Subota, 20. travnja 2024

15 C°

ABA LIGA Porozna obrana presudila Nazorovoj momčadi

07.10.2019. 08:23

Otvaranje ABA lige u Podgorici Zadar je sukladno očekivanjima završio s porazom. Crnogorski sastav slavio je s 93:80, a žal ostaje igračima pod vodstvom Ante Nazora što nisu uspjeli naplatiti čak i odličnu igru u prvih 15-ak minuta kad su u nekoliko navrata imali prednost od 8 poena. Ipak kvaliteta domaće momčadi prevagnula je u ostatku utakmice te je pitanje pobjednika prelomljeno u trećoj četvrtini bijegom Budućnosti na 10 i više poena razlike, a osakaćeni Zadar što zbog ozljeda što zbog opterećenosti prekršajima nije više uspio uhvatiti priključak i učiniti završnicu neizvjesnom.

Fundićevih 13 poena u prvom dijelu
Prvih 20 minuta Zadrani su pokazali široki napadački arsenal i vodili su pretežito glavnu riječ u Morači. Domaći sastav nije uspijevao do pred kraj druge četvrtine pronaći odgovor na energiju koju su igrači Ante Nazora iskazivali na otvaranju. Stoga je nakon prve četvrtine koja je obilovala koševima s jedne i druge strane (27:28), Zadar sredinom druge dionice pobjegao Podgoričanima na osam poena prednosti. Stefan Fundić je s ukupno 13 poena bio detonator prednosti gostiju i nerješiva zagonetka za obranu Crnogoraca. Martin Junaković je vješto dirigirao napadima (4 asistencije), a uz taj dvojac veliki posao su odradili i oni najiskusniji, Ive Ivanov te Ivan Siriščević. S 35:27 na otvaranju druge dionice Zadar se ozbiljno nametnuo snažnijem protivniku, i trener Budućnosti Slobodan Subotić je morao tražiti recept za konsolidaciju svojih redova. I pronašao je rješenje u skočnom Martinu koji je kao pandan Fundiću uspio uspostaviti ravnotežu na terenu, a Zadrani su trajali dok je na terenu bila startna petorka izuzev Farra koji je vidno nespreman pokušavao, no nije mu išlo. Uspijevali su nekoliko minuta održavati Zadrani stečenih 8 viška (39:47) poenima Marića i Planinića, no bez Ivanova, Allena, Junakovića i Fundića nije to bilo dugog vijeka i Budućnost je do odlaska put svlačionica uspjela nadoknaditi zaostatak i u treću dionicu ući s poravnatim rezultatom (47:47). Iz tih uvodnih 20 minuta igre veselio je napadački raspoložen Zadar s 15 asistencija i 9 napadačkih skokova, no nedostatak centimetara bio je ipak ključan faktor, a to se posebno osjetilo ulaskom u nastavak utakmice kad je Zoran Nikolić radio pod koševima što god je htio, a izvana su počeli trpati zadarski koš i Danilo Nikolić te Suad Šehović.

Ozljeda Ivanova
Nesreća nikad ne dolazi sama pa se još uspio u jednom kontranapadu ozlijediti Ivanov dok su Siriščević i Fundić dobili po četvrtu osobnu te Junaković i Allen nisu mogli sami protiv goropadnih domaćina. Kretanje rezultata u narednom razdoblju ukazivalo je da je Nazorova momčad izgubila sve konce igre. Polovicom treće dionice Budućnost je imala čak 13 viška nakon trice Bamfortha (70:57), što znači da su u 10 minuta napravili seriju 31:10 i s pehovima koji su snašli goste zapravo već tada upisali prve bodove u regionalnoj sezoni. Klupa Zadra nije bila sposobna nadoknaditi Ivanova koji je primjerice u prvom poluvremenu uz 4 poena imao i 3 skoka te 4 asistencije dok je Siriščević bio izrazito mirne ruke stavivši tri trice. Glavni problem je kroz cijelu utakmicu bila propusna zadarska obrana i dok su starteri bili u igri, napadački se uspijevalo nadoknađivati taj hendikep, no druga postava nije imala rješenja u napadčkom dijelu što je dovelo do toga da kvalitetnija Budućnost nije propustila iskoristiti ukazanu priliku. Poljednji put kad su se našli Zadrani ispod 10 poena zaostatka bilo je krajem treće četvrtine nakon nekoliko dobrih reakcija Vukovića (73:65), ali nije se imalo rješenja za raspoloženog Danila Nikolića koji je tricama vraćao svoje na sigurnu razdaljinu (78:65, 83:68), a zakucavanje istog igrača za 85:70, značio je i pozdrav sa svim nadanjima Nazorove momčadi da mogu nešto ušićariti u završnih pet minuta. Ipak je Budućnost rang, ako ne i dva, više od Zadra te će svoju priliku za prvim bodovima morati tražiti u narednom kolu kad na Višnjik stiže Krka iz Novog Mesta. Pojedinačno je u Zadru Allen bio najefikasniji sa 16 poena, 3 skoka, 3 asista i 3 ukradene lopte, ali i lošeg šuta 6-18, dok su dvoznamenkasti bili još Siriščević i Fundić sa 14 ubačaja. Kod domaćina pet igrača je bilo dvoznamenkasto, a najviše je 14 ubacio Danilo Nikolić.

BUDUĆNOST 93
ZADAR 80

(27:28, 20:19, 26:18, 20:15)

PODGORICA – Dvorana Morača. Gledatelja:1000. Suci: Sreten Radović, Ivan Stefanović i Radoš Arsenijević.
BUDUĆNOST: Cobbs 12, Ivanović 4, Bamforth 13, Šehović, Martin 9, Ilić, Z. Nikolić 13, Božić 7, Popović 2, Meiers 6, D. Nikolić 14, Žuguć. Trener: Slobodan Subotić.
ZADAR: Uljarević 2, Allen 16, Marić 2, Ivanov 4, Siriščević 14, Palokaj, Vuković 5, Junaković 9, Farr 2, Fundić 14, Planinić 5, Gilbert 7. Trener: Ante Nazor.
Šut za dva: Budućnost 19-35 (54%); Zadar 23-41 (56%).
Šut za tri: Budućnost 11-23 (48%), Zadar 8-34 (24%).
Slobodna bacanja: budućnost 22-29 (76%); Zadar 10-15 (67%).
Skokovi: Budućnost 31 (27+4); Zadar 34 (18+16).
Osobne pogreške: Budućnost 21; Zadar 26.

Cibona izgubila doma od Mornara

Košarkaši Cibone poraženi su u utakmici 1. kola ABA lige u svojoj dvorani od Mornara iz Bara s 88:92 (14:20, 29:19, 24:30, 19:21). Cibona je izgubila prvu utakmicu u ABA ligi od raspoloženog Mornara, kod kojih su najbolji bili bivši igrač Cedevite Pullen (21) i bivši igrač Cibone Markota (18). Kod Cibone je prvi strijelac bio Gibson (17), 14 koševa dodao je Bundović, dok je Rebec postigao 12 poena.