7 C°

Deklasirali Riječane za potvrdu Lige za prvaka

06.03.2011. 23:00
Deklasirali Riječane za  potvrdu Lige za prvaka

Borik-Puntamika je nadmoćnom predstavom pred  500-tinjak gledatelja u Jazinama porazila riječki Kvarner  2010 te se s ta dva boda, nakon  četiri sezone igranja Lige za  ostanak, plasirala u Ligu za  prvaka.
Važnost utakmice očito nije  mnogo smetala Puntamičanima koji su od prve minute  zaigrali u svom stilu te su  nakon prvog prelaska u vodstvo tricom Marića za 5:4 za  šest minuta igre napravili nevjerojatnu seriju 19:5, koju je  zaključio njen začetnik Marić  poentiranjem iz kontre za  24:9. Ipak, u posljednje dvije  minute prve dionice gosti se  uspijevaju stabilizirati te smanjiti zaostatak na tek osam  poena pred ulazak u drugu  dionicu. Jugo je stavio tricu, a  nakon nekoliko neuspješnih  napada zelenih, Poščić u dva  navrata i Wisseh jednom postavljaju na 26:18, što je ponovno oživjelo riječke akcije u  ovom susretu. No to je trajalo  tek do početka druge četvrtine  koju je obilježio Petar Marić s  dvije trice i jednom dvicom što  je povratilo Puntamičane na  ugodnih 13 plusa (34:21). Uzvratio je na drugoj strani  Poščić polaganjem, no tada se  javio Škifić sa tricom i dvicom  te je razlika došla do najvećih  do tada plus 16 (39:23), što je  primoralo gostujućeg trenera  Smojvera na novu minutu odmora. Nije ni to pomoglo Riječanima koji su se sve više  morali suočavati s iznimno  agresivnom obranom zelenih,  a u napadu su bez problema  pronalazili put do mrežice.  Marićeva četvrta trica i ukupno 18 poen u utakmici je  značilo produbljivanje jaza gostiju koji su četiri minute prije  kraja prvog dijela gubili 42:23.  Krađa Ružića za nesmetan  kontranapad te dvije solo dionice Mrkića pri kraju poluvremena za odlazak na plus 23  (52:29) bila je potvrda da će  Plantakovi igrači lakše od  očekivanog pečatirati ulazak u  Ligu za prvaka. Prednost od  21 poen razlike (55:34) nakon  prvih 20 minuta igre bila je  više nego dovoljna garancija  za pobjedu na kraju, pogotovo  ako se uzme odnos snaga na  parketu gdje su Puntamičani  svojom demonstracijom  košarke u najmanju ruku ponižavali goste iz Rijeke. U  nastavku susreta trebalo je  održati stečenu prednost, a  Riječani su pokušavali nekim  čudom vratiti se u život. Nije  im loše krenulo, jer su u dva  navrata preko Pehara i Juge  dolazili do 17 minusa, no svaki  put su zeleni imali spremni  odgovor i razlika se održavala  oko 20 poena. U posljednjoj  minuti treće četvrtine se popela, nakon Jurjevićeve trice i  dvice, na najvećih 25 viška  (77:52). Umjesto Marića i Petanija, koji su davali ton u  prvom dijelu, publiku na noge  su svojim potezima nerijetko  tada dizali najmlađi Pešut i  Mrkić i sve je uz podršku  maškara s Puntamike bilo  spremno za veliko slavlje koje  se spremalo po završetku  utakmice. Uspjeh ulaska u Ligu za prvaka, koji prije sezone  nitko nije od njih očekivao,  bučno su proslavili igrači i  stručno vodstvo Kluba pjesmom na sredini parketa u  Jazinama koje će u sljedeća  dva mjeseca ponovno  ugošćavati sve najjače hrvatske klubove.
Najefikasniji pojedinac Borik-Puntamike bio je Petar  Marić sa 27 poena (4-4 za tri,  7-9 za dva), dok je kod gostiju  Puljko zabio 29 poena.
– Pao nam je velik kamen sa  srca. Pritisci su postojali da  moramo pobijediti i svaka čast  mojim igračima kako su reagirali i riješili ovu utakmicu u  svoju korist. Pripremili smo se  odlično za protivnika koji je  kvalitetna momčad i uspjeli  smo to sve odlično primijeniti  na parketu. Na kraju mogu  kazati da smo zasluženo ušli u  Ligu za prvaka, jer smo imali  kontinuitet tijekom cijele sezone u vrhu ljestvice dijeleći to  drugo mjesto s Alkarom – kazao je Neven Plantak, trener  Borik-Puntamike.

BORIK-PUNTAMIKA – KVARNER 2010 97:82

(26:18, 29:16, 24:22, 18:26)
ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 500. Suci: Srđan Dožai  (Zagreb), Luka Kardum i Davor Stojić (Šibenik).
BORIK-PUNTAMIKA: Mikulić (0-2), Mrkić 10 (4-5), Marić 27 (1-2), Čakarun  13 (1-3), Ružić 8 (2-2), Pešut 9 (1-3), Petani 7 (1-2), Škifić 14 (2-2), Marin,  Jurjević 5, Grabovac, Šarlija 4 (2-2). Trener: Neven Plantak.
KVARNER 2010: Pervan, Gaćeša 3 (1-5), Puljko 29 (7-8), Wisseh 8, Surina,  Jugo 9 (2-2), Maruna 3, Pehar 13 (3-6), Mažar, Poščić 9 (1-1), Filipović 6,  Boban 2. Trener: Jadranko Smojver.
Šut za 2: Borik-Puntamika 28-41 (68%); Kvarner 2010 27-37 (73%).
Šut za 3: Borik-Puntamika 9-26 (35%); Kvarner 2010 5-16 (31%).
Slobodna bacanja: Borik-Puntamika 14-23 (61%); Kvarner 2010 13-17  (76%).
Skokovi: Borik-Puntamika 28 (18+10); Kvarner 2010 20 (17+3).

A-1 liga košarkaša

Rezultati 17. kola: Borik-Puntamika – Kvarner 2010 97:82,  Alkar – Dubrovnik 84:72, Dubrava – Zabok 80:87, Trogir –  Split 80:96, VROS Darda – Svjetlost 105:93.
Redoslijed: Split 31, Borik-Puntamika, Alkar 28, Zabok, Dubrovnik 26, VROS Darda, Kvarner 2010 25, Svjetlost 23, Dubrava 22, Trogir 21
 Raspored 18. kola: Split – Borik-Puntamika, Zabok – Alkar, Dubrovnik – Trogir, Kvarner 2010 –  VROS Darda, Svjetlost – Dubrava.