Subota, 4. svibnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

20 C°

I u krizi u Pagu se rade projekti vrijedni 60 milijuna kuna

Autor: Josip Portada

05.01.2013. 23:00
I u krizi u Pagu se rade projekti vrijedni 60 milijuna kuna

Foto: Marin GOSPIĆ



Izuzetno sam zadovoljan jer se nikada u povijesti Paga u jednom trenu nije radilo toliko projekata kao što se sada radi. U vrijeme velike gospodarske krize u cijeloj državi, u Pagu se rade projekti u vrijednosti od 60 milijuna kuna, kazao je paški gradonačelnik Ante Fabijanić, osvrnuvši se na proteklu godinu


Koliko je za Grad Pag bila uspješna 2012. godina? Što se napravilo, što se planiralo napraviti, kakav je gradski proračun, koji su se programi uspjeli realizirati? O tome smo razgovarali s gradonačelnikom Grada Paga Antom Fabijanićem.
Izgradnja vodovodne infrastrukture
*Koliko ste zadovoljni s onim što je učinjeno u 2012. godini?
– Izuzetno sam zadovoljan jer se nikada u povijesti Paga u jednom trenu nije radilo toliko projekata kao što se sada radi. U vrijeme velike gospodarske krize u cijeloj državi, u Pagu se rade projekti u vrijednosti od 60 milijuna kuna.
*Neki iz opozicije Vam prigovaraju kako je proračun Grada Paga nerealan i kako je Grad Pag previše zadužen.
– Ostvaren je najveći proračun u posljednje dvadeset tri godine i na to sam ponosan. U 2013. godini će se otplatiti posljednje dvije rate tvrtki „Schendolfer” za izgradnju glavnog kolektora i kanalizacijskog sustava koji se počeo raditi prije deset godina. Imamo i dug za obnovu mosta u visini od 600.000 kuna. Grad Pag uredno podmiruje svoje obveze, proračunski prihodni su veći od rashoda i to je pokazatelj dobrog rada i planiranja. Posebno se mora planirati imajući na umu zadržavanje mladih na otoku.
*Često se čuju prigovori kako mladi u Pagu nemaju dovoljno sadržaja za zabavu te kako nemaju prostor za druženje i realizaciju svojih programa.
– Nažalost, to je istina, a taj problem postoji već godinama, možda i desetljećima. Za mlade su se uredili neki prostori, ali to nije bilo dovoljno. Mladi u Pagu trebaju mjesto gdje će se moći okupljati, zabavljati, gdje će se moći družiti, ali i gdje će moći pokazati svoje kreativne potencijale. Dom kulture postat će Dom mladih. U Domu mladih će se i dalje održavati prigodni programi, kao što su školske priredbe i slično, ali on će biti prvenstveno namijenjen mladima.
*Kada se govori o dugoročnom razvoju Paga, što se u 2012. godini napravilo kako bi grad Pag imao dovoljnu količinu vode?
– Počeli smo s izgradnjom vodovodne infrastrukture na području cijelog grada Paga. Jedan od najvećih i najznačajnijih projekata u 2012. godini je izgradnja cisterni, odnosno bušotina i vodospreme kapaciteta 1.000 metara kubičnih u mjestu Vrčići, odakle će se dobivati oko 60 litara vode u sekundi. Pag će prvi put u svojoj povijesti imati vodocrpilište s kvalitetnom vodom. Postojalo je vodocrpilište Velo blato, ali voda iz Velog blata nije dovoljno kvalitetna. Nakon pronalaska kvalitetne vode u Vrčićima izgrađene su bušotine i vodosprema i počelo se raditi na izgradnji vodospreme u Košljunu i cjevovoda od Košljuna do Proboja i Svetog Martina. Vodu iz izvora u Vrčićima među prvima će dobiti naselje Vlašići, koje još jedino na području grada Paga dobiva vodu iz Velog blata. Moderan vodoopskrbni sustav prvi put će dobiti i naselja Košljun i Proboj. Od vodospreme kod Svetog Martina izgradit će se transportni cjevovod do Šimuna.
Potpore države
 *Što se namjerava napraviti s vodocrpilištem Velo blato?
– Velo blato više nema funkciju glavnog vodocrpilišta, ali ima vodovodnu infrastrukturu i to ćemo iskoristiti. Napravit će se vodovodni sustav na koji će se moći priključiti poljoprivredne površine i pašnjaci. Poljoprivrednicima i ovčarima ćemo, po vrlo povoljnim cijenama, omogućiti priključak na vodovodni sustav Velog blata.
*Kako će se osigurati dovoljno električne energije?
