Nakon preokreta, poraz u produžetku

Autor: Roman Morović

05.08.2009. 22:00

Hrvatska muška U-16 reprezentacija porazom je otvorila Europsko prvenstvo u Kaunasu. Izabranici Damira Rajkovića uspjeli su, tricom Ramljaka u posljednjoj sekundi, izboriti produžetak nakon što su u jednom trenutku utakmice protiv Španjolske zaostajali čak 16 poena, no u produžetku sreća nije bila na njihovoj strani.
Španjolci su puno bolje otvorili susret, odmah su poveli 8-3, a pred kraj prve četvrtine prvi su put imali i dvoznamenkastu prednost, 18-6. Ramljak je tricom zaključio prvu i otvorio drugu četvrtinu za 18-12, a ista je razlika bila i u 15. minuti, nakon što je svoje prve koševe na prvenstvu ubacio Zadranin Roko Jurlina (24-18). Ipak, do kraja prvoga dijela Španjolci se ponovno odvajaju na dvocifrenu prednost, najviše +14, te na odmor odlaze s prednošću 36-24. U prvih pet minuta drugog poluvremena Španjolska je u dva navrata imala najviših +16 (40-24, 43-27), no Hrvatska do kraja treće četvrtine radi seriju 10-1 i uoči posljednjih deset minuta zaostaje sedam poena, 44-37. Točno šest minuta prije kraja rezultat je bio 50-39 u korist Španjolaca i djelovalo je tada da je utakmica riješena, no Hrvati se nisu predavali. Razigrao se Boban, pogodio dvije trice, priključili su mu se Šarić i Ramljak i dvije minute prije kraja utakmice Hrvatska dolazi do svog prvog vodstva, 53-54. Minutu prije kraja ponovno vodi Španjolska (55-54), a nakon dvije promašene trice Hrvatske, Pampano pogađa dva slobodna bacanja za 57-54, pet sekundi prije kraja. No, tada stvari u svoje ruke uzima odlični Marko Ramljak koji pogađa tricu sa sirenom za produžetak, 57-57. Iako je, Španjolska u dva navrata u produžetku imala +3 Hrvati su došli nadomak pobjedi kada je pri rezultatu 65-63, 23 sekunde prije kraja, Fernandez zaradio tehničku pogrešku. Ipak, Čubrić je pogodio samo jedno slobodno bacanje, a potom i izgubio loptu, a nakon jednog slobodnog bacanja Cerqueire za 66-64, Ramljak je promašio šut za novi produžetak.
Jedini Zadranin u ovoj reprezentaciji Roko Jurlina za osam je minuta ubacio sedam poena uz stopostotan šut za dvicu i samo jedno promašeno slobodno bacanje te ostaje pomalo nejasno zašto ga izbornik u ovom susretu nije više koristio. U drugom susretu ove skupine Njemačka je pobijedila Češku 75:64, a Hrvatska danas u 19.15 igra protiv Češke.

Španjolska66 – Hrvatska64 (18:9, 18:15, 13:20, 9:7

Španjolska: Motos 7, Medori, Sanz, Fernandez 8, Costa 3, Cerqueira 10, Pampano 5, Conde 2, Delgado 6, Suarez 8, Olaizola 6, Diez 11. Trener: Diego Ocampo.
Hrvatska: Čubrić 7, Junaković 1, Jurlina 7 (8 min, 3/3 za dva, 1/2 sl.bacanja, 1sk, 1as), Marić 1, Sirko 2, Buovac, Boban 14, Krstanović, Šarić 7, Vlaić, Ramljak 25, Mikulić. Trener: Damir Rajković.