11 C°

ABA LIGA Žorić spasio bodove vrijedne o(p)stanka

04.01.2019. 22:11

Prvi put ove sezone Zadar je otišao u produžetke koje je izborio na nevjerojatan način u završnici regularnog dijela nakon što su anulirali zaostatak od četiri poena u 40 posljednjih sekundi. Junak je bio debitant Luka Žorić preko kojeg se došlo do prilike koju Zadrani nisu propustili iskoristiti u tih dodatnih pet minuta. Poenima Brzoje došlo se do tri plusa (80:77), dvije minute do kraja, a Little je nakon dobre obrane ubacio za kapitalnih 82:77.
U završnoj minuti gostima nije pošlo za rukom ugroziti pobjedu Zadra koja vrijedi jako puno s obzirom da su je ostvarili nad izravnim konkurentom u borbi za ostanak.
Krajina starter
Uvrstio je Nazor suočen s izostankom Magarityja Kristijana Krajinu u početnih pet koji se u kombinaciji s Vladimirom Dašićem pokazao odmah na početku dobitnom kombinacijom. Zadar je nakon osam minuta utakmice kontrolirao ritam kao i rezultat, jer je semafor pokazivao sedam viška, 18:11. Posebno se istaknuo u tim uvodnim minutama crnogorski košarkaš ubacivši šest poena te je igra domaćina djelovala tečno što se istina promijenilo ulaskom Luke Žorića i Domagoja Vukovića. Ipak je preko sedam mjeseci neigranja ostavilo traga na Žoriću te su Ljubljančani to iskoristili za primicanje na četiri minusa krajem prve dionice (20:16).
Ulazak u drugu četvrtinu obilježio je Mario Little preko kojeg Zadrani bježe gostima ponovno na sedam poena viška (24:17), a zanimljivo da su od 24 poena domaći košarkaši čak 18 zabili iz reketa potvrđujući dominaciju pod obručima. Polovicom druge dionice zabio je konačno i Žorić svoj prvi poen u životu za Zadar. Bilo je 28:21 te se činilo da “zmajčeki” neće moći dugo pružati otpor, no onda se na drugoj strani ukazao dotad nevidljivi Miha Lapornik koji s tri vezane trice vraća utakmicu u potpuno neizvjesne vode (34:32), a kad se na to nadovezao Badžim također tricom Olimpija je u posljednju minutu ušla s vodstvom (34:35).
No, da se s pozitivom ode put svlačionica pobrinuo se kapetan Špralja. Ubacio je tricu u posljednjem napadu s čim je priskrbio svojoj momčadi dva poena prednosti pred nastavak (39:37).
Obrana je definitivno bila glavna tema za vrijeme poluvremena u zadarskoj svlačionici, a koliko su shvatili naputke svog trenera domaći košarkaši su prezentirali ulaskom u treću dionicu. Olimpija je svoje prve poene iz igre zabili nakon pet minute igre dok su Zadrani u tom razdoblju stigli do svoje najveće prednosti od osam poena (45:37). Podigla se i publika u tim trenucima znajući da eventualan povratak gostiju bi zakomplicirao situaciju na terenu.
Nakon zakucavanja Littlea za dvoznamenkastu prednost (53:42) činilo se da su “zmajčeki” na konopcima, no opet smo se ugrizli za jezik. Lapornik, Šamanić te Špan izrežirali su seriju 7-0 gostiju s kojom se utakmica zakomplicirala (53:49). Tezu “iz euforije do očaja u samo tri minute” pospješio je i ludi šut Lapornika s deset metara s kojim je Olimpija došla na samo poen zaostatka (53:52), a Božiću je uspjelo tek zabiti za malo mirnijih završnih 10 minuta (55:52).
Drama u završnici
