Najveća ovosezonska pobjeda

Autor: Roman Morović

05.05.2009. 22:00

Pred svega petstotinjak gledatelja u dvorani Krešimira Ćosića košarkaši Zadra sinoć su, prema očekivanjima, bez ikakvih problema nadigrali slabašnu momčad Dubrovnika sa visokih 128-74. Zadar je od prve minute susreta bio u vodstvu, a serija 12-2 kojom su se gosti krajem prve i početkom druge četvrtine spustili na osam poena zaostatka nije nimalo poremetila planove momčadi Zmage Sagadina. Od tog trenutka prednost domaćih samo je rasla i rasla i na kraju dosegla najviših +54 ove sezone. Ulogu Tomislava Ružića koji je na prvoj utakmici u Dubrovniku postigao 33 poena sinoć je preuzeo kapetan Todor Gečevski (32p 13 sk, val. 47), a posebno vrijedi istaknuti odličnu igru povratnika na teren Roka Stipčevića koji je pokazao da je na pravom putu potpunog povratka nakon loma ruke. Vrlo raspoloženi bili su i Damir Rančić (20 p, trice 5/8), te Jere Macura (15p, 5sk), no pohvale idu cijeloj momčadi koja je odigrala odgovorno i koncentrirano od prve do posljednje minute, baš onako kako je prije utakmice zahtjevao trener Sagadin. Dvocifreni broj poena Lučića i Prejeana, te pokoja trica Šćepanovića bilo je sve što su gosti sinoć ponudili i na kraju se u Dubrovnik vraćaju s najvećim ovosezonskim porazom, a vjerojatno i jednim od najvećih u povijesti kluba.
Razigrani Stipčević
Zadar je koševima Macure poveo 3-0 i od tada više nije ispuštao vodstvo do kraja utakmice. Prvi koš za goste postigao je Amerikanac Dejon Prejean nakon čega Zadrani serijom 5-0 dolaze do +6, 8-2. Vranješ i Šćepanović u dva su navrata smanjili zaostatak Dubrovnika na -3, a nakon Škifićeve dvice za 16-12, domaći su se razigrali i prvi put došli do dvocifrene razlike. Serijom 14-0 Zadar je poveo 30-12 i od tog trenutka bilo je samo pitanje s kolikom će razlikom momčad Zmage Sagadina dobiti ovu utakmicu. Dvije minute prije kraja prve četvrtine Zadar je promašio jednu kontru za +20, a gosti su to kaznili serijom od osam uzastopnih poena i približili se na -10, 30-20. Kod rezultata 32-22 jedan su koš gostiju suci prvo poništili pa potom priznali, a u kratkoj dvominutnoj pauzi dok su vijećali za zapisničkim stolom jedan je gledatelj sa tribina povikao. – Ajde brže, počet će liga prvaka – aludiravši pritom na sinoćnju polufinalnu utakmicu između Chelsea i Barcelone koja je većini gledatelja očito bila zanimljivija od sraza Zadra i Dubrovnika. Tim se „spornim” košem Dubrovnik približio na -8, a serijom 6-0 Rančić je vratio domaćima dvocifrenu prednost 38-24. Zadar se ubrzo odvojio i na +15, a kod gostiju vrijedi ubilježiti tek pet poena Oštrića i tricu Prejena. Do kraja poluvremena razigrani Rok Stipčević, vidno željan igre, ubacio je 11 poena (tri trice) i Zadar je poveo sa +23, 58-35. U posljednjoj minuti prvoga dijela po pet poena ubacili su Gečevski za domaće i Lučić za goste tako da se na odmor otišlo s vodstvom Zadra 63-40.
Gečevski maestralan
Gečevski i Lučić otvorili su i drugo poluvrijeme, a nakon trica Rančića i Šćepanovića rezultat je bio 69-46. Gečevski i Macura tada rade seriju 6-0 za visokih +29 Zadra, 75-46. Centarska linija Zadra i ovoga je puta, kao i u Dubrovniku, dominirala utakmicom, a domaći su prvi put poveli sa više od trideset razlike tricom Rančića za 85-53. Kada su izišli Gečevski i Macura njihov posao nastavili su Ružić i Boisa, a rezultat na semaforu stalno je rastao u korist Zadra. Dvije minute prije kraja treće četvrtine u igru je ušao i mladi Pavle Marčinković koji je uskoro postigao i svoje prve poene na utakmici, koš i dodatno bacanje za 95-59. I u posljednjoj četvrtini Zadrani su postigli preko trideset poena došavši tako do najvećeg broja postignutih koševa u jednoj utakmici ove sezone (128), a na kraju i do najveće razlike +54.

ZADAR – DUBROVNIK 128:74

(30:18, 33:22, 34:19, 31:15)
Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja 500. Suci: Legović (Rijeka), Terlević (Kastav) i Hadžić (Pula).
ZADAR: Rančić 20, Stipčević 21, Marčinković 7, Johnson 8, Prostran, Gečevski 32, Ružić 9, Popović, Macura 15, Car 9, Boisa 7. Trener: Zmago Sagadin.
DUBROVNIK: Radić, Šćepanović 14, Prejean 13, Karač, Kralj 4, Oštrić 5, Vranješ 9, Hajdić 6, Lučić 13, Škifić 2, Perić 5, Hezonja 3. Trener: Darko Kunce.
Slobodna bacanja: Zadar 15-21, 71%; Dubrovnik 15-23, 65%.
Šut za dva: Zadar 34-49, 69%; Dubrovnik 16-41, 39%.
Šut za tri: Zadar 15-26, 58% (Rančić 5, Stipčević 4, Gečevski 4, Car, Boisa); Dubrovnik 9-19, 47% (Šćepanović 3, Prejean, Oštrić, Vranješ, Hajdić, Perić, Hezonja).
Skokovi: Zadar 39 (11), Dubrovnik 21 (6).
Osobne pogreške: Zadar 20; Dubrovnik 22.

PRVI KOŠEVI STIPČEVIĆA NAKON OZLJEDE

U sedmoj minuti susreta sa Dubrovnikom Rok Stipčević postigao je svoje prve poene nakon ozljede ruke zarađene na četvrtfinalnoj utakmici Eurokupa u Torinu protiv Bilbaa. Iako se za 23 minute igre u Dubrovniku prije tri dana nije upisao u strijelce, Stipčević je sinoć bio vrlo raspoložen i željan igre. Na koncu je za 22 minute provedene u igri ubacio 21 poen (4 trice) uz sedam sokova i četiri asistencije čime je ostvario valorizaciju od 29 indeksnih poena. Najveću valorizaciju jednog igrača Zadra ove sezone ostvario je kapetan Todor Gečevski koji je na kraju sakupio impresivnih 47 indeksnih poena.