Zadar dobio šest od posljednjih sedam, Cibona sedam od osam

PIXSELL

Košarkaši Zadra i Cibone drugi će ovosezonski derbi dočekati u sličnim raspoloženjima, jer su oboje pobijedili posljednje dvije utakmice, po jednu u ABA ligi i Kupu Krešimira Ćosića. Međutim, razlika je u tome što su Zadrani u prošlom kolu regionalne lige pauzirali, jer je njihova utakmica protiv Levskog u Sofiji odgođena pa su iznenada dobili gotovo dvotjednu stanku. S druge strane, Cibona je u ponedjeljak na domaćem terenu protiv Mega Leksa došla do devete pobjede i tako se izjednačila s Partizanom na diobi četvrtog mjesta regionalnog natjecanja.

Mavra vukao

Zagrepčani su, pri rezultatu 18:22 u devetoj minuti, napravili seriju od čak 15-0, koju je otvorio Jure Lalić, a onda se razigrao Dominik Mavra i sa dvije trice i tri asistencije (Krušlinu na tricu, te dvaput Žižiću) povukao svoje do +11, 33:22. Kada se Mega približila na -4 (37:33), Mavra je zabio još dvije trice, a jednu je pridodao Rozić za kraj poluvremena na +8, 49:41. Cibona je kontrolirala i treću četvrtinu, nastavio ju je služiti vanjski šut pa je uoči posljednjih deset minuta igre imala najvećih +14, 73:59. Međutim, gosti se nisu predavali i Miljenović ih je povukao do samo -4 (78:74) u 36. minuti. Ipak, Jagodić-Kuridža dvicom, te u završnici Ilievski i Mavra slobodnim bacanjima pobrinuli su se da pobjeda domaćih ne dođe u pitanje. Zadarski košarkaš bio je prvo ime "vukova" sa 14 poena i četiri asistencije, a pratili su ga Marin Rozić i Jagodić-Kuridža sa po 13 koševa, čemu je potonji pridodao i 11 skokova, te pet asistnecija. Formu u uzlaznoj putanji potvrdio je i Filip Krušlin sa 11 koševa, ali i mladi Ante Žižić, koji je dan ranije napunio 18, sa osam poena i šest skokova. Po devet su zabili Vlado Ilievski (3 asistencije, 5 izgubljenih lopti) i Jure Lalić (sve u prvom poluvremenu, 5 prekršaja), a šest Ivan Sirišćević. Goste su, pak, u odsutstvu Nikole Jokića, trenutačno najkorisnijeg igrača lige, predvodili novopridošli centar Dejan Musli sa 26 koševa, te Nenad Miljenović, kojemu je jedan skok nedostajao do "triple-double" učinka (16 koševa, 11 asistencija).

Prebrođeni odlasci

Nema dvojbe da je u zadarskom taboru ova utakmica bila pod posebnim povećalom, te da će sigurno i sljedećih dana biti prostora za analizu nove Cibone. Jer riječ je o momčadi koja se značajno promijenila u odnosu na prvi ovosezonski derbi u 4. kolu 20. listopada prošle godine. Cibona se tada provukla kroz ušicu igle (77:76) u prilično konfuznoj završnici u kojoj su i suci odigrali svoju ulogu, a Ante Nazor je kasnije za tu utakmicu kazao da ju je bilo teže izgubiti nego pobijediti. Međutim, otada se štošta promijenilo u zagrebačkim redovima. Nema više Jerela Blassingamea, koji je tada zabio 16, uz šest asistencija, a odnedavno ni Damira Markote, kojemu je to bila prva utakmica u sezoni i postigao je 13 koševa, uz devet skokova, dvije asistencije i tri osvojene lopte. Poneku minutu odigrali su i Devon Van Oostrum, koji je odavno napustio klub, te Davor Kus, koji je već dulje na listi ozlijeđenih, a u međuvremenu je Boris Barać, koji tada nije bio u sastavu Cibone, prešao u Zadar. Na Višnjiku, pak, nije bilo toliko promjena - nema tek Domagoja Bubala, ali ni ozlijeđenog Lovre Bašića, koji je pod tornjem imao solidnu rolu sa osam koševa i tri asistencije. Svakako, mnogo je više promjena doživjela Cibona, ali to se nije znatno osjetilo na rezultatima.

Pobjednički nizovi

Dapače, momčad Slavena Rimca je u vrlo dobroj formi i od posljednjih je osam utakmica izgubila samo jednu. I to kod Crvene zvezde u Beogradu, gdje se solidno držala tridesetak minuta (57:52), a onda potonula u završnoj dionici. Prethodno je pobijedila Metalca i MZT-a kod kuće, te Igokeu, Levskog i Olimpiju u gostima u ABA ligi, a na kraju 2014. Alkara u četvrtfinalu Kupa Krešimira Ćosića. Nisu sve utakmice bile dobre, dapače, u Sinju se Cibona jedva provukla u završnici, protiv Metalca je sretno obranila posljednji napad pa slavila nakon dva produžetka, a ni predstava u Sofiji nije bila baš na zavidnoj razini. No, pobjeđivala je i to joj uoči dolaska u Zadar nedvojbeno daje dodatnu dozu samopouzdanja. Odlazak nekih od nositelja igre nije bilo lako prevladati, ali iskočili su neki mlađi igrači, poput Mavre koji je, poslije odlaska Blassingamea, na prosjecima od 10,8 poena, te 2,8 skokova i asistencija za 22 minute po susretu. Ili vrlo talentiranog centra Žižića, te Krušlina, koji je također imao solidne role. Uz iskusniju okosnicu koju čine Ilievski, Siriščević, Rozić, Jagodić-Kuridža i Lalić, riječ je svakako o momčadi koju treba respektirati. No, daleko od toga da nema slabosti i Zadar će sljedeći ponedjeljak imati veliku priliku da joj se približi. Pogotovo ako zadrži formu s kraja prošle godine, ne računajući kup susret sa Zagrebom u kojemu je ipak izborena tijesna pobjeda. Godinu u ABA ligi momčad Ante Nazora zaključila je s pet pobjeda u šest susreta, a s obzirom na stanje u Levskom vjerojatno bi pobjednički otvorila i novu godinu da se utakmica odigrala. Je li ta odgoda momčadi odmogla jer je ispala iz natjecateljskog ritma ili joj je koristila da se dodatno podigne kroz treninge, ostaje za vidjeti, no sasvim sigurno je da će Zadrani u derbi ući puni samopouzdanja i želje da nastave tamo gdje su stali na kraju 2014.