Tricom i zakucavanjem Šamanića u početne tri minute posljednje dionice Olimpija se u potpunosti vratila u utakmicu (60:59), a poznato je da je ove sezone tada Zadranima najčešća nuspojava “voda u ušima”. Lopte su počele ispadati iz ruku domaćih igrača, dok su gosti nanjušili krv i preko Šamanića dolaze do prednosti (64:66), četiri i pol minute do kraja. Dvije minute kasnije Ljubljančani su imali i tri viška nakon trice Lazića (66:69). Izjednačio je Božić košem i dodatnim, no uzvratio je istom mjerom Lazić za povratak na tri prednosti Olimpije (69:72).
Ostalo je dvije minute, no ponovno je brzopleta reakcija Vaughna kao i loš obrambeni skok doprinijela nervozi u dvorani, a gosti su to iskoristili s bacanjem Begića za odlazak na 69:73. Bašić je smanjio na 71:73 ulaskom u posljednju minutu, a onda je uslijedila prava drama.
U posljednjih 40 sekundi utakmice ušlo se s rezultatom 71:75 za Olimpiju, no spas od poraza donio je Luka Žorić s dva ubačaja za 75:75. Ostalo je četiri sekunde, a gosti nisu uspjeli u pet sekundi izvesti loptu što je donijelo priliku Littleu da s trice donese pobjedu. Nije pogodio i otišlo se u produžetke.
12.Krka 14 4 10 1033:1169 18
15. kolo: Mornar – Zadar (nedjelja 13. siječnja, 19 sati).
ZADAR 84
P. OLIMPIJA 80
(20:16, 19:21, 16:15, 20:23 – 9:5)
ZADAR – Dvorana “Krešimir Ćosić”. Gledatelja: 4000. Suci: Miloš Koljenšić, Ivan Stefanović i Denis Hadžić.
ZADAR: Bašić 6, Marić, Žorić 8, Krajina 6, Vaughn 15, Dašić 7, Vuković, Brzoja 5, Špralja 3, Little 21, Božić 13, Planinić. Trener: Ante Nazor.
PETROL OLIMPIJA: Jones 7, Špan 5, Bubnić, Lazić 17, Šamanić 16, Lorbek 2, Simonović, Lapornik 18, Begić 7, Badžim 6, Sanon 2, Rebec. Trener: Saša Nikitović.
Šut za dva: Zadar 35-67 (52%); Petrol Olimpija 28-68 (41%).
Šut za tri: Zadar 2-11 (18%); Petrol Olimpija 11-32 (34%).
Slobodna bacanja: Zadar 12-16 (75%); Petrol Olimpija 13-20 (65%).
Skokovi: Zadar 31 (26+5); Petrol Olimpija 44 (28+16).
Osobne pogreške: Zadar 24; Petrol Olimpija 24.
Policija trenirala strogoću
Nije ni ova utakmica mogla proći bez incidenta. Prije početka na zapadnoj teleskopskoj tribini gdje se za ovu priliku odlučio smjestiti Tornado zbog zatvaranja one suprotne gdje je bilo incidentno na prošloj utakmici protiv FMP-a. Srećom sve je prošlo samo s nekoliko udaraca policajaca koji su “prekrstili” pendrecima dvojicu, trojicu navijača u namjeri da preskoče ogradu i uđu na tribinu bez ulaznice. Nakon te odgojne mjere Policije došlo je do velike gužve, no srećom sve je brzo smireno i utakmica je mogla započeti u zakazano vrijeme.
Vladović u Cedeviti
Jakov Vladović pojačao je Cedevitu tj. drugu momčad hrvatskog prvaka koja nastupa samo u HT Premijer ligi. Nakon što je otpala opcija ovog ljeta za nastavak suradnje s matičnim Zadrom ovu sezonu je započeo u Jazine-Arbanasima (jednu utakmicu) te ju nastavio u Hermes Analitici za koju je nastupio u domaćoj ligi u osam utakmica s učinkom od 13.1 poen, 3.8 skokova i 4.0 asistencije po susretu. Cedevita je ovom 35-godišnjem Zadraninu deseti klub, a u svojoj dugoj karijeri je nosio dres Zadra, Zagreba, Lokomotiv Kubana, Širokog, Krke, Union Olimpije, Lietkabelisa, Jazine-Arbanasa te Hermes Analitice.