Laka pobjeda unatoč nervoznom početku

Autor: Roman Morović

05.05.2010. 22:00

Jedanaestu uzastopnu pobjedu u ligi za prvaka upisali su sinoć košarkaši Zadra. Gotovo nevjerojatno zvuči podatak da je Zadar do prvog vodstva na utakmici došao tek u 14. minuti, kada je dvije trice povezao Marko Car za 22-19. Sve do tog trenutka Darda je u Krešinom domu igrala bolje i vodila, sredinom prve četvrtine čak i sa najviših devet razlike, 3-12. Zadrani su u utakmicu ušli neozbiljno, dekoncentrirano i nervozno, što je rezultiralo s nekoliko promašaja šuteva, koje bi u pravilu pogađali, a na drugoj strani dominirao je Kamaldin Gamma sa šest poena i dvije blokade u prvih nekoliko minuta. Tek su se serijom 7-0 domaći uspjeli približiti na -2 (10-12), a nakon novih poena Gamme, preko Plaisteda i Morovića i izjednačiti na 14-14, minutu i pol prije kraja prve četvrtine. Ipak, Čamagajevac i Krešić košem sa sirenom osigurali su Baranjcima +3 na prvom malom odmoru, a ista je razlika bila i u 12. minuti (16-19). Nakon dvije vezane trce Cara, Komadina i Gamma još su jednom vratili vodstvo na stranu gostiju, koji su zaradili i pljesak malobrojne zadarske publike. Novom tricom Cara Zadar je opet poveo, 25-23 i od tog trenutka više nije ispuštao vodstvo. Pri rezultatu 27-25, Stipčević i Car napravili su seriju 9-0 za prvo dvoznamenkasto vodstvo, 36-25, dvije minute prije kraja prvog poluvremena, ali i dalje stvari na terenu nisu funkcionirale onako kako su Zadrani zamislili uoči utakmice. S minusom od devet poena na poluvremenu gostujući trener Damir Voloder mogao je svakako biti zadovoljan, dok je Danijel Jusup u svlačionici sigurno imao što za reći svojim igračima. Prvih pet minuta drugoga dijela Zadrani su još uvijek bili u grču. Gamma, Čamagajevac i Krolo držali su Dardu na pristojnih desetak razlike, 44-34, a tek tada je krenuo Zadar. Serijom 9-0 (Perić 4, Morović 3, Plaisted 2) odvojili su se domaći na velikih +19, 53-34 i od tada je utakmica krenula ležernijim ritmom. Stipčević je s istekom vremena pogodio tricu za 62-40, a početkom posljednje dionice u igru su ušli i mladi zadarski igrači. Šarlija, Bilan i Batur su napravili seriju 8-2 za +28, 70-42, što je malo zagrijalo atmosferu u, dotad prilično mirnoj, dvorani. Posljednjih nekoliko minuta zadarska petorka bila je Marčinković, Batur, Škifić, Šarlija i Bilan, a konačnih 80-52 lako je moglo biti i uvjerljivije. Zanimljivo, prvi zadarski centarski par Ružić – Boisa, utakmicu je zaključio s negativnom valorizacijom. Kapetan je šutirao 0-6 (val. -4), dok je Gruzijac, unatoč četiri poena imao jedan negativan indeksni poen. No, lošiju napadačku večer centara nadoknadili su bekovi, Stipčević, Car i Morović, koji su postigli više od pola poena svoje momčadi. Na koncu, što je uostalom i najvažnije, pišu se dva boda i Zadrani se sada okreću važnom gostovanju kod Zagreba u nedjelju, gdje eventualnom pobjedom mogu osigurati startnu jedinicu uoči doigravanja.

A-1 liga prvaka, 11. kolo

Rezultati: Zadar – Darda 80:52, Cibona – Cedevita 91:79, Zabok – Zagreb 84:97, Trogir – Svjetlost 80:89.
Darda 11 1 10 752:966 12
 Raspored 12. kola: Zagreb – Zadar (nedjelja, 17,30). Subota: Darda – Cibona, Cedevita – Trogir, Svjetlost – Zabok.

ZADAR – VROS DARDA 80:52

(14:17, 22:10, 26:13, 18:12)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 1000. Suci: Radojković (Split), Basarić (Split) i Kardum (Šibenik).
ZADAR: Perić 8, Stipčević 17, Boisa 4, Batur 5, Šarlija 6, Marčinković 2, Ružić, Bilan 4, Morović 12, Car 13, Škifić 3, Plaisted 6. Trener: Danijel Jusup.
DARDA: Komadina 7, Ridl 4, Katavić 7, Lozančić 2, Dogman , Krolo 4, Mandić, Gamma 20, Ćutuk, Čamagajevac 6, Krešić 2. Trener: Damir Voloder.
Šut za dva: Zadar 19-46, 41%; Darda 13-35, 37%.
Šut za tri: Zadar 11-23, 48% (Stipčević 4, Car 4, Morović 2, Batur); Darda 3-15, 20% (Gamma, Čamagajevac, Katavić).
Slobodna bacanja: Zadar 9-18, 50%; Darda 17-24, 71%.
Skokovi: Zadar 35 (25+10); Darda 27 (22+5).
Osobne pogreške: Zadar 21; Darda 23.