U novogodišnjoj premijeri zaleđeni na minus 31

Košarkaši Zadra u 14. kolu deklasirani na gostovanju kod Partizana
Konačna odluka pala je polovicom treće četvrtine kada se Partizan sa sedam plusa popeo na nedostižnih 16 razlike, a u završnih 10 minuta je onda i dovršio posao s uvjerljivih 31 viška
ABA
Porozna zadarska obrana za šetnju Mathiasa Lessorta

Novogodišnju premijeru košarkaši Zadra imali su jučer u Beogradu gdje ih je ugostio Partizan u sklopu 14. kola ABA lige. Pobjeda je po očekivanju otišla na stranu domaće momčadi koja je do nje došla relativno lagano, s tek ponekim problemima u prvom poluvremenu kada je Zadar još i uspijevao održavati rezultatski priključak. Konačna odluka pala je polovicom treće četvrtine kada se Partizan sa sedam plusa popeo na nedostižnih 16 razlike, a u završnih 10 minuta je onda i dovršio posao s uvjerljivih 31 viška.

Bez Jordana i Brale

Anzulović je u pristojno napunjenu Štark Arenu stigao s tek deset igrača u zapisniku, jer su u Zadru ostali Antonio Jordano i Duje Brala. S tako suženom rotacijom šanse za eventualnim iznenađenjem kontra velikog favorita bile su svedene na promile, posebno jer je poznato da trener domaćih Željko Obradović koristi ravnomjerno sve igrače u rosteru i od njih zahtijeva visoku obrambenu tenziju. Taj defanzivni segment definitivno je usmjerio utakmicu već od samog početka na mlin Partizana, iako su domaći igrači igrali s dosta oscilacija u prvom poluvremenu. Početnih pet minuta Zadrani su uspjeli ubaciti tek dva poena, a Partizan je na krilima Zagorca i Lessorta otvorio na najbolji mogući način s dvoznamenkastim vodstvom (12:2). Upalila se tada lampica iznad glava gostujućih igrača pa se serijom 10:0 ubrzo iznivelirao rezultat (12:12). Poklopila se ta jedna odlična dionica Zadra s ulaskom na teren Drežnjaka kao i mladog Buljana koji su uspješno zamijenili indisponirane Bursaća i Thompsona. Ipak, nakon buđenja gostiju uslijedila je njihova nova napadačka uspavanka koju je Partizan vješto iskoristio za odmak u završnici prve četvrtine. Leday, Glas i Smailagić odveli su domaćina do 21:14, dok je konačni rezultat za prvih 10 minuta postavio Buljan (21:16). Druga dionica donijela je naplatu šire rotacije Obradovića te se malo.pomalo »crno-bijeli« odvajaju od dotad obramebno žilavih Zadrana koji su pak novu priliku za povratkom u egal propustili mnogim izgubljenim loptama. Uz čvrstu obranu Partizan je uspio doći i do nekoliko pogođenih vanjskih šutova (Leday i Moore) pa se u završnih 120 sekundi prvog poluvremena ušlo s 14 viška na domaćoj strani (40:26).

Raspad u nastavku

Na račun Cartera gosti su potom uspjeli malo ublažiti zaostatak (43:32), a onda je nadu da se može pohrvati s moćnim beogradskim sastavom donio početak treće četvrtine u kojem se Zadar s tri trice (Marčinković, Mavra i Carter) došuljao do sedam zaostatka (52:45). Međutim, kako je napad proradio, tako se popustilo u obrani te se rezultatska klackalica ponovno pritegnula na stranu domaćina koji je na individualnu kvalitetu Puntera, Lessorta i Moorea ekspresno vratio 14 plusa (63:49). Čak 20 poena Partizan je ubacio u šest minuta treće dionice i kontra svih očekivanja napadom, a ne obranom, prelomio pitanje pobjednika ovog dvoboja. Anzuloviću je pak mala utjeha bila što mu igrači nisu izgubili glavu u tom naletu »crno-bijelih«, već su se prema završnih 10 minuta uputili s prihvatljivih 15 minusa (70:55), na račun spretnih reakcija Bursaća i Buljana u protivničkom reketu. Buljan je potom svojoj odličnoj prezentaciji u Beogradu dodao i dvije trice s kojima se Zadar uspio došuljati do 12 minusa (74:62), ali iskusna domaća momčad potom je zatvorila utakmicu s nekoliko ubačaja Smailagića i Koprivice za okruglih 20 prednosti (82:62). Nakon toga se Anzulovićeva momčad predala i dopustila potpuni potop u završnici. Zadar je u beogradskom porazu predvodio Buljan koji je zabio 16, a Carter je dodao 14 poena, dok je kod domaćina prednjačio tandem Koprivica-Zagorac sa 17 ubačaja svaki.

Cibona izgubila od Mornara

Pored košarkaša Zadra jučer je obvezu 14. kola odradila i Cibona koja je na svom terenu u Draženovom domu potpisala kapitulaciju Mornaru iz Bara. Crnogorci su slavili sa 17 razlike 65:82 i tako upisali šestu pobjedu, a Zagrepčani su ostali na pet uspjeha. Na odmor se otišlo s prednošću Mornara 48:44, a rezultatski priključak su Cibosi držali sve do pred završnicu treće dionice (56:58) kada su Barani ubacili u brzinu više i na osam minuta prije kraja došli do plusa od 16 koševa s čim su osigurali rutiniran put do pobjede. Kod Cibone najefikasniji su bili Lovro Gnjidić s 14 i Mateo Drežnjak s 11 koševa, a Mornar su predvodili Vladimir Mihailović s 19 koševa te Marko Jeremić koji je dodao 16.