadrani djelovali  kao momčad koja je uvijek korak ispred. Trica Dina Cinca donijela je domaćinu primicanje na minimalni zaostatak (48:49), ali planove im je  pokvario pomalo zaboravljeni Grant.

Drama u završnici
U svom "popravnom ispitu" zabio je tricu pa dvicu te vratio šest viška  na stranu Zadra (48:54). Priključili su mu se Magarity i Božić, no nekoliko  grešaka u završnici treće četvrtine kumovalo je činjenici da Zadrani nisu  i s većom razlikom od šest poena ušli u posljednju dionicu. Malo veselja   Nazoru donio je kapetan Špralja tricom na otvaranju četvrte četvrtine za  devet prednosti (56:65). Ostalo je osam minuta i prerano su Zadrani  počeli  kalkulirati, a domaći košarkaši su malo-pomalo nagrizali prednost te se u posljednih pet minuta ušlo s poravnatim rezultatom. Stao je  napad dok  na ruku Zadra nije išao ni iskorišteni bonus. Krka je uglavnom preko bacanja stigla do 67:67, a ključni čovjek u tom povratku Slovenaca bio je Bratož. On je iskreirao i  prelazak u vodstvo svoje momčadi  malo potom. Zabio je Cinac tricu,  Bratož dodao dvicu te je Krka nakon  druge četvrtine ponovno došla do vodstva (72:69). Uzvratio je Bašić tricom za poravnanje pred ulazak u posljednje dvije minute, a Špralja je  nakon ubačaja Marinellija novom tricom donio i minimalnu prednost  (74:75). Uspješnu obranu iskoristio je Magarity 37 sekundi prije kraja za  kapitalnih četiri prednosti Zadrana (74:78). No, Bratož je na drugoj strani  pogodio tricu, a Little uspio izgubiti loptu. Lapornik, pa Cinac su imali  priliku s dva pokušaja s perimetra doći do pobjede. Nisu srećom pogodili   što je nakon pet godina posta donijelo konačno jednu pobjedu Z adra  nad Krkom i velika dva boda borbi za ostanak u ligi.

KRKA 77
ZADAR 78
(22:17, 10:19, 24:26, 21:16)
NOVO MESTO – Dvorana Leona Štukelja. Gledatelja: 1000. Suci:  Miloš Koljenšić, Milija Vojinović, Milan Nedović.
KRKA: Mahkovic 5, Jančar Jarc, Marinelli 7 (2-2), Škedelj 7 (2-4),  Osolnik 2, Bratož 18 (1-3), Stipaničev 2, Cinac 8 (2-6), Đapa, Fifolt 6 (2- 2), Lalić 8 (2-3), Lapornik 14 (5-5). Trener: Simon Petrov.
ZADAR: Grant 7 (2-4), Bašić 8, Marić, Magarity 15 (3-4), Krajina 6 (2- 2), Vuković 3 (1-1), Brzoja, Špralja 6, Tomas 3, Little 12 (1-2), Božić 18  (2-2), Planinić. Trener: Ante Nazor.
Šut za dva: Krka 20-38 (53%); Zadar 20-39 (51%).
Šut za tri: Krka 7-34 (21%); Zadar 9-18 (50%).
Slobodna bacanja: Krka 16-25 (64%); Zadar 11-16 (69%).
Skokovi: Krka 32 (16+16); Zadar 27 (19+8).
Osobne pogreške: Krka 22; Zadar 25.