– U 2012. godini je izrađena projektna dokumentacija i dobivena je građevinska dozvola za proširenje trafostanice T 110 na T 120. U taj projekt HEP će uložiti 26 milijuna kuna, a izgradnjom nove trafostanice osigurat će se dovoljno električne energije za gospodarsku zonu i za sva naselja na području grada Paga.
*Jeste li zadovoljni potporom države u realizaciji projekata?
– Izuzetno sam zadovoljan sredstvima koja smo dobili od države jer smo, zahvaljujući tome, uspjeli napraviti neke vrlo značajne projekte. Napravili smo prvu fazu led-rasvjete za što smo iz državnog proračuna dobili 800.000 kuna. Nastavit ćemo s postavljanjem led-rasvjete u naseljima Dinjiška, Vlašići, Smokvica, Stara Vas, Vrčići, Košljun i Šimuni. Zahvaljujući državnoj potpori napravljena je projektna dokumentacija za magazine i napravljeno je sondiranje, a to je uvjet za uređenje magazina u jedinstven kompleks. Dobili smo i sredstva za izradu projektne dokumentacije za uređenje utvrde Fortica. Grad Pag je od HBOR-a dobio 500.000 kuna, a od HEP-a dva milijuna kuna za novu električnu mrežu. Zahvaljujući tim sredstvima na Vodicama su izvađeni stari električni stupovi i postavljeni su podzemni elektrovodovi. Hrvatske šume su financirale pošumljavanje 14 hektara borove šume, izgradnju makadamske ceste od Stare Povljane do Smokvice i od Smokvice do Vlašića. Napravljen je pristup do obale u Vlašićima kako bi se moglo lakše doći do otočića Sikavac gdje će u veljači početi arheološka istraživanja.
*Kako napreduju radovi na izgradnji kanalizacijskog sustava?
– Sa zadovoljstvom mogu reći kako smo u 2012. godini počeli s gradnjom kanalizacije i vodnih građevina, odnosno vodosprema. To su najvažniji projekti u Pagu u posljednjih pedeset godina. Rade se tri vodospreme, u Vrčićima, Košljunu i Svetom Martinu s novim cjevovodom prema Proboju. Vrijednost tog projekta je 14 milijuna kuna, a 90 posto sredstava osiguravaju Hrvatske vode. Uz pomoć Hrvatskih voda gradi se druga faza kanalizacije na Vodicama za što je osigurano devet milijuna kuna, a radovi će, po ugovoru, završiti do 1. travnja 2013. godine. Radi se kanalizacija na Lokunji, Svetoj Jeleni i Svetom Grguru, a za te projekte je osigurano devet milijuna kuna. Radovi će biti završeni do 1. lipnja 2013. godine. Radi se i druga faza kanalizacije na Bašaci, a vrijednost tog projekta je 3.700.000 kuna. Radovi će biti završeni do početka ožujka 2013. godine. Jedan od posebno značajnih projekata, a kojeg radimo u suradnji s Hrvatskim vodama, je izgradnja nove kanalizacije na Katinama i na Macelu. Uz kanalizaciju će se izgraditi i nove pumpe. Vrijednost tog projekta je 3.500.000 kuna. Radovi na izgradnji kanalizacije na Katinama i na Macelu će početi sredinom siječnja, a bit će završeni do 1. lipnja 2013. godine.
Brojne manifestacije
*Kako ste uspjeli dobiti potporu Hrvatskih voda za toliko projekata?
– Sredstva smo dobili zahvaljujući tome što smo na vrijeme pripremili potrebnu dokumentaciju. Na pripremi dokumentacije smo radili dvije godine, javili smo se na natječaj i dobili smo sredstva. Izgradnja kanalizacije na Vodicama, Bašaci, Svetoj Jeleni, Svetom Grguru, Bašaci, na Katinama i na Macelu poboljšat će kvalitetu života stanovnika Paga, a imat će veliko značenje i za kvalitetan razvoj turizma. Izgradnjom kanalizacije na Katinama i na Macelu spriječit će se stvaranje neugodnog mirisa koji se pojavljuje za jakih oseka i ljeti. Nakon izgradnje kanalizacije na svim navedenim područjima Ggrad Pag će biti jedan od gradova u Hrvatskoj s najbolje uređenom kanalizacijskom infrastrukturom. Nakon izgradnje kanalizacije više neće biti potrebne septičke jame, a to će imati pozitivan učinak i na ekologiju jer će Paška uvala postati još čišća.
*U 2012. godini su se dogodile neke pozitivne promjene u organizaciji zdravstvene zaštite na području grada Paga, ali i u Općinskom sudu.
