9 C°

Tri četvrtine se tražili, četvrtu pregazili Splićane

Autor: Drago Bajković

03.10.2008. 22:00

Zadrani su u novoj košarkaškoj sezoni u NLB ligi startali pobjedom protiv Splita pred čak 7.000 gledatelja. Pobjeda je na kraju utakmice bila uvjerljiva, iako Zadrani do nje nisu došli nimalo lagano. Splićani u praktički do polovine treće četvrtine imali prednost, a tada se bude domaći košarkaši i velikom serijom preokreću rezultat te dolaze do pobjede pred sedam tisuća razdraganih gledatelja koji su tijekom čitave utakmie predvoðeni Tornadom bučno bodrili svoje igrače.
Rariteta radi, Ðelaš je prvi postigao koš u novoj dvorani i njime Splićane doveo u vodstvo. S druge strane prve povijesne koševe za Zadar postigao je Juby Johnson, nakon što je na njemu napravljen prekršaj na trici, a on je sva tri puta bio precizan s linije slobodnih bacanja. Na početku utakmice bilo je puno grešaka s obje strane, ponajprije u dodavanjima, a ni ciljnici još nisu bili naštimani. Ipak Splićani su bolje otvorili utakmicu i u 4. minuti imaju vodstvo od pet koševa (3:8). U 5. minuti Split ima šest koševa prednosti, a koševima Štembergera i Granta ta se prednost penje na okruglih deset koševa (5:15). Aci Petroviću nije preostalo ništa drugo nego pozvati minutu odmora i pokušavati naći najraspoloženiju petorku. Seriju Splita napokon je prekinuo Gečevski, a košem iz kontre Dixona Zadar je smanjio zaostatak na osam koševa (9:17). U posljednju minutu prve dionice ušlo se s prednošću Splita od osam koševa (11:19). Perić je za trenutak smanjo zaostatak, ali Shannon vraća na isto odstojanje (13:21). Rezultat je to s kojom se otišlo na dvominutni odmor. Drugu četvrtinu tricom je otvorio Rančić, meðutim uzvraća na drugoj strani Shannon na istin način.
Košem Perića u 15. minuti Zadar je došao na pet koševa zaostatka (24:29). Tornado je svojim navijanjem digao tribine i uz potporu navijača Zadar stišće goste iz Splita. Meðutim Split se ne da, tricom Granta vraćaju se na sedam koševa prednosti. Dvije minute prije kraja druge četvrtine košem Johnsona uz dodatno slobodno bacanje Zadar se približio do dva koša zaostatka (30:32). Dixon je koševima sa linije slobodnih bacanja napokon u 19. minuti poravnao na 32:32. U posljednoj minuti prve dionice
tricama Štembergera i Granta Split ponovno diže na šest kloševa prednosti, a Dixonovom dvicom završava prvo poluvrijeme (34:38).U nastavak Zadra ulazi s petorkom Dixon, Rančić, Johnson, Ivanov i Gečevski. Ponovno Split postiže prve koševe i to tricu, precizan je bio Brun. Splićani neumoljivio pune koš Zadra, sedmu tricu za goste postiže Shannon (36:44). Jedini koji u redovima Zadra u tim trenucima drži rezultatski priključak je Dixion.
Košem Stipanovića u 26. minuti Splićani dolaze do najveće prednosti od 11 koševa (42:52). Zadar nikako neouspijeva pohvatati konce pa trener Aco Petrović ponovno mora zvati minutu odmora koja je urodila plodom.
U nastavku Zadar kreće furiozno. S dva poena Ružića i tricom Stipčevića Zadar smanjuje zaostatak 47:52 u 27. minuti utakmice. Seriju nastavlja Dixon ponovno tricom i minus je tek tri koša. Uz nekoliko propuštenih prigoda da poravnaju rezultat pa čak i preðu u vodstvo Zadrani su ipak uspjeli ostati na ta tri koša zaostatka do kraja treće četvrtine (54:57). U 32. minuti Zadar koševima Dixona napokon stiže do poravnanja 57:57, a isti igrač po prvi put u 34. minuti tricom dovodi Zadra do prve prednosti u utakmici (60:57) Tada se raspada igra Split, a Zdarani kreću nezaustavljivo po pobjedu. Igra s dva mala – Dixonom i Stipčevićem, te zonskom obranom, Zadar uspijeva pohvatati konce i kontrirati raspoloženim Splićanima.
S dva uzastopna poentiranja Johnsona Zadar uspijeva šest minuta prije kraja utakmice doći do sedam koševa prednosti (64:57), a tricom Stipčevića i na deset. U tim trenucima Split je pet minuta bio bez koša. četiri minute prije kraja utakmice Stipčević postiže tricu, a Dixon poentira iz kontre i na semaforu svijetli 74:59. Malu nadu nadu Splićanima vrća tricom Štemberger, ali Dixon svojim 27. košem praktički je dotukao goste iz Splita.
Do kraja utakmice Zadar je rutinski uspio održati visoku prednost, a završilo je tricom Prostrana za uvjerljivih i visokih 14 razlike, 81:67.
ZADAR – SPLIT 81:67
(13:21, 21:17, 20:19, 27:10)
ZADAR: Rančić 7 (2-2), Perić 5 (3-4), Stipčević 13 (2-2), Dixon 27 (7-7), Johnson 10 (6-6), Prostran 3, Gečevski 6 (2-2), Olivari, Ružić 8 (4-5), Popović, Macura 2 (0-1), Ivanov. Trener: Aco Petrović
SPLIT: Štemberger 14 (1-2), Vrkić 4 (1-2), Ðelaš 4 (0-2), Batina 3, Vlaić, Šarac, Poljak, Brun 6 (1-2), Stipanović 6 (2-4), Shannon 14 (4-6), Grant 16 (4-5), Radić. Trener: Slobodan Subotić
Šut za dva: Zadar 17-37 (46%), Split 12-26(46%)Šut za tri: Zadar 7-23 (30%) Rančić, Stipčević 3, Dixon 2, Prostran; Split 10-32 (31%) Štemberger 3, Vrkić, Batina, Brun, Shannon 2, Grant 2Slobodna bacanja: Zadar 26-29 (90%), Split 13-25 (52%)Skok: Zadar 22 (22+10), Split 33 (25+8)