25 C°

Zagreb vodio 72-36!

Autor: Roman Morović

08.05.2010. 22:00

Katastrofalnu utakmicu odigrali su zadarski košarkaši na gostovanju kod Zagreba. Toliko lošu da su u jednom trenutku zaostajali čak 36 poena za momčadi, koju su svega mjesec dana ranije u svojoj dvorani pobijedili sa +39. Potpuno zasluženo Zagrepčani su na gotovo isti način uzvratili Zadranima i nanijeli im prvi poraz u ligi za prvaka, ujedno i prvi nakon niza od dvanaest uzastopnih pobjeda. I to kakav.
Zagreb je otvorio utakmicu serijom 8-0, a nakon prvog zadarskog koša (Boisa), Simon tricom povisuje na 11-2. Uskoro je Petar Babić pogodio novu tricu za prvu dvoznamenkastu prednost domaćih, 16-6 i već tada se vidjelo da to neće biti zadarska večer. Ni mini serija 6-0 (Perić, Car, Plaisted) za povratak na -4 (16-12) nije trgnula Zadrane, jer „mravi” odmah uzvraćaju serijom 9-0, zaključno s tricom i dvicom Štimca za +13, 25-12. Pokušali su gosti tricama i pogodili dvije za redom (od ukupno tri na utakmici) u završnici prve četvrtine za 25-18, ali priključak su zadržali samo koju minutu.
Potop
Plaisted je košem za -5 otvorio drugu dionicu, no tada ponovno kreće Zagreb. Simon je zabio dvicu, Štimac tricu za okruglih 30-20. Ista je razlika bila i u 15. minuti (35-25), a onda je usljedio potpuni raspad sistema u momčadi Danijela Jusupa. U obrani je curilo sa svih strana, u napadu im ništa nije polazilo za rukom i prednost Zagreba se iz napada u napad samo povećavala. Zabijali su redom Dijan, Žorić, Mulaomerović, Miljković pa ponovno Dijan za +18, 43-25, no nisu se zaustavili na tome. Zadrani su i dalje teškom mukom postizali poene, a Žorić (koš i bacanje), Mulaomerović (4 bacanja) i Krstić (trica) zaključili su nevjerojatno prvo poluvrijeme domaćeg sastava za ogromnih +22, 55-33. Ako je do tada Zadar na terenu djelovao potpuno izgubljeno, što onda reći za početak drugog poluvremena. Pri rezultatu 57-35, Zagreb je napravio seriju 15-1 za najveću prednost na utakmici, nevjerojatnih +36, 72-36. Tako loš Zadar zaista odavno nismo vidjeli.
Spašavanje obraza
Zagrepčani su već tada počeli slaviti veliku pobjedu i u potpunosti su se opustili pa je do kraja utakmica više nalikovala prijateljskom susretu. Serijom 7-0 (Stipčević 5 bacanja) spustili su se gosti ispod trideset poena zaostatka, 72-43, a nakon koša Miljkovića iz kontranapada, novom serijom 11-3, Zadrani dolaze na -23, 77-54. Još jednom je na isti način, nakon slobodnih bacanja Zadra, u kontri poentirao Miljković, a uoči posljednjih deset minuta na semaforu je svijetlilo 81-58. Posljednjia dionica za „mrave” je bila čisto odrađivanje posla. Zadar je u dva navrata uspio smanjiti zaostatak na 19 poena (trica Batura za 88-69), jednom i na -18, ali tada se ponovno razigrao sjajni Luka Žorić, povezao pet poena i odveo svoje opet preko dvadeset razlike. Veliku Zagrebovu pobjedu zaključio je Garma tricom, a s konačnih 101-75 Zadrani mogu biti i zadovoljni, jer kako su igrali, mogli su proći daleko, daleko gore. Zagrebu ova pobjeda rezultatski i ne znači mnogo, jer će ionako u doigravanje ući s četvrte pozicije, ali zato sigurno ima mnogo veću psihološku važnost uoči završnice sezone. Zadrani se moraju čim prije oporaviti, jer ih u srijedu u Draženovom domu očekuje derbi s Cibonom, koji će ujedno biti i direktan okršaj za startnu jedinicu.

ZAGREB – ZADAR 101:75

(25:18, 30:15, 26:25, 20:17)
ZAGREB – Dvorana Trnsko. Gledatelja: 1000. Suci: Herceg (Zabok), Anzulović (Zagreb), Vovk (Slavonski Brod).
ZAGREB: Miljković 6, Simon 14, Prkačin 1, Babić 10, Garma 3, Bašljan, Dijan 9, Barać 4, Štimac 19, Žorić 18, Mulaomerović 9, Krstić 8. Trener: Denis Bajramović.
ZADAR: Perić 16, Stipčević 16, Boisa 2, Batur 4, Šarlija, Marčinković, Ružić 10, Bilan, Morović 3, Car 10, Škifić, Plaisted 14. Trener: Danijel Jusup.
Šut za dva: Zagreb 24-34, 71%; Zadar 24-45, 53%.
Šut za tri: Zagreb 11-27, 41% (Štimac 5, Babić 2, Simon 2, Krstić, Garma); Zadar 3-20, 15% (Ružić, Perić, Stipčević).
Slobona bacanja: Zagreb 20-25, 80%; Zadar 18-26, 69%.
Skokovi: Zagreb 29 (22+7); Zadar 39 (18+21).
Osobne pogreške: Zagreb 27; Zadar 23.

IZJAVE

DANIJEL JUSUP, TRENER ZADRA
– Žao mi je što smo se pokazali u jednom zaista lošem izdanju. Ovakav poraz bi nas trebao malo spustiti na zemlju. Bez gladi na parketu nećemo moći nikoga svladati. Imam osjećaj da su nositelji igre Zadra malo umorni i to me brine jer dečki s klupe nisu dobro reagirali.
ROK STIPČEVIĆ, IGRAČ ZADRA
– Izgubili smo previše lopti, čak njih 17. Protiv dobre momčadi kakva je Zagreb, koju iznimno respektiram od početka sezone, to si ne smijemo dopustiti. Još nakon pobjede na gostovanju protiv Cedevite sam rekao da ne smijemo biti euforični.
DENIS BAJRAMOVIĆ, TRENER ZAGREBA
– Iako se na tablici nećemo pomaknuti nama ova pobjeda jako puno znači. Ipak smo pobijedili jedan jaki Zadar koji je u Trnsko došao sa 11 pobjeda iz isto toliko utakmica.