ABA LIGA Okrnjeni Zadar bacio Primorsku na koljena i održao nadu za ostanak

08.03.2020. 21:50

Zadar je uspio u namjeri da pred završno kolo kad gostuju kod Euroligaša C. zvezdu ostavi nadu za ostanak živom. Za to im je trebala pobjeda nad Koper Primorskom, a dovoljnom se na kraju pokazala fenomenalna izvedba u prvom poluvremenu. U tom razdoblju su više nego ugodno iznenadili s nadahnutom napadačkom predstavom i tako su pred posljednje 22. kolo doveli sebe u situaciju da im je za izbjegavanje posljednjeg 12. mjesta »dovoljno« pobijediti Zvezdu uz poraz Krke na domaćem terenu od Cedevite Olimpije. Ipak sama uvertira dvoboja protiv Koprana nije bila prošarana idealom u zadarskoj svlačionici jer je osim ozlijeđenih kapetana Ivanova i Fundića iz rostera iznenada izletio Bryon Allen kojeg je zbog neposluha na treningu Jusup odstranio iz sastava pa je tako svoje mjesto kao 10. igrač u zadarskom sastavu pronašao i mladi Duje Brala.
Ahmedov šou u drugoj
No, svim tim kadrovskim problemima unatoč Zadar je pokazao u prvih 20 minuta najbolju igru u cijeloj sezoni koji su zaključeni s nestvarnih 63:43. Čak 63 poena ubacila je okrnjena momčad Danijela Jusupa u prvom poluvremenu pogodivši pritom 12 trica iz 16 pokušaja. U izostanku »glavnog« Amerikanca Allena svoju priliku je na fenomenalan način iskoristio drugi Amerikanac Bashir Ahmed čiji je šou zadarska publika mogla gledati u drugoj četvrtini u kojoj je ubacio 17 koševa. U prvoj je već od samog početka zadarski stroj zagrijao pomalo već zaboravljeni šuter Ivan Siriščević kojem su se pridružili Vuković i Gilbert pa je Zadar nakon 8:8 napravio seriju 18:5 (26:13) koju je zaključio Gilbert ukupno šestom tricom Zadra do tada. Malo je taj odličan dojam pokvario u smiraju prve dionice gostujući Amerikanac Gibbs koji je nanizao sedam koševa i tako vratio nadu slovenskom sastavu. No, nisu računali na Ahmeda koji je doslovno eksplodirao u drugoj četvrtini. Do odmora je ubacio četiri trice iz četiri pokušaja, zakucavao skakao i asistirao te je ponajviše njegova zasluga što je i ostatak momčadi Zadra u tim trenucima izgledao poput stroja za koševe. Ahmed je prvom tricom donio 32:23, zatim je Siriščević trećom svojom tricom postavio na 35:22, malo poslije isti igrači s iste udaljenosti odvode Zadar na plus 17 (45:28). Ahmed s nove dvije trice u suradnji s Vukovićem u pretposljednjoj minuti prvog poluvremena odvodi domaću momčad do najvećih 21 viška (61:40). Sve u svemu, vrhunska izvedba Jusupovih igrača u prvih 20 minuta, a čak 44 poena od 63 ukupno je ubacio tercet Ahmed-Siriščević-Vuković.
Bez stresa do kraja
Tih plus 21 nadmašeno je odmah početkom nastavka ubačajem Mavre (66:43), a isto odstojanje bilo je i tri minute prije kraja treće četvrtine nakon poena Uljarevića i Vukovića (73:50). Zadru je stao šut za tri, no unatoč pet promašaja izvan linije 6.75 m, rezultat nije patio jer ni Slovencima nisu bile namještene nišanske sprave. Razlika se štoviše malo potom popela i do 25 poena (77:52), ali je Koprane koliko-toliko od potpune blamaže spasio Gibbs koji je u suradnji s Dimecom za završnih 10 minuta priskrbio svojima podnošljivijih 20 zaostatka (77:57). Napadačka kriza u trećoj dionici s tek 14 ubačenih koševa Zadrane nije na sreću previše koštala tako da je pred njima bio tek rutinski zadatak privođenja utakmice kraju bez velikih stresova. Tako se i zbilo jer se Slovenci nisu uspjeli približiti na više od 15 minusa (86:71) četiri minute prije kraja pa je zapravo Zadar bez neke posebne igre u drugom poluvremenu bez ikakvih problema zaključio utakmicu s dva boda na svom kontu koja bi se u teoriji mogli pokazati vrlo bitnima. Šećer na kraju za publiku značio je ulazak u igru kadeta Duje Brale koji je zabio posljednji 99. poen, mala šteta što nije ubacio i drugo bacanje za okruglu stotku, ali nitko nije žalio za tim. Zadar su do šeste ovosezonske pobjede nosili prvenstveno Dominic Gilbert i Bashir Ahmed. Prvi je zaključio utakmicu s 23 dok je Amerikanac ubacio 21 poen. Vuković je ostvario double-double sa 17 koševa i 12 skokova uz četiri asistencije, a dvoznamenkasti su još bili Mavra sa 16 i Siriščević s 13 ubačaja.
ZADAR 99
K. PRIMORSKA 79
(27:21, 36:22, 14:14, 22:22)
ZADAR – Dvorana »Krešimir Ćosić«. Gledatelja: 1500. Suci: Ilija Belošević, Miloš Koljenšić i Gordan Terlević.
ZADAR: Uljarević 2, Siriščević 13, Ahmed 21, Palokaj, Brala 1, Vuković 17, Junaković 6, Mavra 16, Planinić, Gilbert 23. Trener: Danijel Jusup.
KOPER PRIMORSKA: Gibbs 15, Hrovat, Barič 12, Kosi, Ciani, Lazić 17, Haskić, Hodžić 3, Dimec 13, Nemanič 8, Luković 11. Trener: Andrej Žakelj.
Šut za dva: Zadar 24-34 (71%); K. Primorska 18-31 (58%).
Šut za tri: Zadar 14-32 (44%); K. Primorska 14-37 (38%).
Slobodna bacanja: Zadar 9-12 (75%); K. Primorska 1-8 (13%).
Skokovi: Zadar 36 (27+9); K. Primorska 33 (20+13).
Osnovcima Bartula Kašića pljesak na otvorenoj sceni
Prije početka utakmice upriličena je mala svečanost za ekipu Osnovne škole “Bartul Kašić” koja je po peti put uspjela osvojiti naslov osnovnoškolskog prvaka Hrvatske. Prvaci su predvođeni trenerom prof. Zoranom Veselinovićem zaslužili pljesak na otvorenoj sceni za svoj veliki uspjeh.