– Promjene koje su se dogodile u organiziranju zdravstvene zaštite na području grada Paga su izuzetno značajne za stanovnike svih mjesta na području grada Paga, ali i za turiste. Pag je dobio pet novih timova hitne medicinske pomoći. Otvorila su se nova radna mjesta, a za Pag je svako radno mjesto izuzetno značajno. Iz Novalje su u Općinski sud u Pagu vraćeni svi predmeti iz gruntovnice. Želio bih napomenuti kako je Grad Pag pomogao u uređenju vanjske i unutarnje stolarije na zgradi Općinskog suda. No, napravljeno je još nešto. Preseljeno je sjedište Prekršajnog suda, a i Uredi državne uprave su iz stare zgrade u Koludraškoj ulici preseljeni u prizemlje zgrade u Ulici bana Josipa Jelačića.
*Koje je programe Grad Pag organizirao, suorganizirao i financirao u 2012. godini?
– Grad Pag je financirao, sufinancirao, organizirao ili suorganizirao brojne programe. Nastavili smo s uređenjem Starog grada, arheološkog područja i marijanskog svetišta. Uredili smo zelene površine, postavili smo zeleni tepih i sustav zalijevanja zelenih površina pomoću računala. Završili smo obnovu mosta Katine, a taj projekt je u cijelosti platio Grad Pag. Završena je i obnova Kneževog dvora gdje se održavaju razni kulturni programi, a u veljači će se u Knežev dvor preseliti sjedište gradske uprave. Prvi put smo u Pagu organizirali Stožer civilne zaštite u koji su uključeni Grad Pag, DVD Pag, gradske institucije i gradske tvrtke. Organizirali smo Treći međunarodni festival čipke, na najvišem otočnom vrhu Svet Vid je izgrađen zavjetni križ u suhozidu, a u Gorici je provedena akcija čišćenja okoliša. U Pagu je održano finale „Jadranskih igara”…
Advent u Pagu
*Ove godine je prvi put u Pagu organiziran program pod nazivom Advent u Pagu.
– Advent je vrijeme radosti i obiteljskog druženja, molitve, svečanih liturgija, ukrašavanja domova. Odlučili smo u Pagu napraviti nešto novo, odlučili smo napraviti program koji će uljepšati božićne blagdane. U Kneževom dvoru je bila postavljena Kuća Djeda Mraza, a na Trgu Petra Krešimira IV. je bio postavljen adventski vijenac. Izvodile su se i žive jaslice. Posljednjeg dana adventa djeci su podijeljeni darovi, a članovi grupe „Paška alka” su napravili koledu, skuhali su jelo i radili su kuhano vino, te su izveli žive jaslice. U Pagu nikada nije održan takav bogati adventski program kao ove godine. Adventski program su došla pogledati i djeca iz Novalje i Kolana. Za vrijeme adventa su umirovljenicima podijeljene božićnice.
*U 2012. godini pokrenut je još jedan novi projekt pod nazivom „Pag-srednjovjekovni grad”.
– Nositelj tog projekta je Centar za kulturu i informacije Pag. U sklopu projekta „Pag-srednjovjekovni grad” obnovljen je paški kaban, obnovljene su srednjovjekovne odore plemića, plemkinja, pučanki, pučana, streličara, gradskih stražara, gradskog vijećnika i paškog alkara. Te programe je posjetilo oko sedam tisuća turista, a medijski odjek tih programa bio je izuzetno velik.
*Jeste li zadovoljni turističkom sezonom u 2012. godini i što je napravljeno za obogaćivanje turističke ponude?
– Uvijek može biti bolje, ali sam općenito zadovoljan rezultatima turističke sezone. Prije početka turističke sezone uređene su zelene površine, a uređen je i velik broj plaža. Na plaži Mađarica je postavljen ugostiteljski objekt s ležaljkama, suncobranima, tuševima, sanitarnim čvorom i ugostiteljskim sadržajima. U Šimunima i Vlašićima su uređene plaže, a napravljeno je i devet kilometara novih biciklističkih staza. Napravljen je besplatni pristup internetu, interaktivni vodič grada Paga i SMS-sustav naplate parkiranja. Predstavili smo Pag na turističkim manifestacijama i sajmovima u Hrvatskoj i inozemstvu. No u Pagu je malo hotelskih ležajeva i zbog toga moramo potaknuti izgradnju turističkih zona, hotela i drugih turističkih sadržaja. U turizmu se može otvoriti veliki broj radnih mjesta, ali ne samo sezonski. Nakon uređenja starog pogona solane i Lokunje, turistička sezona će se produljiti, a nakon izgradnje hotela i drugih turističkih sadržaja povećat će se broj turista. To su naši ciljevi i za to stvaramo uvjete, a rezultati našeg rada pokazat će se uskoro.


