Subota, 27. travnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

7 C°

Lažirali utakmice za 45 tisuća eura

Autor: Novi list

08.06.2010. 22:00
Lažirali utakmice za 45 tisuća eura

Foto: Vedran SITNICA



Kriminalističkom istragom obuhvaćene su 22 osobe, od kojih dvije iz Slovenije. Najviše lažiranih utakmica na listi USKOK-a bilježi Croatia Sesvete
U »Offsideu« USKOK-a i policijskih istražitelja uhvaćeno je čak sedam namještenih utakmica 1. Hrvatske nogometne lige, te dvadeset nogometaša i djelatnika iz Croatia Seveta, Varteksa, Međimurja i Zadra. Kriminalističkim istraživanjem obuhvaćena su i dva slovenska državljana. Operativnom akcijom USKOK-a zapravo je dovedena u pitanje regularnost domaćeg nogometnog prvenstva, a pored namještenih utakmica, USKOK je ustanovio da su organizatori skupine u još nekoliko navrata pokušali namjestiti utakmice 1. Hrvatske nogometne ligeNL, no nisu uvijek uspijevali.
Na čelu osumnjičene skupine su Vinko Šaka, Dino Lalić i Admir Suljić, koje policija tereti da su tijekom ožujka, travnja i svibnja ove godine novcem potplatili igrače tri domaća nogometna kluba kako bi se utakmica okončala povoljno. Najviše lažiranih utakmica na listi USKOK-a i policije uvjerljivo bilježi Croatia Sesvete. Po sumnjama uskočkih istražitelja, lažirane su utakmice sa Zadrom, Slavenom, Varteksom, Zagrebom i Cibaliom.
Nudili novac
Operacija lažiranja išla je tako što su trojica organizatora navodno nudili novac jednom ili dvojici nogometaša iz ciljanog kluba. Svote za lažiranje kretale su se od 20 do 45 tisuća eura, a ti su nogometaši, sumnja USKOK, potom uključivali i još neke kolege, ako bi ocjenili potrebnim. Uplate na dogovorene ishode nogometaši i organizatori su radili odvojeno. U kojim točno kladionicama, još nije poznato, ali sumnja se da su koristili klađenje putem interneta. Najveće svote navodno su se odvrtile na utakmicama Rijeka – Croatia Sesvete i Hajduk – Međimurje na kojima su zarade iznosile i preko 130 tisuća eura. Policija procjenjuje da se po jednoj utakmici zarađivalo od 150 do 300 tisuća eura, a osim konačnog rezultata, namještao se i tijek susreta.
U četiri navrata se odustalo od namještanja utakmica, uglavnom zato jer su naknadno uključeni igrači odbijali sudjelovati, pa bi onda i novac bio vraćen.
Među privedenim nogometašima najpoznatija su imena Marija Čižmeka, Jasmina Agića, Miljenka Mumleka, Andrije Balajića, Marija Darmopila i Jakova Suraća, a među uhićenima bio je i Tomislav Zubak, savjetnik direktora nogometnog kluba Croatia Sesvete i sin predsjednika tog kluba Zvonka Zubaka. Najviše ih je, naravno, iz sesvetske Croatije, čak devet, potom ih je četvero iz Međimurja, troje iz Varteksa.
Intenzivna obrada
Osumnjičenike iz Sesveta policija je privela na obavijesne razgovore u sjedište PU zagrebačke u Heinzelovoj ulici. Tijekom dana su obavljene i potrebne pretrage, a tijekom noći je zagrebački dio osumnjičenika prebačen u USKOK, gdje su ih ispitali tužitelji. Ostatak osumnjičenih bit će priveden u USKOK tijekom današnjeg dana, a izvjesno je da će svi biti zadržani barem 48 sati.
Iz policije su jučer priopćili kako je kriminalističko istraživanje namještanja nogometnih utakmica počelo krajem 2009. godine, nakon što su početna saznanja primljena od njemačke policije. Policija je najavila i da će u kriminalističkom istraživanju biti obavljeni obavjesni razgovori s većim brojem osoba, a ne samo s uhićenima. Intenzivna obrada, pak, traje posljednja tri mjeseca.
Osim s Njemačkom, tijekom kriminalističkog istraživanja surađivalo se i s vlastima u Italiji, Švicarskoj i Malti, a nakon akcije u Njemačkoj, ovo je prva akcija u Europi usmjerena protiv namještanja rezultata nogometnih utakmica.
 


Štimac, Zubak i Sinovčić nisu bili na policiji


Informacije da su od interesa policije i nogometni djelatnici Igor Štimac, Zvonko Zubak i Reno Sinovčić, jučer su demantirali oni sami.
– Policija nije razgovarala sa mnom, a zašto i bi. Zar bi netko bio toliko lud ulagati u nogomet i onda se kladiti se za pet tisuća kuna, rekao nam je Sinovčić.
Bilo kakvu upletenost u namještanje utakmica demantirao je i Igor Štimac.
– Ako bude poziva od policije, odazvat ću im se, rekao je Štimac.
Slično je reagirao i Zvonko Zubak, predsjednik NK Croatia Sesvete, koji međutim nije htio komentirati uhićenje svog sina.
– Nitko iz policije nije me kontaktirao, kazao nam je Zubak.




 


SPORNE UTAKMICE


22. kolo Croatia Sesvete – Zadar 1:2 (događaj: pobjeđuje Zadar)
23. kolo Slaven Belupo Koprivnica – Croatia Sesvete 4:0 (događaj: Croatia Sesvete gubi s više od tri pogotka)
25. kolo Rijeka – Croatia Sesvete 4:2 (događaj: na utakmici postignuto ukupno tri pogotka)
27. kolo – Varteks – Croatia Sesvete 4:1 (događaj: Varteks pobjeđuje s mimialno dva pogotka; na utakmici moraju biti postignuta više od četiri pogotka)
28. kolo – Croatia Sesvete – Zagreb 1:4 (događaj: Zagreb pobjeđuje s dva gola više, više od četiri pogotka na utakmici)
29. kolo – Hajduk Split – Međimurje 4:1 (događaj: utakmica završava s više od tri pogotka)
29. kolo – Cibalia – Croatia Sesvete 5:0 (događaj: utakmica završava s više od četiri pogotka, Cibalia pobjeđuje s 2 gola razlike)


 


Policija privela kapetana Zadra, Jakova Suraća


Jakov Surać, kapetan Nogometnog kluba Zadar, jučer je priveden u prostorije zadarske policije na kriminalističko istraživanje u sklopu policijsko-uskočke akcije i to pod sumnjom da je sudjelovao u namještanju nogometnih utakmica, neslužbeno doznajemo od izvora bliskog policiji. O kojim je utakmicama riječ i za što konkretno se Suraća sumnjiči nismo bili u mogućnosti doznati jer ni ljudi iz kluba jučer poslijepodne još uvijek nisu bili obaviješteni.
– Podržavam akciju USKOK-a i policije te se nadam da će imati jake argumente kojima će “odvojiti kukolj od žita.” Isto tako, nadam se da će odgovarati svi oni koji se bave tim nečasnim radnjama. No, dok se ne okonča istraga, treba se strpiti. Ako je naš kapetan Jakov Surać išao na obavijesni razgovor, to još uvijek ne znači ništa – rekao nam je Novica Erlić, direktor Nogometnog kluba Zadar dodavši kako očekuje dobar posao od institucija koje se bave ovom problematikom.