6 C°

Težak poraz u ‘zemlji košarke’

03.12.2018. 12:04
Težak poraz u  ‘zemlji košarke’

U susretu 10. kola skupine J kvalifikacija za svjetsko prvenstvo hrvatska košarkaška reprezentacija je u Vilniusu izgubila od Litve  62:79 umanjivši izglede za plasman na SP 2019. u Kini.
Hrvatska je u četvrtak uz dosta muke u Osijeku pobijedila Mađarsku i  nadala se kako bi se pobjedom u Litvi posve vratila u igru za plasman na  svjetsko prvenstvo. Nažalost, momčad Dražena Anzulovića je u Vilniusu  doživjela težak poraz i ponovo se udaljila od Kine. Srećom, još uvijek nije  sve gotovo i Hrvatska još uvijek ima šanse izboriti svjetsko prvenstvo.
Mnogo toga će ovisiti o utakmici Poljska – Italija (igrana kasno sinoć) u  kojoj bi nam pobjeda domaćina maksimalno zakomplicirala situaciju. U  slučaju pobjede, Poljska bi nam pobjegla na dvije pobjede više i u zadnja  dva kola Poljaci bi morali izgubiti obje utakmice. Na gostovanju u Hrvatskoj 22. veljače, ali i kod kuće od Nizozemske u zadnjem kolu tri dana  kasnije.
Litva je i prije ove utakmice osigurala plasman na svjetsko prvenstvo, a  korak do vize za SP su i Talijani. Za treću poziciju borit će se ostatak  društva u skupini.
Litva je otvorila utakmicu serijom 6:0, no Hrvatska je uzvratila sa šest  koševa u nizu izjednačivši na 6.6. Uslijedila je nova serija domaćina koji  su pobjegli na 13:6, a zatim su kod rezultata 13:9 napravili 10:0 za velikih  23:9. Na koncu prve četvrtine Litva je imala čak 15 koševa razlike  (26:11).
Domaćin se u drugoj dionici malo opustio što su naši košarkaši iskoristili smanjivši zaostatak na četiri koša minusa (43:39), a na otvaranju  treće četvrtine Hrvatska je izjednačila na 43:43. Nažalost, uslijedilo je katastrofalan nastavak i Litva je do kraja dionice pobjegla na + 18 (67:49).  Posljednja četvrtina bila je tek odrađivanje posla, domaćin je na koncu  slavio s velikih 79:62.
Domaćine su do devete pobjede u deset kola predvodili Renaldas Seibutis sa 15 koševa i pet skokova, Martynas Echodas sa 12 koševa i 10 skokova, te Rokas Giedraitis sa 10 koševa. U hrvatskim redovima najefikasniji su bili Miro Bilan sa 12 koševa i tri skoka, Tomislav Zubčić sa 11  koševa i pet skokova, te Jakov Mustapić sa 10 koševa i šest skokova.
Litva vodi na ljestvici s devet pobjeda i jednim porazom. Italija je druga s omjerom 7-2, Poljska, naš najveći konkurent za plasman u Kinu, ima  omjer 6-4. Mađarska je na 5-5, Hrvatska je trenutačno na 4-6, a Nizozemska je posljednja s 3-7. Plasman na SP će izboriti tri momčadi. (h)