HT PREMIJER LIGA Srušili Cedevitu u nastavku

05.04.2019. 08:05
HT PREMIJER LIGA Srušili  Cedevitu u  nastavku

Zadar je nastavio pozitivnu seriju u HT Premijer ligi pobjedom na gostovanju kod Cedevite. Iako s B sastavom domaćin je pošteno namučio favorizirane abaligaše i držao ih u šahu veći dio utakmice, a Zadar je blijedo izdanje iz prvog dijela uspio nadoknaditi u nastavku, no nije moglo bez neizvjesne završnice u kojoj su s(p)retnijima se pokazali igrači pod vodstvom Ante Nazora. S ovom pobjedom ostali su Zadrani u utrci s Cibonom za ‘jedinicu’ pred doigravanje.
Kašljucanje u napadu
Otvaranje je bilo i najbolje što su Zadrani prikazali u prvom poluvremenu. Cedevita je povela s 4:0, nakon čega je uslijedila serija Zadra 12:2 u koju je Luka Božić ugradio dvije trice. Vodstvo 12:6 aludiralo je da će Nazorovi igrači ispuniti ulogu favorita s kojom su došli na ovo gostovanje, ali s tim se nikako nisu slagali domaći košarkaši koji uspijevaju do kraja prve četvrtine preokrenuti vodu na svoj mlin. Bošnjak je ubacio tricu, nastavio je Amerikanac Wideman da bi do poravnanja tricom Cedevitu doveo bivši s Višnjika, Jakov Vladović (16:16). Posao su dovršili Perković i Wideman za 25:19. Poenima Vitalija domaćin dolazi i do osam viška (30:22), a jedini koji je uspijevao nešto pogodti u tim kriznim trenucima za Zadar bio je Vuković. No, ni njegove dvije trice nisu donijele smanjivanje zaostatka koji je u jednom trenutku podignut i na devet poena nakon zakucavanja Ćorića (34:25). Nazor je minutom odmora pokušao razbuditi svoju momčad koja je kašljucala posebno u napadu. Žorić i Dašić spustili su u smiraj poluvremena zaostatak na tek četiri poena (36:32), ali je u zadnjem napadu Cedevitu na sedam viška vratio tricom Vladović (39:32).
Marić i Špralja
Buđenje u pravom smislu gosti su pokazali početkom treće četvrtine kad su serijom 8:0 došli u vodstvo. Marić i Špralja su bili kreatori tog povratka u utakmicu te se do kraja gledala neizvjesna utakmica. Igralo se koš na koš praktički cijelo vrijeme, a Zadar je imao i tri viška (46:49) pred kraj te dionice. Ipak u zadnjih 10 minuta se ušlo s minimalnom prednošću Cedevite nakon što je Perković vezao četiri ubačaja (50:49). Unatoč tome Krajina i Vuković su otvorili posljednju četvrtinu na najbolji mogući način, pa je Zadar imao nakon minute i pol ponovno tri viška (52:55). No, nije se iskoristio prostor za izdašniju prednost i domaćin je uspješno održavao egal uglavnom preko Widemana. U pet završnih minuta Zadar je ušao sa solidnih pet poena prednosti koje su priskrbili Božić dvicom, pa Marić tricom (60:65). Isto odstojanje je i dvije minute kasnije (64:69), a onda je svoje prve poene u utakmici zabio Lovre Bašić. Njegova trica donijela je plus osam za Nazorovu momčad (64:72) što se činilo za preostale dvije i pol minute nedostižno Cedeviti. Ipak ugrizli smo se za jezik, jer minutu prije kraja na semaforu je stajalo 71:72, nakon Vladovićeve trice i poena Popića. Bašić je ubacio nakon toga dva bacanja, ali je i Vitali poentirao na 17 sekundi do kraja za 73:74. Cedevita tada radi glupost nesportskom na Vukoviću koji je pogodio tek jedno bacanje, a Bašić izgubio loptu i na taj način dao priliku domaćinu za produžetkom kojeg je na sreću po Zadrane promašio Ćorić.
CEDEVITA 73
ZADAR 77
(23:19, 16:13, 11:17, 23:28)
ZAGREB – Dom sportova. Suci: Srđan Dožai, Gordan Terlević, Denis Hadžić.
CEDEVITA: Perković 11, Wideman 10, Jordano 3, Ćorić 8, Buljević 2, Bošnjak 12, Vitali 8, Popić 6, Radović 4, Čubrilo, Vladović 9. Trener: Dražen Orešković.
ZADAR: Bašić 5, Marić 10, Žorić 4, Krajina 8, Dašić 7, Vuković 10, Brzoja, Špralja 3, Little 8, Božić 22, Planinić. Trener: Ante Nazor.
Šut za dva: Cedevita 20-32 (62%); Zadar 17-38 (44%).
Šut za tri: Cedevita 6-23 (26%); Zadar 10-25 (40%).
Slobodna bacanja: Cedevita 15-21 (71%); Zadar 13-19 (68%).
Skokovi: Cedevita 37 (29+8); Zadar 31 (23+8).
MZT protivnik u kvalifikacijama
Zadrani su jučer doznali i ime protivnika u kvalifikacijama za ostanak u ABA ligi. Na Višnjiku će 27. travnja gostovati skopski MZT koji je izgubio i u trećoj utakmici finala ABA 2 lige na svom terenu s 61:66 od Sixt Primorske (Ivanov za MZT ubacio 9, Čakarun za Primorsku 7 poena). Košarkaši iz Kopra su tako trećim uspjehom nad MZT-om osigurali nastup u elitnom regionalnom društvu sljedeće sezone dok će Makedonci predvođeni Zadraninom Ivom Ivanovom tražiti svoj prolaz na dvije dobijene utakmice sa Zadrom kod kojeg gostuju 27. travnja. Druga utakmica se igra u Skopju 30. travnja dok bi se eventualna majstorica igrala na Višnjiku, 3. svibnja.