10 C°

Protiv Grčke bez šanse

Autor: Roman Morović

07.09.2009. 22:00

Nakon teško izborene pobjede protiv Izraela, hrvatski košarkaški reprezentativci sinoć su u Poznanu upisali prvi poraz na Europskom prvenstvu. Repešini izabranici poraženi su od Grčke u utakmici u kojoj su samo u prvoj četvrtini nakratko imali pola koša prednosti, da bi onda krajem prvog poluvremena u potpunosti nestali terena i nakon dvadeset minuta igre zaostajali velikih -21. Svi pokušaji povratka u drugom dijelu, zaključno s onim posljednjim, dvije minute prije kraja, kada je Hrvatska došla na -6, bili su uzaludni. Grčka je potpuno zasluženo došla do pobjede i to mnogo lakše od očekivanog.
Uvodnih 4-0 Fotsisa i Bourousisa preokrenuli su Kasun i Ukić za prvo vodstvo Hrvatske, 4-5. U narednih nekoliko minuta momčadi se izmjenjuju u vodstvu, a u 6. minuti Hrvatska ima, pokazat će se kasnije, posljednje vodstvo na utakmici, 9-10. Spanoulis i Bourousis vratili su Grcima minimalno vodstvo, a do kraja prve četvrtine ta je prednost narasla na +5, 20-15 (na kraju još jedna trica raspoloženog Bourousisa).
 Kobna druga četvrtina
Kalampokis i Zizsis odveli su Grčku na +9, 24-15 odmah na početku druge dionice. Sredinom četvrtine Marko Banić poentira za 30-23, a onda Grci serijom 8-0 (alley-oop Koufous, trica Printezis, koš i dodatno bacanje Bourousis) odlaze na visokih +15, 38-23. Hrvatska je u tom razdoblju napadački djelovala potpuno izgubljeno, bez ikakve ideje i smislene akcije, dok je u obrani jednostavno curilo sa svih strana. Bourousis (17 koševa u prvom poluvremenu bez promašaja), Koufous i Zizis samo su trpali hrvatski koš, a sjajno grčko prvo poluvrijeme zapečatio je Spanoulis polaganjem za velikih +21, 52-31.
Početkom drugog poluvremena Hrvatska se probudila, ali samo nakratko. Stojić tricom i Kus trima slobodnim bacanjima vraćaju na -15, 52-37, a nakon koša Perperogloua, Ukić dvicom i Banić košem uz dodatno bacanje zaokružuju hrvatsku seriju 11-2 za povratak na pristojnih -12, 54-42. Ipak, nakon minute odmora grčkog izbornika Kazlauskasa, Perperoglou i Fotsis ponovno odvode Grke na +18, 62-44. Nešto kasnije Spanoulis je zabio i za +20 (65-55), a treću četvrtinu zaključio je Vujčić košem za 65-47.
Uzaludan pokušaj u završnici
Planinić i Rozić početkom posljednje četvrtine vraćaju na -15 (65-50), no odmah odgovaraju Kalathes i Zizis za 69-50. Tek tada Hrvatska je zaigrala kako zna i može. Vujčić i Planinić poentiraju za -12, 69-57, a uskoro je tricu za -10 (70-60) pogodio Marko Popović. Obje momčadi iskoristile su bonus već nakon pet minuta pa je dosta akcija završavalo sa linije slobodnih bacanja, a Hrvati su uglavnom prekršaje radili na teškom grčkom centru Schortanitisu koji je penale gađao 2/8. Tračak nade pojavio se dvije minute prije kraja kada su Planinić dvicom i Vujčić tricom smanjili na samo -6, 71-65, no tada je stvari u svoje ruke uzeo Vassilis Spanoulis koji prvo pogađa dva bacanja, a potom i tricu za 76-65 i defininitvno otklanja svaku dvojbu oko pobjednika. Konačnih 76-68 postavio je svojom drugom tricom na utakmici Marko Popović. Hrvatska reprezentacija je unatoč ovom porazu osigurala plasman u drugi krug Europskog prvenstva, a današnji ogled s Makedonijom biti će borba za prenošenje dva boda u daljnji tijek natjecanja.

GRČKA – HRVATSKA 76:68

(20-15, 32-16, 13-16, 11-21)
Poznan. Arena Poznan. Gledatelja: 2500. Suci: Šutulović (Crna Gora), Dolinek (Češka) i Gologanov (Bugarska).
GRČKA: Kalampokis 2, Bourousis 19, Zisis 9, Spanoulis 11, Calathes 3, Fotsis 5, Printezis 3, Glyniadakis, Kaimakoglou, Koufos 10, Perperoglou 10, Schortsanitis 4. Trener: Jonas Kazlauskas.
HRVATSKA: Ukić 15, Kus 3, Popović 8 (20min, 1/1 za dva, 2/3 za tri, 2as), Vujčić 13, Prkačin, Rozić 6, Planinić 8, Stojić 3, Lončar, Banić 5 (23min, 2/4 za dva, 1/1 sl.bacanja, 7sk), Nicević 2, Kasun 5. Trener: Jasmin Repeša.
Slobodna bacanja: Grčka 17/29, 59%; Hrvatska 20/27, 74%.
Šut za dva: Grčka 19/33, 58%; Hrvatska 13/35, 43%.
Šut za tri: Grčka 7/17, 41% (Bourousis 2, Perperoglou 2, Zizis, Spanoulis, Printezis); Hrvatska 6/19, 32% (Popović 2, Ukić, Vujčić, Rozić, Stojić).
Skokovi: Grčka 33 (8); Hrvatska 32 (11).