ABA LIGA Zadar slavio protiv Mege Bemax na gostovanju u Srijemskoj Mitrovici

05.12.2017. 09:28

Ni ovog puta košarkaši Zadra nisu poštedili svoje navijače kidanja živaca i triler završnice. Srećom po svih njih, izborena je teška, ali slatka, može se reći i povijesno prva pobjeda na gostovanju kod Mega Bemaxa. Zaslužili su taj podvig igrači Aramisa Naglića koji su većim dijelom utakmice vodili i na kraju u završnih dvije minute pokazali karakter pobjednika.
U posljenjih pet minuta ušlo se s minimalnim vodstvom Zadra (65:66). Uslijedile su tri minute bez koša na obje strane, a onda je sušu poena prekinuo Sinovec tricom za 68:66. Zadrani se vraćaju u vodstvo preko Bostica i Ivanova iz kontranapada (69:70), 40 sekundi prije kraja. Rebić je promašio oba bacanja na drugoj strani i pobjeda u Srijemskoj Mitrovici je ovisila o preciznosti Božića s linije što je on maksimalno iskoristio za tri viška, 12 sekundi do sirene. Promašili su momci u "rozom" tricu te je Bašiću bilo dovoljno jedno bacanje za potvrdu pobjede u kojoj je najveći obol dao Bostic sa 27 ubačaja i 12 od 12 pogođenih bacanja, a odlične role odradili su Ivanov sa 14 i Božić s 11 poena.

Odlični prvi dio
Osim uvodnih par minuta u kojima su košarkaši Mege Bemaxa imali 6:2, ostali dio prvog poluvremena pripao je rezultatski Zadranima. Štoviše, kako se približavao odlazak u svlačionice tako je i prednost Naglićevih igrača rasla. Otvorili su taj uzlet gostiju Bostic i Ivanov sa ukupno tri pogođene trice, dodao je i Kraljević četiri ubačaja te je pred kraj prve dionice Zadar imao četiri viška (15:19). U drugoj četvrtini raspištoljio se Bostic sa još devet poena te je uz Krajinu bio glavni kreator zadarske velike prednosti u prvih 20 minuta. Pokušavali su doduše domaći košarkaši uglavnom tricama doći do smanjenja. Ubacuje Rebić dvije trice za 35:40, no završnica druge dionice donijela je zadarsku seriju 5:0 koju je zaključio Brzoja jednim bacanjem za velih plus 10 pred nastavak utakmice.

Tek 11 poena u trećoj
Uslijedilo je ipak ono što se vidjelo i protiv Cibone u prošlom kolu domaćeg prvenstva. Zadarska zona sumraka zvana treća četvrtina. Kolektivni napadački kolaps u kojem se na prvi ubačaj iz igre Zadrana čekalo sedmu minutu. Tada je Božić dao ukupno šesti poen svoje momčadi u toj trećoj četvrtini. Do tada su jedino Bostic i Ivanov ubacili četiri bacanja. Pritisak igrača Dejana Milojevića bio je očit, no nedostajalo je mirnoće u završnici napada Zadra. Srećom domaći nisu uspjeli previše iskoristiti otupljenost zadarske oštrice te se u posljednjih 10 minuta ušlo sa tek dva prednosti za goste (54:56). Sa 11 ukupno poena u trećoj dionici nisu baš Naglićevi igrači nastavili onu lepršavu igru iz prvog dijela utakmice. Pozitivnosti iz tih mršavih 10 zadarskih minuta bile su što se domaćin nije više okoristio i četvrta osobna visokog i nezgodnog za čuvanje, Bitadzea.
Naznake da se Zadrani vraćaju u život donijelo je otvaranje posljednje četvrtine. Bostić i Božić iznuđuju prekršaje na šutu i pospremaju pet bacanja u nizu za plus šest (55:61). Pokvarila je sve nesportska Bašića koju su kaznili Čančar i Fundić (59:61). Božićeva tricu nakon toga anulirali su Rebić i Ennis sa dvije vezane trice i Mega Bemax je na ulasku posljednjih pet minuta došla do tek drugog vodstva na utakmici (65:64).

MEGA BEMAX 71

ZADAR 73

(21:24, 14:21, 11:19, 17:17)
SRIJEMSKA MITROVICA – Sportska dvorana Pinki. Suci: Sreten Radović, Ilija Belošević, Damir Javor.
MEGA BEMAX: Mushidi 6 (2-49, Rebić 16 (0-2), Sinovec 3, Čančar 11 (3-4), Bitadze 2 (0-2), Jovičić, Lazić 2, Koprivica, Samardžiski 5 (3-5), Ennis 9, Fundić 17 (5-6), Kapetanović. Trener: Dejan Milojević.
ZADAR: Knowles 3, Bašić 1 (1-2), Ivanov 14 (3-4), Kraljević 4 (2-2), Jelenković, Krajina 10 (2-3), Bostic 27 (12-12), Brzoja 1 (1-2), Špralja 2, Božić 11 (6-6). Trener: Aramis Naglić.
Šut za 2: Mega Bemax 20-42 (47.6%) , Zadar 14-37 (37.8%)
Šut za 3: Mega Bemax 6-28 (21.4%), Zadar 6-17 (35.3%)
Slobodna bacanja: Mega Bemax 13-23 (56.5%), Zadar 27-31 (87.1%)
Skokovi: Mega Bemax 36 (23+13), Zadar 34 (27+7)
Osobne pogreške: Mega Bemax 27, Zadar 25