 POSTOJI STRATEGIJA DUGOROČNOG RAZVOJA




Postoje prigovori kako Grad Pag nema strategiju dugoročnog razvoja?
– To nije točno. Grad Pag ima strategiju dugoročnog razvoja i na tome temeljimo svoj rad. Strategija dugoročnog razvoja Paga polazi od osnovne činjenice kako je za razvoj potrebno osigurati infrastrukturu te dovoljnu količinu vode i električne energije. Izgradnjom kvalitetnog vodoopskrbnog sustava i elektrifikacije omogućit će se izgradnja gospodarske zone te razvoj malog i srednjeg poduzetništva, obrta i turizma. U Pagu je najvažnije zadržati mlade, a to se može postići samo otvaranjem novih radnih mjesta. Za izgradnju novih objekata u turizmu i gospodarstvu komunalnu naknadu ćemo smanjiti sa 90 na 40 kuna po metru prostornom. Poduzetnike ćemo osloboditi većine davanja i pružit ćemo im podršku. Želimo da Pag postane prepoznatljiv po brzini dobivanja dokumentacije potrebne za gradnju i po povoljnim cijenama za investicije. Dakle, cilj je izgradnja infrastrukture kao temelja za razvoj turizma i gospodarstva općenito, otvaranje novih radnih mjesta i zadržavanje mladih u Pagu.


 ZA MAGAZIN 10 MILIJUNA EURA IZ EU FONDOVA


*U 2012. godini se počelo raditi na pripremanju projektne dokumentacije za uređenje magazina, starog pogona solane i Lokunje, a to bi trebalo biti u funkciji razvoja turizma. Jeste li našli strateškog partnera?
– Pronašli smo strateškog partnera za uređenje magazina, starog pogona solane i za uređenje Lokunje. U nekadašnjem starom pogonu solane će se izgraditi manji hotel sa 250 ležajeva, na mjestu stare kuglane će se izgraditi dva bazena, otvoreni i zatvoreni. Zatvoreni bazen i hotel će biti sadržajno povezani s Lokunjom gdje se nalazi ljekoviti mulj koji će se koristiti za liječenje. Na taj način će se turistička sezona produžiti od dva na deset mjeseci u godini. Tri godine smo radili na izradi dokumentacije za uređenje magazina i s projektima ćemo se natjecati za sredstava iz fondova Europske unije i očekujemo kako ćemo za uređenje magazina dobiti oko 10 milijuna eura. U veljači će se organizirati prezentacija projekta uređenja starog pogona solane, magazina i Lokunje i tada ćemo javnosti predstaviti strateškog partnera.