Popović i Vujčić izvukli Hrvatsku

Autor: Roman Morović

06.09.2009. 22:00

Hrvatska košarkaška reprezentacija pobjedom je otvorila Europsko prvenstvo u Poljskoj. Izabranici Jasmina Repeše sinoć su teže od očekivanog savladali opasne Izraelce koji su se držali u egalu sve do posljednjih trenutaka susreta. Iako je Hrvatska na samom početku u nekoliko navrata došla do dvoznamenkaste prednosti, nije ju znala zadržati, te Izrael početkom drugog dijela, na krilima nezadrživog Eliyahua, prvi put dolazi do vodstva. Tada stvari u svoje ruke uzima Nikola Vujičić koji drži Hrvatsku u egalu, a u samoj završnici proradio je Marko Popović koji je zabio nekoliko ključnih poena (između ostalog i dvije trice) za barem malo mirniju završnicu susreta.
Repeša je od prve minute na teren poslao Ukića, Kusa, Banića, Kasuna i Rozića i Hrvatska već nakon nekoliko minuta ima +6, 8-2. Dobro je funkcionirao napadački skok Hrvatske u prvoj četvrtini i u više su navrata Hrvati uspjevali poentirati nakon drugog, ili čak trećeg napada. Green i Kozikaro nakratko vraćaju Izraelce na -3, 11-8, ali onda Kus (trica i koš i bacanje) i Ukić (trica) rade seriju 9-2 i Hrvatska prvi put ima dvoznamenkastu prednost, 20-10. Minutu kasnije i Vujčić pogađa koš uz dodatno bacanje za 23-12, a tada Mekel veže pet uzastopnih poena za povratak svojih na -6, 23-17.
Dvoboj Eliyahu – Vujčić
Zahvaljujući tricama Popovića i Planinića Hrvatska na početku druge četvrtine još jednom dolazi do +10, 31-21, ali tada se razigrao ponajbolji izraelski igrač Eliyahu koji sam radi seriju 8-2 i vraća Izrael na samo -4, 33-29. Dvaput je tada poentirao Mario Kasun, jednom Ukić za novih +9 Hrvatske, 40-31, ali Izrael se još jednom vraća preko Mekala i Kozikara, te na odmor odlazi s pristojim zaostatkom od pet poena, 42-37.
Nesposobnost Hrvatske da zadrži desetak poena razlike koliko je stvorila u nekoliko navrata Izraelci su kaznili početkom drugog poluvremena. Raspoloženi Eliyahu i Mekel vraćaju svoje na samo pola koša zaostatka, 42-41, a nakon koševa Ukića (4) i Banića, spomenutom izraelskom dvojcu priključuje se i Halperin (serija 10-0) za prvo vodstvo Izraela na utakmici, 48-52. Od tog trenutka utakmica ulazi u potpuni egal, a da nije bilo Nikole Vujčića Izralci su se lako mogli odvojiti i na veću razliku. Dubrovčanin je naime zabio devet od jedanaest hrvatskih poena u završnici treće četvrtine i uoči posljednjih deset minuta rezultat je izjednačen, 59-59 (i dalje je najviše problema hrvatskoj obrani stvarao Eliyahu).
U završnici presudio Popović
Posljednju četvrtinu otvorio je ponovno Eliyahu, vodstvo Hrvatskoj vraća Marko Popović tricom, a onda opet Eliyahu poentira za 62-63. Isti igrač minutu kasnije pogađa koš uz dodatno bacanje za izraelskih +2, 64-66. Na tricu Planinića istom je mjerom odgovorio Mekel (67-69), a nakon dvije dvice Vujčića, opet Mekel izjednačuje na 71-71. Nakon Vujčićevog slobodnog bacanja iznimno važnu tricu pogađa Marko Popović (75-71), a nakon novog koša Eliyahua opet Popović i Kus donose Hrvatskoj nakon dužeg vremena +5, 78-73. Eliyahu vraća na 78-75, pa nakon slobodnih bacanja Nicevića opet na 80-77, a nakon koša Ukića još jednom na -3 (82-79) vraća Mekel. Bilo je to dvadesetak sekundi prije kraja, Izrael tada radi brzi prekršaj, a Popović je siguran sa linije slobodnih bacanja za 84-79. U idućem napadu Izraelci gube loptu, Popović ovoga puta promašuje dva bacanja deset sekundi prije kraja ali kada je Pnini u idućem napadu promašio tricu priča je definitivno bila gotova. U drugom kolu Hrvatska danas igra protiv Grčke.

HRVATSKA – IZRAEL 86:79

(25-17, 17-20, 17-22, 27-20)
Poznan. Arena Poznan. Gledatelja: 1000. Suci: Hierrezuelo (Španjolska), Šutulović (Crna Gora) i Gologanov (Bugarska).
HRVATSKA: Ukić 13, Kus 13, Popović 13 (19 min, 1/1 za dva, 3/4 za tri, 2/4 sl. bacanja, 2sk, 1as), Vujčić 21, Prkačin, Rozić 3, Planinić 9, Stojić, Lončar, Banić 2 (20 min, 1/6 za dva, 2sk, 2as), Nicević 4, Kasun 8. Trener: Jasmin Repeša.
IZRAEL: Roth, Naimy, Mekel 16, Limonad, Pnini, Halperin 5, Burstein 10, Eliyahu 31, Mizrahi, Kozikaro 12, Green 5, Tamir. Trener: Zvi Sherf.
Slobodna bacanja: Hrvatska 20/29, 69%; Izrael 14/16, 88%.
Šut za dva: Hrvatska 21/47, 45%; Izrael 23/38, 66%.
Šut za tri: Hrvatska 8/16, 50% (Popović 3, Kus 2, Planinić 2, Ukić); Izrael 5/15, 33% (Mekel 2, Burstein 2, Halperin).
Skokovi: Hrvatska 32 (17); Izrael 26 (5).
Osobne pogreške: Hrvatska 21; Izrael 25.