Nestali u završnici i vjerojatno rekli ‘adio’ regionalnoj ligi

09.02.2020. 08:30

Iako su košarkaši Zadra odigrali najzreliju i rekli bismo najkvalitetniju partiju na gostovanjima u ABA ligi nisu uspjeli u Ljubljani protiv Cedevite Olimpije osladiti se pobjedom. Nažalost, mogli bi ovaj poraz Zadrani pamtiti kao posljednjom propuštenom prilikom da se iskobeljaju iz provalije u kojoj se nalaze praktički cijele sezone, a sve je još produbila i pobjeda Mege Bemax dan prije u Draženovom domu nad Cibonom. Situacija u kojoj su se našli igrači Danijela Jusupa tri kola prije kraja je takva da ih samo čudo ili puka teorija može izvući od direktnog ispadanja iz regionalne elite, jer im trebaju dvije pobjede više od Mege ili tri pobjede uz sve poraze do kraja ili Cibone, ili Krke ili Igokee što su sve scenariji u koje je teško povjerovati.

Prosuli plus 10
Zadar je prikazao odličnu igru u prvom poluvremenu, posebno u prvoj četvrtini u kojoj su najviše doprinosili Ivanov i Allen, svaki s osam ubačenih koševa te su Jusupovi igrači prisilili Juricu Golemca u tih uvodnih 10 minuta na mnoge neplanirane poteze. Tražio je trener domaćina idealnu postavu, a poprilično ih je iznenadio Jure Planinić kojem je Jusup odlučio podariti startnu ulogu. Košem mladog centra Zadra gosti su stigli do sedam viška (10:17) sredinom prve četvrtine, a malo potom Ahmed je u dva navrata vrhunskim potezima postavljao na plus osam (14:22, 20:28). Nadahnuće Zadra je potrajalo do ulaza u drugu dionicu kad su uspjeli stići i do dvoznamenkaste prednosti preko Junakovića (24:34), no onda je Golemac uspio pronaći figure koje su mu donijele povratak u utakmicu. Prije svega se to odnosilo na Hopkinsa i Artisa koji su uz pomoć Blažiča napravili seriju 16:3 i tako uništili sve ono što su izgradili Zadrani tijekom 13 početnih minuta. ‘Zmajčeki’ su tek polovicom druge četvrtine prvi put osjetili kako je biti u vodstvu (40:37), no nije im dugo trajalo to zadovoljstvo, jer su Ivanov i Vuković izdominirali završnicom prvog poluvremena te se na odmor otišlo s tri viška na strani Jusupovog sastava (47:50).

Blažičeva simultanka
Povratak s odmora nije pak sjeo dobro Zadranima. Ubacili su tijekom treće dionice tek 15 poena što je zasluga i obrane domaćina, a u napadu je sve ovlasti u svoje ruke uzeo Jaka Blažič. Njegova simultanka u kojoj je ubacio devet poena u nizu bila je najveći zamašnjak serije 11:2 s kojom su zeleni uspjeli pred četvrtu četvrtinu arhivirati devet viška (72:63). Činilo se da slijedi raspad sistema kod Zadra jer su nas na to navikli kroz sva ovosezonska gostovanja, no tri minute Cedevita nije uspjela pogoditi koš dok je Allen zaključio gostujuću seriju 10:0 za povratak u prednost (72:73). Bio je to nagovještaj da će se ući u potpuno neizvjesnu završnicu, ali ipak je sve preduhitrio raspad igre Zadra u ključnom dijelu utakmice. Tri i pol minute do kraja, Mavra je položio za 80:78 i umjesto živog rezultata i prilike za pobjedom došlo je do kratkog spoja u obrani, pogotovo u građenju skoka. Sve te greške naplatili su potom Murić s dvije i Krušlin s jednom tricom za bijeg domaćina na 88:79 te je tako više nego solidnih 38 zadarskih minuta u Stožicama otišlo u vjetar kao i po svemu sudeći ostanak u ABA ligi. Kod Jusupove momčadi iskazali su se Ivanov sa 18, Allen sa 16 i Mavra sa 14 poena i sedam asistencija dok je kod Cedevite Olimpije prednjačio Blažič koji je ubacio 30 poena.