Feminiziranje zanimanja dovodi do pada cijene rada
Poruka greške
Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls u _taxonomy_menu_trails_menu_breadcrumb_alter() (linija 436 od /opt/nginx-1.17.9/htdocs/zadarskilist.hr/sites/all/modules/taxonomy_menu_trails/taxonomy_menu_trails.inc).

U povodu Međunarodnoga dana žena jučer je dr. Renata Sabljar Dračevac, spec. psihijatrije održala predavanje pod nazivom "Utjecaj zahtjeva suvremenog doba na psihičko zdravlje žene." Predavanje, koje je održano u maloj županijskoj vijećnici u organizaciji županijskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova, bilo je namijenjeno županijskim vijećnicama i vijećnicima, kao i predstavnicima Centra za socijalnu skrb u Zadru, Benkovcu i Biogradu, te Udruzi Duga.
Podjela rodnih uloga počinje od rođenja
Psihijatrica Renata Sabljar Dračevac, govoreći o ulozi žena u današnjem društvu, naglasila je kako podjela rodnih uloga kreće od samog rođenja.
- Počevši od boje - ružičaste za djevojčice i plave za dječake, pa do odabira igračaka i zabave, djecu se od najranije dobi usmjerava kako se trebaju dalje razvijati, te se ona već od tog prvog razdoblja života počinju identificirati prema istospolnom roditelju, kazala je dr. Sabljar Dračevac i naglasila kako su za temu o položaju žena u suvremenom društvu zainteresirane uglavnom žene, dok muškarci na Dan žena kupuju cvijeće i čestitaju.
- Iako su žene danas manje zaposlene od muškaraca, većinom su ipak radno aktivne, no cijena njihova rada je neadekvatna i niža od cijene rada muškaraca, navela je Sabljar Dračevac i iznijela podatak da samo 30 posto žena participira u upravljačkim strukturama, a svega 5 posto ih je na odgovornim položajima.
Ne raditi razliku među spolovima
- Važno je da se od ranog djetinjstva ne pravi razlika među spolovima, i da se ne događa da roditelj kaže: "Nije to tvoj posao, to će napraviti seka", slikovito je kazala predavačica i naglasila da same žene prilikom odgoja djece ne smiju na njih prenositi usvojene predrasude.
Dr. Sabljar Dračevac iznosi i zanimljivu činjenicu da u svim zanimanjima u kojima dođe do feminiziranja, odnosno prevladavajućeg broja ženskih radnika, pada cijena rada.
- Tako je nekad vrlo cijenjeno zanimanje učitelja, njegovim feminiziranjem dovelo do toga da danas učitelji, odnosno nastavnici, imaju najniže prihode, iako imaju najviše obrazovanje, kazala je, među ostalim, Sabljar Dračevac.
Govoreći o utjecaju koji na žensko psihičko zdravlje imaju današnja nastojanja i težnje da se uskladi obiteljski život i majčinstvo s profesionalnim životom i karijertom, dr. Sabljar Dračevac kaže:
- Sigurno da takva nastojanja, u današnjim teškim uvjetima kojima su žene okružene, utječe negativno na njihovo psihičko zdravlje, zbog čega su sklonije zapadanju u depresiju, anksioznost i druga zdravstvena stanja. Također, inozemna istraživanja govore kako će se zbog trauma koje prožive u 20,4 posto žena razviti PTSP, dok je taj postotak kod muškaraca koji su proživjeli traumu svega 8,2 posto, kazala je još psihijatrica Renata Sabljar Dračevac.
- Prijavite se ili registrirajte za slanje komentara
- 95 čitanja
FILMSKA PRIČA Maloljetni se oženili, stvorili djecu i dočekali 60 godina braka
Općina Jasenice u potpunosti očišćena od mina
NAŠE GORE LIST Ed Sarley: "Jedini valjan razlog stvaranja glazbe je ljubav prema njoj"
Ivan Čermak: "Imamo planove za marinu Zadar i terminal u Gaženici"