FOTOGALERIJA: U igri ‘trči i pucaj’ bolje se snašli kvalitetniji gosti

06.10.2018. 19:05

Košarkaši Zadra nisu uspjeli u premijeri sezone na parketu Krešinog doma doći do prvih ovosezonskih bodova. Cedevita je pokazala zašto ju smatraju jednim od favorita ovog natjecanja, a domaćoj momčadi nije pomogla ni bučna potpora nešto više od četiri tisuće navijača koji su unatoč vidnom htijenju svojim ljubimaca razočarani napustili dvoranu.
Kvaliteta protivnika isplivala je u prvih 20 minuta igre nakon kojih je Zadar mogao čak biti i zadovoljan sa samo sedam poena zaostatka (37:44). Španjolac na klupi Cedevite, Sito Alonso, uspio je navesti Pipanovu momčad na ritam koji njemu odgovara. Brza igra, s puno tranzicije i ranog završavanja napada je nešto što na "vrućem parketu" Višnjika donosi više ploda gostujućim sastavima od teške i grčevite borbe bez lakih poena u čemu bi definitivno Zadar imao adut više za pobjedom. U toj tzv. 'run and gun' košarci, s tek 15 prekršaja ukupno u 20 minuta, Cedevitini igrači su preuzeli konce igre i malo-pomalo načimali Zadrane koji su na račun nekoliko skokova više u napadu uspjeli smiriti nalet gostiju na početku druge četvrtine kad su i imali najvećih do tada 11 viška (23:34). Ritam šuta kod Pipanovih igrača je u potpunosti izostao u tom razdoblju, a posebno se kroz prvu četvrtinu istaknuo u lošoj selekciji šuta Mario Little s čak četiri promašene trica, no spasio ga je njegov sunarodnjak Malcolm Grant s tri uspješna ubačaja iza perimetra. Razbudio se u drugoj četvrtini i Domagoj Vuković s kojim se donekle neutralizirao šuterski učinak (4 trice) raspoloženog Jamesa Bella, pa se u svlačionicu otišlo s dohvatljivih sedam minusa.
Uvidio je problem u mekanom pristupu svojih igrača i slovenski stručnjak koji je naredio borbeniji pristup u nastavku s kojim su uspjeli unijeti malo nervoze u Cedevitine redove. To se najbolje vidjelo na broju prekršaja u trećoj četvrtini. Bonus koji su zaradili polovicom treće dionice po prvi put u utakmici domaći košarkaši su se češćim izlascima na liniju za bacanja približili na 49:52, no katastrofalna kontrola skoka u obrani Pipanovih igrača vratila je Cedevitu u život. Mnoge povratne lopte su nakon uspješnih skokova u napadu pravodobno dolazile u ruke pravih španera Cobbsa i Bella te je zaostatak Zadra rapidno vraćen na osam poena (49:57), a ubrzo i udvostručen, jer krajem treće dionice Benite i Bell tricama donose 12 viška (58:70), a početkom četvrte Aguilar pogađa tricu za 15 prednosti gostiju (58:73). Da ne bi bijela zastava bila izvješena prerano pobrinuo se Lovre Bašić koji spušta s osam poena u nizu na 66:75, no nova mini serija Cedevite preko Krušlina i Benitea vraća utakmicu sedam minuta prije kraja u izvjesne vode (66:80). Iako se Zadrani nisu predavali, jasno je bilo i njima da je prilika za povratak u egal propuštena te da će prve bodove ove sezone morati tražiti u nekoj drugoj utakmici. Ranjena Cedevita je nanjušila krv te je završnicu utakmice iskoristila za povećanje svog vodstva na 18 poena (73:91), kojeg su srećom Grant i Krajina uspjeli u smiraju ušminkati prepolovivši ga na manje ružnih 10 poena. Najefikasniji u zadarskim redovima bili su Krajina s 21 te Vuković s 15 poena. Kod Cedevite su Bell i Cobbs s 18 ubačaja predvodili kolonu od čak šest dvoznamenkastih u njihovih redovima.
ZADAR 85
CEDEVITA 95
(19:23, 18:21, 21:26, 27:25)
ZADAR – Dvorana Krešimir Ćosić. Gledatelja: 4000. Suci: Damir Javor, Josip Radojković i Milan Nedović.
ZADAR: Grant 12 (1-2), Bašić 12 (2-2), Marić 8 (3-4), Krajina 21 (1-2), Vuković 15 (1-2), Brzoja, Špralja, Tomas, Little 9 (3-3), Božić 8 (2-2), Planinić. Trener: Aleš Pipan.
CEDEVITA: Cobbs 18 (3-3), Krušlin 9 (3-3), Benite 8 (2-4), Žganec 2, Stipanović 7 (1-3), Lima 12, Bošnjak, Cook 11 (0-1), Bell 18 (3-4), Aguilar 10 (2-2). Trener: Sito Alonso.
Šut za dva: Zadar 30-51 (59%); Cedevita 35-61 (57%).
Šut za tri: Zadar 8-17 (47%); Cedevita 13-25 (52%).
Slobodna bacanja: Zadar 17-21 (81%); Cedevita 12-16 (75%).
Skokovi: Zadar 22 (17+5); Cedevita 25 (16+9).
Osobne pogreške: Zadar 17; Cedevita 21.