Lakše se diše

zkk zadar_6
Filip BRALA
PREDVODILA ZADRANKE DO UVJERLJIVE POBJEDE - Ivana Blažević

Košarkašice Zadra u subotu su na Višnjiku upisale svoju prvu pobjedu u Ligi za ostanak. U njenom trećem kolu Mazijin sastav ugostio je Trešnjevku te je 81:32 slavio nad sigurnim povratnicama u niži rang.

Bez obzira na očekivan uspjeh domaćih, dva nova boda dobro će im doći u nastojanju da izbjegnu pretposljednje mjesto i kvalifikacijski dvoboj za ostanak u A-1 društvu.

Karmen Jeričević dalekometnim je ubačajem već u prvim sekundama odlično otvorila susret, međutim, nedugo potom, presing gošći rezultirao je poravnanjem (5:5). Još uvijek pospane Zadranke ipak se postupno konsolidiraju te prelaze u vodstvo 10:5. Serija "bijelo - plavih" nastavlja se unatoč nekoliko ofenzivnih pogrešaka i lošem postotku slobodnih bacanja pa je prvi period završio 18:8. Kombinirajući 3-2 zonu i igru na čovjeka, košarkašice s Višnjika u drugoj će četvrtini i dalje povećavati prednost. Zagrepčanke u spomenutom razdoblju imaju sve češće probleme s tranzicijom i izgubljenim loptama, a uz loš, odnosno nikakav, skok u napadu, na poluvrijeme su ispraćene sa 39:20.

U nastavak domaće ulaze još koncentriranije, a posljedica je plus 27 (49:22) u četvrtoj minuti pretposljednjeg perioda. Budući da je pitanje pobjednika očito bilo riješeno, priliku tada dobiva sve više igračica sa zadarske klupe. Iako je službeni spiker proglasio da je "na kraju treće trećine rezultat 56:28", do kraja je ostalo 10 minuta u kojima se, osim povećanja prednosti u korist Zadranki, ništa znatnije neće promijeniti. Zanimljiv je podatak da Trešnjevka u gotovo sedam minuta posljednje četvrtine nije postigla niti jedan koš, a do kraja iste tek četiri. U domaćim redovima najviše se istaknula Ivana Blažević sa 18 ubačaja, a sve njene suigračice također su se upisale u listu strijelca.

- U prvom dijelu bile smo dosta nervozne što se moglo vidjeti na liniji slobodnih bacanja, međutim, najbitnije je da je obrana dobro funkcionirala te da smo na kraju uspjele ostvariti visoku pobjedu. Veseli me da su neke od cura dobro iskoristile svoju priliku budući da će nam u nastavku trebati svih 12 igračica - izjavila je trenerica Zadra Marija Mazija.

ZADAR 81 - TREŠNJEVKA 32

(18:8, 21:12, 17:8, 25:4)

ZADAR - Dvorana 3 ŠRC Višnjik. Gledatelja: 60. Suci: Šime Deroko, Ante Čanković (oba Zadar).

ZADAR: Sikirić 5 (1-2), Sesar 4, M. Erslan 1 (1-2), Majstrović 2, Jeričević 15, Popović 6 (2-2), A. Erslan 2, Krstić 7 (1-3), Blažević 18 (3-6), Meštrović 12 (1-1), Akšamović 5 (1-6), Rogošić 4 (0-2). Trenerica: Marija Mazija.

TREŠNJEVKA: Tomas, Mamić 4, Mihaljević 2 (0-2), Solarić 8, Badrov 7 (1-5), Daković 2, Kotor, Lelas (0-2), Džankić 6 (4-6), Mlinarić 3 (1-2). Trener: Dean Nemec.

Šut za dva: Zadar 28-51 (54,9%); Trešnjevka 10-33 (30,3%).

Šut za tri: Zadar 5-19 (26,3%, Jeričević 3, Blažević, Meštrović); Trešnjevka 2-17 (11,8 %, Solarić 2).

Slobodna bacanja: Zadar 10-24 (41,7%); Trešnjevka 6-15 (40%).

Skokovi: Zadar 44 (16); Trešnjevka 24 (7).

Osobne pogreške: Zadar 17; Trešnjevka 19.

A-1 liga za ostanak

Rezultati 3. kola: Zadar - Trešnjevka 81:32, Split - Pula 77:75, Požega - Agram 59:63.

!,<!,<!,<!,<!,< Split 13 9 4 1042:853 22

Požega 13 9 4 903:836 22

Zadar 13 8 5 963:831 21

Pula 13 7 6 892:876 20

Agram 13 6 7 933:897 19

Trešnjevka 13 0 13 540:1045 13

U 4. kolu: (13./14. ožujka) igraju: Agram - Zadar, Split - Požega, Pula - Trešnjevka.