Zadar je pravi, prvaka slavi!

Autor: Petar Jurić

06.06.2008. 22:00

Utakmica u Jazinama završila je u korist Zadra. Tako bi mogla početi neka agencijska vijest, treba još samo rezultat. I dodatak: Zadar je i drugi put hrvatski prvak. Za to mu je trebalo pet utakmica.
Iza takve šture vijesti mogu stajati redovi i redovi lijepih rečenica. O igri Zadra u petoj utakmici. O igri koja je bila na tragu prethodnih dviju utakmica u Jazinama. A jučerašnja je počela tako što je Zadar zube pokazao odmah. Najbolje o tomu svjedoči poen Jere Macura za 8:5 koje je došlo iz – kontre. To je trebalo, dakako, sagraditi i na način da se Splićani u svojim napadima počnu što više zaplitati. I što više lopta izgubiti. Naravno, opet su napade držali preko Perića, ali nije u tim napadima bilo tečnosti i lakoće.
Zadar je cijelo vrijeme bio u stavu, kako vole kazati treneri. K’o kobac kad vreba zeca. Iako je u prvoj četvrtini Zadar promašio sedam slobodnih bacanja (Macura pet), igra je bila takva da je sugerirala to da će Split ući u slijepu ulicu. I ušao je pa u prvoj četvrtini, unatoč onim nepogođenim slobodnim bacanjima Zadra, zaostao čak 12 poena. Eto, Zadar je bio spreman za veliki rezultat, poletan, energičan, siguran, rastrčan, eksplozivniji, brži, precizniji iz igre, s dovoljno kontrole ploče, obruča i reketa…
Iako je Split u drugoj četvrtini prošao dobro u cjelini ove priče to nije moglo za ukupan dojam značiti puno. Odnosno, nije moglo naškoditi Zadru. Split u drugoj četvrtini jest ubacio tri trice (Garnett, Batina i Perić) no njihove je igra u napadu svedena na trošenje vremena, na predugo traženje nejbolje postavljenog igrača. Ako je netko Damjana Rudeža svrstao među one koji mogu biti opasni šuteri, u ovoj je utakmici zorno demonstrirano kako takve natjerati da ispadnu nemoćni.
Ne može se protiv Zadra očekivati pozitivan rezultat ako zabijaju samo (i to relativno malo) neki ispod koša, a drugi ništa. Nekoliko koraka naprijed u svemu Zadar je otišao u trećoj četvrtini u kojoj je Andrej Štimac imao a) fantastičan učinak protiv Perića kad bi ga zapalo čuvati ga, te b) sjajno izdanje u napadu.
Perić je posve potonuo (zato je Subotić pokušao loptu prebaciti Sumiću), a na drugoj je strani štimac ukrcao 12 poena u trećoj četvrtini, a u četvrtoj pogodivši dvije trice nastavio ubijati suparnika. Kod rezultata 75:42 valjalo je uporabiti riječi koje djed ili baka kažu unučićima kad završe s pričom za laku noć – čiča, miča, gotova priča.
Samo, ovom zgodom nije trebalo otići na spavanje. Nikako!

ZADAR – SPLIT 89:65 (25:15, 19:17, 23:8, 22:25) ZADAR – Dvorana Jazine. Gledatelja: 4.500. Sudci: Muhvić (Karlovac), Dožai (Zagreb) i Radović (Dubrovnik).
ZADAR: Stallworth 3, Stipčević 10, Barać 8, Johnson 20, Prostran, Gečevski 8, Marčinković 3, Šarlija 2, Lalić 4 (2 – 2), Macura 7 (1-6), Štimac 21 (1-2), Brewer 3 (1-2)
SPLIT CO: Klarica 2, Sumić, Bilobrk, Delaš 5 (1-1), Rudež 2, Ivanov 9 (4-5), Stipanović 8 (2-4), Mladenov, Perić 21 (2 – 2), Sobin 2 (0-1), Garnett 9, Batina 7 (0-2)
Trice: Zadar 9-24, 38% (Stipčević 2, Johnson 2, Štimac 2, Barać, Marčinković); Split 4 – 22, 18% (Ivanov,Perić, Garnett, Batina).