Potop u Beogradu

08.03.2011. 23:00

Nisu Zadrani mnogo očekivali od gostovanja u Beogradu kod branitelja naslova, no ipak nisu očekivali baš ovakav potop. Konačnih 35 razlike lako je moglo biti i uvjerljivije, jer gosti od 15. minute nisu pokazali ama baš ništa. Do tada su se još nekako držali u igri, no kada se zagrijao Partizanov stroj, više nisu imali nikakve šanse. Prednost domaćih samo je rasla i rasla i bilo je samo pitanje s kolikom će razlikom utakmica završiti. Podatak koji će nešto reći o igri Zadra jest da je u 40 minuta imao samo 13 (obrambenih) skokova, te ukupnu momčadsku valorizaciju 25 (Partizan 109), od čega je 21 indeksni poen sakupio Marko Car. Situacija na tablici tako je ostala nepromijenjena, budući da je i Zvezda doživjela poraz pa su obje momčadi ostale na 7 pobjeda. Široki je domaćom pobjedom protiv Radničkog i teoretski osigurao ostanak u ligi, a u posljednja dva kola ostala je samo dvojba Zadar ili Zvezda. Zadrani (Hemofarm kod kuće, Široki u gostima) za ostanak moraju dobiti jednu više od Beograđana, koji u nedjelju dočekuju Olimpiju pa gostuju kod Zagreba.
Solidan početak
U odsutstvu trenutno prvog razigravača Downeya, Grdović je od prve minute na parket poslao Cara, Batura, Marčinkovića, Browna i Bilana, dok su domaći krenuli petorkom Klobučar, Kecman, Vesely, Gist i Jawai. Nešto bolje krenuli su gosti, koji su preko Browna, Batura i Cara poveli 2:6 u 3. minuti. U koševima oskudnoj prvoj četvrtini, jedino šuterski raspoloženo razdoblje bilo je ono kada su Vesely i Kecman tricama donijeli prvo vodstvo Partizanu (8:6), a Batur na isti način vratio minimalnu prednost Zadranima. U 6. minuti na parket se, 50 dana nakon loma palca desne ruke, vratio kapetan Jakov Vladović i uskoro, u kombinaciji sa Carom donio Zadru +3, 10:13. Prvu dionicu ipak je dvama ubačajima zaključio Milosavljević (14:13), a posljednje vodstvo gosti su imali na samom otvaranju druge četvrtine, kada je Brown poentirao za 14:15. Onda su Katić, Gist i Jerrels serijom 6-0 donijeli Beograđanima prvo vodstvo od dva napada 20:15, koje je označilo početak njihova odvajanja. Car je još nakratko smanjio na 20:19 pa Dundović na 23:21 i to je bio to što se tiče otpora gostiju.
Početak pada
U 15. minuti krenula je serija crno-bijelih, koju je otvorio i zaključio Jerrels tricama. U međuvremenu je zabio i jedno bacanje, nakon tehničke Cara, a po dva poena dodali su Vesely i Gist. Tako je vrlo brzo na semaforu zasvijetlilo +13, 34:21. Za Zadar je do poluvremena zabio samo još Brown dvaput, a Vesely i Jawai nastavili su zakucavati pa je na velikom odmoru Partizan imao velikih +18, 43:25. Ako je itko tada mislio da Zadrani u drugom poluvremenu još imaju nekakve šanse za čudesan preokret, vrlo brzo je domaćima upisao dva boda, kojima su i teoretski osigurali plasman na završni turnir. Klobučar je pogodio tricu, Kecman položio, a Gist zakucao za 50:25 u 23. minuti.
Dominacija Partizana
Zadar se raspao, a Partizan je mirno nastavio povećavati prednost. Vesely je ponovno zakucao, a Jawai i Milosavljević su u završnici treće četvrtine zabili za okruglih +30, 63:33. S istom razlikom ušlo se i u posljednjih deset minuta igre, nakon nove trice Jerrellsa za 66:36. Car je jedini još nekako uspijevao poentirati za goste, dok su domaći imali mnogo više raspoloženih igrača. U strijelce su se upisali i mladi Đekić, Bešović i Jaramaz za najvećih +39, 80:41. Da ipak ne bude preko 40 razlike, pobrinuli su se u završnim minutama Car, Ivanov i Marčinković, a ovaj potonji je autor trice za konačnih 85:50.

PARTIZAN – ZADAR 85:50

(14:13, 29:12, 23:11, 19:14)
BEOGRAD – Dvorana Pionir. Gledatelja: 3010. Suci: Šutulović i Vojinović (oba Crna Gora) i Vyklicky (Češka).
PARTIZAN: Jerrells 12, Kecman 6, Klobučar 7, Jaramaz 5, Lučić 2, Milosavljević 8, Katić 5, Jawai 10, Bešović 4, Gist 6, Vesely 15, Đekić 5. Trener: Vlada Jovanović.
ZADAR: Car 19, Vladović 2, Batur 5, Ahmetbašić, Ramljak, Dundović 4, Marčinković 6, Olivari, Ivanov 2, Brown 8, Bilan 4, Longin. Trener: Josip Grdović.
Šut za dva: Partizan 27-39,69%; Zadar 19-35,54%.
Šut za tri: Partizan 7-19,37% (Jerrells 3, Jaramaz, Klobučar, Kecman, Vesely); Zadar 2-12, 17% (Batur, Marčinković).
Slobodna bacanja: Partizan 10-19,53%; Zadar 6-7,86%.
Skokovi: Partizan 33 (21+12); Zadar 13 (13).
Osobne pogreške: Partizan 14; Zadar 22.