Petak, 26. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

6 C°

KRAĐE U KORONI U Zadru nije bilo niti jedne prijevare lažnih volontera

05.05.2020. 08:00


Od početka infekcije koronavirusom neki su gradovi zabilježili čitav niz prijevara počinjenih od strane prevaranata koji su se predstavljali kao službene osobe institucija koje su najviše intervenirale u vrijeme pandemije. U stanove, najčešće starijih građana, ulazili su obučeni kao djelatnici Crvenog križa, Civilne zaštite ili neke druge službe koja je na vrhuncu infekcije bila na pomoći građanima.
Obukli bi prsluke s logom tih ustanova i glumili da su im donijeli hranu, lijekove ili neke druge potrepštine. Tek kada bi otišli iz njihovih domova i uzeli im novac, nakit ili neke druge vrijednosti, shvatili bi da je riječ o prevarantima.
U Policijskoj upravi zadarskoj stoga smo provjerili je li ovakvih krađa bilo i na području njihove uprave. Glasnogovornica Ivana Grbin pak ističe jednu lijepu vijest – ovakvih krađa na području njihove uprave nije bilo.


Starici ukrali 46.000 kuna
– Od početka godine nismo zabilježili takva kaznena djela. Početkom listopada, u Ulici Franka Lisice, kod 74-godišnjakinje je u stan ušla nepoznata osoba koja joj je na prodaju ponudila masažer i tom prilikom iz kuće otuđila nekoliko tisuća kuna, kazala nam je glasnogovornica PU zadarske, navodeći još jednu vrstu prijevare starijih gdje je ovoga puta ukradeno 46.000 kuna.
– Krajem kolovoza 2019. godine u Salima, u kuću kod 85-godišnje vlasnice došle su dvije nepoznate ženske osobe, koje su nudile medicinske usluge te joj tom prilikom iz kuće otuđile čak 46 tisuća kuna. Protiv nepoznatog počinitelja Državnom je odvjetništvu podnesena kaznena prijava zbog krađe, kaže Grbin, napominjući kako je u tom razdoblju u okolici Zadra zabilježeno više slučajeva sa sličnim scenarijem.


Lažno se predstavljali
– Nepoznati počinitelji vlasnike kuća pitali bi za čašu vode. Dok bi je oni nalili, prevaranti bi im iz kuće otuđili novac. U cilju sprječavanja ovakvih prijevara, PU zadarska uputila je savjete za građane, posebice one starije životne dobi, ističe Grbin, dodajući kako je PU zadarska stoga uputila upozorenje za javnost u kojemu navode:
– Građani starije životne dobi najčešće su žrtve kaznenih djela prijevare. Razlozi su vrlo često odmakla životna dob, samostalno stanovanje te neupućenost i nepažnja. Prevaranti, osim telefonskih razgovora sve češće dolaze i na kućne pragove nudeći razne usluge i pogodnosti. Starije osobe u najboljoj vjeri pristaju na suradnju i razgovor, puštaju nepoznate osobe u kuću i postaju žrtve prijevara. Na našem području zabilježeni su razni oblici prijevare gdje se prevaranti lažno predstavljaju kao djelatnici Centra socijalne skrbi, djelatnici raznih tvrtki, Elektre, raznih teleoperatera, djelatnici za usluge masaže i pomoć u kući i slično – navode u policiji.
 




Grbin: Ne puštajte nepoznate osobe u svoje domove!


Kako nam je na kazala glasnogovornica Pu zadarske, Ivana Grbin, u cilju sprječavanja prijevara građanima se savjetuje sljedeće: ne puštajte nepoznate osobe u svoje domove, a da se prethodno pouzdano ne uvjerite o kome je riječ! Ukoliko se predstavi kao službena osoba, tražite od nje na uvid službenu iskaznicu koju su sve osobe koje službeno postupaju dužne imati i dati vam na uvid. Ne dajte se zavesti uvjeravanjem nepoznatih osoba, njihovim titulama i sličnim nastupima. Ne nasjedajte na upornost nepoznatih osoba koje vam po svaku cijenu žele ući u dom pod izlikom nuđenja na prodaju "po povoljnim cijenama" raznih predmeta (medicinskih pomagala npr. masažera, knjiga, posteljine, suđa, kućanskih uređaja i sličnog), zatim "bolesti", traženja milostinje i sličnog – jer se izlažete riziku!
Samo nekvalitetna, neoriginalna i roba sumnjivog porijekla može se prodavati po znatno nižim cijenama od uobičajenih. Kad ste sami u stanu ili kući ne stavljajte to do znanja sumnjivim osobama te zamolite nekog od susjeda da vam se pridruži. Zapišite registracijsku oznaku vozila kojim su se sumnjive osobe dovezle te njegovu boju, marku i druge karakteristične detalje vozila. Zapamtite izgled osoba, boju kose i očiju, visinu, stas i karakteristične znakove (madeže, ožiljke, tetovaže i slično). Odrasli članovi obitelji koji brinu o starijim osobama trebali bi iste upozoriti uz opetovano ponavljanje navedenih savjeta – kažu u zadarskoj policiji, poručujući starijim građanima da, posumnjaju li u osobe, a posebice ako je riječ o počinjenju kaznenog djela, odmah o tome obavijeste policiju na broj 192.