Četvrtak, 28. ožujka 2024

Weather icon

Vrijeme danas

16 C°

Kolijevka bajama je zemlja plemenitih ljudi

06.02.2021. 07:45


 
U Japanu su dani cvjetanja trešnje nacionalna svetkovina. Milijuni Japanaca u tom kratkom i blaženom isječku vremena svake godine utonu pod rascvjetalim trešnjama u meditativna razmatranja o čudesnoj ljepoti i moći prirode te krhkosti i prolaznosti života. I među nama ima čudaka koji taj isti zenovski osjećaj i uvid njeguju i svetkuju kad u danima kasnog siječnja i početka veljače u uzmorskim đardinima i na našim škojima propupaju i otvore se predivni bijeli i roza cvjetovi. Cvjetovi bajama!
Od njihove ljepote i mirisa u našoj duši iščezne zima i otvore se dveri životodajnog proljeća, iako su pred nama još mnoge zimske ure i marčane bure. Još kao maloj bi mi se oči punila njihovom ljepotom i nosnice opojnim mirisom. Prva moja florenzička njuškanja bila su baš na 150 godina starom bajamu ispred didove kuće. Obavezno bih ubrala par grančica za moju mamu, a onda bi se ti cvjetići šepirili u vazi kao da su najljepše orhideje.
Otada je prošlo već i ponešto ljeta, a moja ljubav prema rascvjetanom bajamu i svemu što se krije u njegovom cvijetu postajala je još snažnija. Bajam je međaš tame i svjetla, a njegov cvijet je kao svjetionik koji nas sigurno vodi pod okrilje topline i života. Jedan grčki mit priča da je bajam niknuo iz nesretne ljubavi u kojoj su svoje role imali heroji, ljudi i bogove, kako to već biva u starogrčkim besjedama. Akamante je bio heroj, koji na putu za Troju upoznao princezu Filide i već na prvi pogled rodila se nježna i potresna ljubav. Djeva je potom čekala svog dragog deset godina da se vrati s trojanske bojišnice. A kad je izgubila svaku nadu, od ljubavi i tuge je umrla. Božica Atena, raznježena ljubavnom pričom pretvori djevu u stablo bajama. Akamante je zakasnio, ali je odjurio do stabla i strasno ga zagrlio, a Filide je uzvratila ljubav tako što su istog časa iz golih grana procvjetali bajamovi cvjetovi. I dan danas zagrljaj dvoje zaljubljenih se može svjedočiti u proljeće, kada bajami procvjetaju… Stablo je simbol nade, jer nas podsjećaju da se život vraća u beskrajnom krugu izmjene, ali i krhkosti, jer ti divni cvjetići su u cvatu samo kratko vrijeme…
Priču možete protumačiti prema vlastitim sklonostima, ovisno o tome kako gledate na ljubav, vječnost, tragične ili sretne završetke, za što je bajam idealan model s obzirom na svoja dva izdanja: slatko iliti dulcis i gorko iliti amara. Slatki bajam koristimo u brojnim nutricionističkim i zdravstvenim rolama dok gorki nije jestiv, štoviše, otrovan je, ali prepun vitamina B17, a koristi se u kozmetici, izradi likera i prehrambene arome.
To je najstarije kultivirano voće, podrijetlom iz Perzije- Irana a prijevod iz njihovog jezika za tu zemlju je: »Zemlja plemenitih ljudi« Koliko saznajem o njihovoj kulturi to zaista i je zemlja plemenitih ljudi, gdje je gost svet a dobrodošlica zakon. Sviđa mi se ideja da bajam potiče iz takve koljevke.
Pripada porodici ruža, poput šljive, marelice ili trešnje, a u ozbiljnim krugovima se odaziva na ime Prunus amygdalus. Kako to već biva i u ljubavi, zaboravit ćemo na bajamove gorke plodove i ovoga puta prigrliti samo slatke. Kod bajama najčešće koristimo sjeme. Ona zelene ovojnica je zapravo plod, a ljuska koju kamenom ili čekićem razbijamo je koštica, ali i oni imaju svoju upotrebnu vrijednost baš kao i lišće bajama. Recimo, koštica se koristi kod zubobolje, ali i kao čaj za mokrenje. A u sjemenu ili onome dijelu kojeg svi koristimo kriju se proteini, zdrave masti, mangan, magnezij, bakar, fosfor, riboflavin (B2), vitamin E, vlakna…
Svako od tih skrivenih bajamovih blaga, a pogotovo u sinergiji, čini za nas puno dobrih stvari. Redovito grickanje bajamovih sjemenki potvrđeno prevenira rizike od srčanog udara, među ostalim i tako što smanjuje nezdrave masnoće u krvi, ali i tako što vitamin E čini krvne žile elastičnim dok bakar pomaže sintezi crvenih krvnih zrnaca. Svim tim krvožilnim i srčanim blagodatima što ga bajam pruža našem organizmu treba dodati i njegovu sposobnost da topi masne naslage u predjelu trbuha. Dobra je i vijest da smanjuje glikemijski indeks drugih namirnica i na taj način kontrolira šećer u krvi. Bajam je dobar i protiv žgaravice, ali i za moždane vijuge, štiti od slobodnih radikala i sprječava nastanak žučnih kamenaca, alkalizira organizam, poboljšava raspoloženje…..
Bademovo ulje je vrhunsko za masažu, suhu i prerano ostarjelu kožu, strije i opekotine, izrastanje kose, čvrstoću noktiju, prevencija upale i oštećenja mišića prilikom vježbanja…
E nije samo najčešći solo izgovarani samoglasnik u dalmatinskom narječju, već i ime magičnog vitamina kojeg je u popriličnim količinama u bajamu i koji nije samo snažni prirodni antioksidans već i najodgovorniji za zdrave i uredne spolne funkcije. Bajam zahvaljujući tome može oseku libida dovesti do plime. Taj zanimljivi učinak su primijetili i Stari Rimljani, pa je bajam postao simbol vjenčanja.. I dan danas se poklanjaju uzvanicima na piru bajami, njih pet. Od kojih svaki predstavlja jedan simbol: djecu, sreću, dobro zdravlje, ljubav i sudbinu…