12 C°

Ciboni naslov u Višnjiku

Autor: Roman Morović

04.06.2009. 22:00

Košarkaši Cibone prvaci su Hrvatske za 2009. godinu. Zagrepčani su do naslova došli pobijedivši Zadra sa 3-1 u finalnoj seriji, a posljednji bod upisali su jučer kada su u dvorani Krešimira Ćosića slavili rezultatom 69-71. Iako je Zadar puno bolje krenuo u utakmicu, te u dva navrata imao čak i 16 poena prednosti, „vukovi” su se u trećoj četvrtini vratili u egal, a onda u neizvjesnoj završnici, doslovno u posljednjim desetinkama susreta izborili naslov prvaka. Stipčević je tri sekunde prije kraja s linije slobodnih bacanja poravnao rezultat na 69-69 i kada su svi očekivali produžetak lopta u kontri nekako dolazi do Lukše Andrića koji promašuje ali priskače Prkačin i nekoliko desetinki prije kraja ubacuje za 69-71 i naslov odlazi u Zagreb. Posljednji šut Stipčevića s više od pola igrališta nije pogodio cilj i „vukovi” su mogli početi slaviti.
Susret je bolje otvorila Cibona i povela 0-4 koševima Andesona i Kusa. Na prvi koš Zadra trebalo je čekati dvije minute, a nakon ubačaja Perića, te izjednačujućeg koša Ružića, prvo vodstvo domaćima (6-4) donosi Vladimer Boisa. Nakon dvije Homanove dvice, te koševa Ružića i Perića rezultat je 10-8, a onda kreće tricaška serija Zadra. Započeo je Gečevski, nastavio Stipčević, a prvu četvrtinu zaključio Perić tricom za prvo dvocifreno vodstvo Zadra, 19-8.
Nakon slobodnih bacanja Kusa na početku druge četvrtine, Zadar radi seriju 5-0 (Gečevski trica, Rančić 2) i odlazi na +14, 24-10. Tek tada probudio se najbolji Cibonin igrač Alan Anderson kojega su Zadrani u prvoj četvrtini zaustavili gotovo besprijekorno. Anderson je u iduće dvije minute pogodio dvije trice, jednu je dodao Troha i gosti su se vratili na -8, 28-20. No, takvo stanje na semaforu nije se dugo radržalo jer je netko naljutio Marka Cara koji dvjema uzastopnim tricama vraća Zadru +14, 34-20. Anderson je pogodio jedno slobodno bacnaje, a onda još jednu tricu pogađa Damir Rančić za najviših Zadrovih +16, 37-21. Do kraja poluvremena poentirali su još Princ, Boisa i Homan, te se na odmor otišlo rezultatom 39-25.
Na početku treće četvrtine Zadar ponovno, košem Ružića, dolazi do najviših +16, 41-25, no tada se budi Cibona. Anderson i Prkačin smanjuju na -12, 43-31, a nešto kasnije Kus tricom iz kontranapada vraća „vukove” na -9, 45-36. Nakon koša Boise za 47-36, gosti rade seriju 12-1, te dvije i pol minute prije kraja treće četvrtine dolazi do izjednačenja, 48-48. Boisa dvicom i Perić slobodnim bacanjem vraćaju Zadar u vodstvo (51-48), Andrić smanjuje na 51-50, a treću četvrtinu tricom zaključuje Stipčević za +4 (54-50) Zadra.
Posljednju četvrtinu otvara Andrić košem uz dodatno bacanje, a nakon koša Kusa Cibona dolazi do prvog vodstva još tamo od druge minute, 54-55. Prednost Zadru tricom vraća Gečevski, no odmah uzvraća Anderson dvicom za 57-57. Na tricu Rančića istom mjerom odgovara ponovno Anderson (60-60), a novo vodstvo gostima donosi Andrić polaganjem za 60-62. Točno pet minuta prije kraja utakmice Gečevski pogađa za novo izjednačenje, a nakon koša Perića za 64-62, rezultat ponovno poravnava Anderson. U nervoznoj završnici Kus pogađa tricu za 64-67, a nakon nekoliko neuspjelih napada s obje strane, istom mjerom uzvraća Stipčević za 67-67, trideset sekundi prije kraja. Devetnaest sekundi prije kraja Anderson pogađa dva bacanja za 67-69, Stipčević uzvraća istom mjerom, a onda u već opisanoj završnici Prkačin donosi naslov Ciboni.

ZADAR – CIBONA 69:71

(19:8, 20:17, 15:25, 15:21)
Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja 5500. Suci: Muhvić (Karlovac), Dožai (Zagreb), Radović (Dubrovnik).
ZADAR: Rančić 8, Perić 10, Stipčević 11, Marčinković, Johnson 2, Prostran, Gečevski 13, Ružić 8, Popović, Macura, Car 6, Boisa 11. Trener: Zmago Sagadin.
CIBONA: Homan 6, Kus 16, Prkačin 3, Troha 3, Andrić 10, Calloway, Zubčić, Princ 2, Rozić 7, Anderson 24. Trener: Velimir Perasović.
Slobodna bacanja: Zadar 4-12, 33%; Cibona 15-22, 68%.
Šut za dva: Zadar 16-29, 55%; Cibona 16-39, 41%.
Šut za tri: Zadar 11-26, 42% (Gečevski 3, Stipčević 3, Car 2, Rančić 2, Perić); Cibona 8-20, 40% (Anderson 4, Kus 2, Troha, Rozić).
Skokovi: Zadar 28 (6); Cibona 31 (10).
Osobne pogreške: Zadar 21; Cibona 19.

ZADARSKA ATMOSFERA

Posljednju utakmicu sezone u dvorani Krešimira Ćosića došlo je vidjeti preko pet tisuća gledatelja pa iako dvorana nije bila ispunjena do posljednjeg mjesta, atmosfera je tokom cijele utakmice bila prava zadarska. Tornadova pjesma nije prestajala od prve do posljednje minute, a i ostatak dvorane čitavo je vrijeme bodrio svoje igrače. Zadrani na kraju ipak nisu izdržali pritisak, no navijači su ih zasluženo s terena ispratili velikim pljeskom.

OVACIJE JOHNSONU NA ODLASKU

Prvih nekoliko minuta utakmice obilježile su ovacije i skandiranje cijele dvorane Krešimira Ćosića miljeniku zadarske publike Juliusu Jubyu Johsnonu kojemu je ovo najvjerojatnije bila posljednja utakmica u dresu Zadra. Vijest da će Johsnon nakon završetka finalne serije najvjerojatnije napustiti klub brzo se proširila zadarskim košarkaškim krugovima, a navijači mu nisu propustili zahvaliti za sve ono što je dao klubu u proteklih pet godina.