ABA LIGA Teška, ali slatka pobjeda za spas

09.02.2019. 22:56

Lakše se diše. S tom rečenicom su izašli iz Krešinog doma valjda svi simpatizeri Zadra nakon velike bitke s Cibonom koja je na kraju zaključena pobjedom njihovih ljubimaca. Iako je ostvarena na uistinu težak način slatka je to pobjeda s kojom se vjerojatno osigurao ostanak u ligi, i s kojom se na najbolji mogući način najavila završnica Krešinog kupa sljedeći tjedan u Splitu gdje će se vjerojatno ponovno u polufinala sučeliti s velikim rivalom iz Zagreba.
Raspoloženi Little
Iako je ulog bio ogroman i pobjeda je donosila vjerojatno i ostanak u ligi obje momčadi su ušle u utakmicu u dobrom napadačkom ritmu. I kretanje rezultata koje je čas bilo na jednoj čas na drugoj strani ukazivalo je da će se u kasnom večernjem terminu na Višnjiku igrati vrlo uzbudljiv dvoboj starih rivala. Prvi veći rezultatski odmak napravili su osmoj minuti domaći košarkaši kad su poenima Marija Littlea stigli na plus četiri (19:15), no Cibosi su u te dvije završne minute prve dionice uspjeli 7:0 serijom preokrenuti rezultat kojeg je sa sirenom uspio poravnati Vuković (22:22).
Gosti su živjeli na šutu za tri i nadahnuću mladog Roga Rogića koji je ušao u igru neplanirano rano nakon brze dvije osobne Bilinovca, dok je Zadar inzistirao na bržoj igri i trčanju u leđa protivnika što je počelo obilato donositi plodove u drugoj četvrtini. Otvorio ju je na pravi način Vuković svojom drugom tricom, a na njega se nadovezao Little s dva dalekometna šuta te je Nazorova momčad imala u 13. minuti sedam viška na svojoj strani (31:24). Gosti su na trenutak uzvratili s mini serijom 5:0 (31:29), ali nemilosrdan je s druge strane bio američki šuter čijih je novih pet poena uz tricu Božića prouzročilo pravi delirij u Krešinom domu.
Zadrani su pet minuta do odmora imali velikih 11 plusa (41:30) i djelovalo je da su Cibosi izgubili glavu, ali netom poslije se ispostavilo da se radilo samo o prividu. Brz i učinkovit odgovor u roku od tri minute i 9:0 serija u koju je Markota ugradio pet poena Cibose je vratila u ravnopravan položaj (41:39) dok su domaći igrači i navijači uglavnom provodili vrijeme žaleći se na sudačke odluke. Krizu u zadarskim redovima uspio je konačno razbiti Vaughn s četiri vezana poena (45:41), no i tu prednost su gosti uspjeli brzo anulirati, a i doći do vodstva od dva poena nakon vezanih trica Markote i Novačića (45:47). Ipak drugu dionicu kao i krajem prve četvrtine Zadar je zaključio ubačajem iza perimetra Vaughna i tako osigurao barem minimalnu prednost pred nastavak (48:47).
Od letargije do euforije
Povratak iz dvoznamenkastog minusa podignuo je momčad Ivana Velića te su u pravom ritmu otvorili treću dionicu. Prednjačio je Bilinovac čijih je četiri poena dovelo Cibonu do pet prednosti (57:62), a dvoranom su se počeli prolamati zvižduci na račun letargične i bezidejne igre Zadrana. Pojavili su se poznati simptomi Krke od prije dva tjedna, uvukao se nemir u glave Nazorovih igrača i ruka je na šutu sve češće drhtala. Prisiljen je stoga bio u samoj završnici treće dionice trener Zadra izmiješati malo svoje karte, pa je na klupu poslao Vaughna, Dašića i Brzoju, a Bašić i Marić su uz Littlea uspješno okrenuli tonus na zadarsku stranu.
Little je svojom trećom tricom vratio prednost (66:64), pa ukrao dvije lopte u posljednjih 30 sekundi što je bilo dovoljno za skladištenje neloše zalihe od šest poena pred zaključnih 10 minuta utakmice.
No, i ta zaliha je isparila u kratkom roku, jer su Cibosi preko Markote i Ljubičića stigli na 70:69 nakon samo minute i pol igre. Srećom na seriju gostiju Zadar je odgovorio svojim nizom od 7:0 kojeg je zaključio tricom Marić za bijeg na plus sedam (76:69). Isti igrač se ubrzo nametnuo novim lijepim ubačajem s kojim su Zadrani nakon svih turbulencija stigli na 10 viška (80:70), a Cibona je po treći put u utakmici bila primorana tražiti izlaz iz zaostatka. Na tom tragu je bila trica Markote s kojom su se gosti približili na šest minusa (82:72), imali su i pet zaostatka (86:81) nakon trice Gilberta tri minute do kraja, no sve je ipak razriješio Luka Božić četvrtom tricom u utakmici za pokazalo se kasnije nedostižnih 91:84.